انواع آسانسور+pdf-معرفی انواع آسانسور و بالابر خانگی-مقایسه انواع مختلف آسانسور-چند نوع آسانسور داریم-آسانسور وینچی-آسانسور مغناطیسی
بخش سوم آسانسور چیست

آسان ژنراتور

بخش سوم آسانسور چیست

انواع آسانسور+pdf-معرفی انواع آسانسور و بالابر خانگی-مقایسه انواع مختلف آسانسور-چند نوع آسانسور داریم-آسانسور وینچی-آسانسور مغناطیسی

جهت مطالعه بخش قبل مطلب آسانسور چیست کلیک کنید: بخش دوم آسانسور چیست

معرفی انواع آسانسور

انواع مکانیسم های جابجایی آسانسور چیست؟ آسانسورها می توانند وابسته به بکسل یا بدون بکسل باشند. حداقل چهار ابزار انتقال آسانسور وجود دارد:

آسانسور کششی چیست

آسانسور کششی چرخ دنده ای و بدون دنده یا گیربکس (گیرلس-gearless ) با بکسل فولادی و یک موتور الکتریکی در موتورخانه می باشد. آسانسور کششی گیربکسی توسط موتور الکتریکی AC یا DC هدایت می شود. آسانسور کششی گیربکسی از چرخ دنده های کرم برای کنترل حرکت مکانیکی آسانسور استفاده می کنند. بکسل های کششی فولادی "نورد" با یک قرقره (هرزگرد) که به یک گیربکس متصل است به یک موتور با سرعت بالا متصل می شود.

آسانسور های کششی به طور کلی بهترین گزینه برای آسانسورهای کششی با سرعت تا 3 متر بر ثانیه (500 فوت در دقیقه) است. از قدیم ، موتورهای AC برای آسانسورهای تک و دو سرعته بر اساس هزینه ها و کاربردها  کمتر تر مورد استفاده قرار می گرفتند، در حالیکه سرعت آسانسور و راحتی مسافرین حداقل نیاز بود، اما برای سرعت بالاتر، آسانسورهای بزرگترو نیاز به تغییر زیاد محدوده سرعت ، کنترل دستگاه کشش یک موضوع می شود.

بنابراین، ماشین های DC که توسط موتور ژنراتور AC / DC طراحی شده بودند، راه حل مطلوب بودند. همچنین MG مجموعه ای از کنترل کننده های رله ای آسانسور را نیز تولید می کند که دارای مزایای الکتریکی جدا شدن آسانسور ها از بقیه سیستم الکتریکی ساختمان می باشد و درنتیجه باعث کاهش نیروهای برق گذرا در تامین برق ساختمان شده توسط موتورها می شود (باعث می شود که هر بار که دستگاه های آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند، نور کم و زیاد شود).

همچنین تداخل با تجهیزات الکتریکی دیگر ناشی از جرقه رله کنتاکتورها در سیستم کنترل. در دسترس بودن درایوهای فرکانس متغیر AC باعث شده است که موتورهای AC به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرند، و مزایای استفاده از موتورهای قدیمی تر، سیستم های مبتنی بر DC، بدون تاوان از لحاظ کارایی و پیچیدگی. با توجه به کمبود مصرف انرژی آنها، آسانسورهای مبتنی بر MG به تدریج در ساختمان های قدیمی جایگزین می شوند.

آسانسور گیرلس چیست؟

آسانسورهای کششی گیرلس (Gearless) عبارتند از کم سرعت (کم RPM) و موتورهای با دقت بالا که بصورت AC یا DC طراحی شده اند. در این مورد، شفت درایو به طور مستقیم به انتهای موتور متصل می شود. آسانسورهای کششی بدون سرنشین می توانند تا سرعت 20 متر بر ثانیه (4000 فوت در دقیقه) حرکت کنند ، ترمز بین موتور و گیربکس و یا بین موتور و شفت درایو یا در انتهای شفت درایو نصب شده  تا آسانسور را در یک طبقه ثابت نگه دارد.

این ترمز معمولا یک نوع ضربه خارجی است و توسط نیروی فنر عمل می کند و به صورت الکتریکی کنتاکت آن باز می شود؛ قطع برق سبب می شود که ترمز بتواند از حرکت آسانسور جلوگیری کند (بر گرفته از مهندسی ایمنی و ایمنی ذاتی-inherent safety and safety engineering). همچنین می تواند از نوع دیسکی با یک یا چند کالیپر یا بیش از یک دیسک در یک انتهای شفت موتور یا شفت درایو باشد که در آسانسورهای با سرعت بالا، بالابر و آسانسور بزرگ خودرو بر استفاده می شود.

برای قدرت ترمز، فشرده سازی و نیروی محرک آن (فرض کنید حداقل 2 کالیپر در دیسک) یا 1 یا بیشتر ترمزهای دیسکی با یک کولیک تک در یک انتهای شفت موتور یا شفت درایو استفاده می شود که در آسانسورهای کوچک برای فشرده سازی، قدرت ترمز و نیروی محرک (با فرض 2 ترمز یا بیشتر) در کابین تعبیه می شود. در هر مورد، سیم بکسل ها به یک صفحه اتصال در بالای کابین متصل می شوند و یا ممکن است زیر یک کابین قرار گیرند و سپس روی هرزگرد تاب میخورد و به وزنه تعادلی سمت مخالف بکسل متصل می شود که میزان قدرت موتور را کاهش می دهد و روی یک ریل جداگانه قرار دارد.

هنگامی که کابین بالا می رود، وزنه پایین می آید، و بالعکس. این عمل توسط دستگاه کشش که توسط تابلو کنترلر هدایت می شود انجام میشود، معمولا یک منطق رله ای یا دستگاه کامپیوتری است که هدایت ، استارت ، توقف و شتاب گیری کابین آسانسور را بر عهده دارد. وزن وزنه تعادل معمولا با وزن کابین آسانسور با 40-50٪ ظرفیت آسانسور برابر است . شیارهای هرزگرد برای جلوگیری از لغزش بکسل ها طراحی شده اند. "کشش" در بکسل ها توسط شیارهای هرزگرد ایجاد میشود.

همانطور که عمر بکسل و شیارهای هرزگرد محدود است ، حالت کشش آن از بین می رود و بکسل ها باید جایگزین شوند و هرزگرد را تعمیر یا جایگزین کنند. باید اطمینان داشت از اینکه همه بکسل ها دارای کشش مساوی هستند،  برابری کشش بکسلها با استفاده از یک گیج سنجش کشش بکسلها به دست می آید و یک راه ساده برای افزایش عمر هرزگرد و بکسل است. آسانسورهایی با ارتفاع بیش از 30 متر (98 فوت) دارای یک سیستم به نام جبران ساز می باشند.

این یک مجموعه جداگانه از بکسل ها یا یک زنجیره متصل به انتهای وزنه و پایین کابین آسانسور است. این باعث آسانتر شدن کنترل آسانسور می شود، زیرا وزن بکسلهای بین وزنه و کابین را جبران می کند. اگر کابین آسانسور در بالا قرار بگیرد ، طول بکسل کوتاه بالای کابین و طول بلند بکسل جبران کننده زیر آن و بالعکس برای وزنه وجود دارد. سیستم جبران جهت هدایت بکسل ها، یک هرزگرد اضافی در چاله زیر آسانسور دارد.

درایو آسانسور

یکی دیگر از راه های صرفه جویی در مصرف انرژی، درایو احیا کننده است که به طور مشابه با ترمزی آنالوگ کار می کند، با استفاده از موتور الکتریکی آسانسور به عنوان یک ژنراتور برای بازگشت مقداری از انرژی گرانشی از پایین آمدن یک کابین کامل (سنگین تر از مقیاس آن) یا صعود یک کابین خالی (سبکتر از وزن آن) و بازگشت آن به سیستم الکتریکی ساختمان میتوان استفاده کرد.

آسانسور هیدرولیکی یا هیدرولیک خانگی جک از بغل چیست

چاله آسانسور هیدرولیکی با چارچوب فلزی در پایین. این آسانسورتا 7 طبقه را پوشش می دهد.

چاله آسانسور هیدرولیکی با چارچوب فلزی در پایین. این آسانسورتا 7 طبقه را پوشش می دهد.


در آسانسور هیدرولیکی معمولی از یک سیلندر هیدرولیک زیر زمینی استفاده می کنند، برای ساختمان های با دو تا پنج طبقه (گاهی اوقات اما به ندرت تا شش یا هشت طبقه) معمول است و سرعت آنها تا 1 متر بر ثانیه (200 فوت در دقیقه) میرسد. برای افزایش طول جک، می تواند سیلندر هیدرولیک تلسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. آسانسورهای هیدرولیکی در دهه 1970 توسعه یافتند و از یک سیلندر بالاتر از سطح زمین استفاده می کردند که باعث می شد که ساختمان های دارای دو، سه یا چهار طبقه با هزینه ای مناسب اجرا شوند.
آسانسورهای هیدرولیک دارای بکسل از سیلندر جک بالاتر از سطح زمین و سیستم بکسل استفاده می کنند، به این ترتیب کابین آسانسور می تواند بیشتر از مقدار بازشو پیستون حرکت کند. پیچیدگی کمتر مکانیکی آسانسورهای هیدرولیکی در مقایسه با آسانسورهای کششی باعث می شود که آنها برای ایستگاه های کم و کم ترافیک ایده آل باشند. آنها انرژی کمتری مصرف میکنند زیرا پمپ ها در برابر جاذبه کار می کنند تا کابین و مسافران آن را به سمت بالا بروند.

این انرژی زمانی که کابین به سمت پایین می آید ناچیز است ، چرا که موتور آسانسور هیدرولیکی خاموش است. همچنین نشت های روغن برای محیط زیست بد است و باید بالا آمدن روغن از سیلندر آسانسور بوسیله یک شیلنگ برگشت به مخزنی انتقال یابد.سیلندر یا جک آسانسورهای شرکت آسان ژنراتور بخاطر طراحی دقیق ، نصب اصولی و عدم نشتی روغن  نیازی به شلنگ برگشت ندارند.

آسانسور هیدرولیک ویتور قیمت

پر مصرف ترین نوع آسانسور هیدرولیک مدل ویتور ایتالیا می باشد. البته سیلندر جک هیدرولیکی ویتور از آهن سیقلی میباشد ولی شرکت دانش بنیان آسان ژنراتور توانسته است راد داخل جک هیدروکی آسانسور را بصورت کروم استیل تولید نماید. مطمانا این جک تا سالیان سال بدون هیچگونه مشکلی کار خواهد نمود.

پاراشوت در آسانسور هیدرولیک ویتور  چیست

در آسانسور ها سیستمی وجود دارد بعنوان ترمز اضطراری یا پاراشوت. پاراشوت در اصل از پاره شدن بکسلها حفاظت می نماید. در صورت پاره شدن بکسلها ، بکسل بند ها بوسیله فنری که دارند بر روی اهرم پاراشوت شلیک میشود. پاراشوت نیز یک گوه فلزی را بین ریل و خود گیر می اندازد. لذا آسانسور به تدریج از حرکت می ایستد. نسل جدیدی از آسانسورهای کششی روم لس با هزینه کمتر ، با پیشرفت هایی در کوچک سازی موتور کششی امکان پذیر شده است و  برتری آسانسور هیدرولیکی در بازارچه کهن خود را به چالش می کشد.

خودروی بالابر (Climbing elevator)خودرو بالابر
خودرو بالابر نوعی آسانسور میباشد. نیروی محرکه آن می تواند توسط موتور الکتریکی یا موتور احتراق انجام شود. این آسانسور در برج های نور و تیرهای برق استفاده می شود تا دسترسی آسان به بخش هایی از این سازه ها مانند لامپ های ایمنی پرواز جهت تعمیر و نگهداری فراهم شود. مثال: برج های مهتاب در آستین، تگزاس، جایی که آسانسور تنها یک نفر و تجهیزات نگهداری را نگه می دارد. برج گلگاو - برج مشاهیر در گلاسکو، اسکاتلند - همچنین از دو آسانسور استفاده می کند.

آسانسور پنوماتیک چیست

 آسانسور پنوماتیکآسانسور پنوماتیک 
در این نوع آسانسور از خلاء در بالای کابین و یک سوپاپ در بالای "شفت" استفاده می کند تا کابین را به سمت بالا حرکت دهد. و دریچه آن هنگام لول شدن کابین با طبقه مورد نظر بسته میشود. یک دیافراگم یا یک پیستون به عنوان یک ترمز استفاده می شود. اگر فشار ناگهانی در بالای کابین افزایش یابد. برای رفتن به پایین، شیر را باز می کند تا هوا بتواند بالای "شفت" را تحت فشار قرار دهد. به این ترتیب کابین می تواند وزن خود را کاهش دهد.

این بدان معنی است که در صورت قطع برق، کابین به طور خودکار پایین می آید. "شفت" از اکریلیک ساخته شده است و همیشه گرد و به شکل توربین پمپ خلاء است. برای حفظ هوای داخل کابین، آن را با لاستیک مهروموم می کنند. با توجه به محدودیت های فنی، این آسانسور ها دارای ظرفیت کم هستند، آنها معمولا به 1-3 مسافر و حداکثر 525 پوند محدودند.

ادامه مطلب: آسانسور چیست بخش 4

با تشکر از مطالعه شما ، لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه به اطلاع ما برسانید. خدمات شرکت آسان ژنراتور دانیال:

  • دیزل ژنراتور و برق اضطراری

به روز رسانی 1400/7/20


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برچسب ها مقاله برق