برد و تابلو سنکرون سازی ژنراتور-سنکرون چیست و چگونه میتوان چند دیزل ژنراتور را با هم و با شبکه سنکرون پارالل کرد؟ سنکرون سازی چه شرایطی دارد.
سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور

آسان ژنراتور

سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور
سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور

سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور

برد و تابلو سنکرون سازی ژنراتور-سنکرون چیست و چگونه میتوان چند دیزل ژنراتور را با هم و با شبکه سنکرون پارالل کرد؟ سنکرون سازی چه شرایطی دارد.

شرایط سنکرون سازی دیزل ژنراتور با برق شبکه چیست

- عملیات سنکرون سازی دیزل ژنراتور
از آنجایی که جهان به نیروی الکتریکی بیشتری برای کارکرد و رشد وابسته است، سیستم های پشتیبان قدرت، مانند دیزل ژنراتورها، نقش مهمی در تأمین برق بدون قطعی ایفا می کنند. انتخاب یک ژنراتور در درجه اول به میزان قدرت آن بستگی دارد که برای برنامه خاص شما لازم است. اغلب اوقات ممکن است نیاز به حداقل توان پشتیبان برای اطمینان از عملکرد بی وقفه دستگاه های اساسی یا تجهیزات حیاتی داشته باشید.

یا ممکن است مجبور باشید ، ژنراتور کل بار شما را تامین کند. در هر صورت، همیشه نمی توان یک ژنراتور پیدا کرد که دقیقا مطابق با نیاز شما باشد. گاهی اوقات ظرفیت خروجی دیزل ژنراتور های استاندارد موجود در بازار ممکن است تا حد زیادی از حداقل مورد نیاز شما فراتر رود یا کمتر از حداکثر نیاز شما باشد. لذا سنکرون پارالل کردن ژنراتورها می تواند به ما کمک کند.

جهت مشاوره و سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتورها با شرکت آسان ژنراتور تماس حاصل نمایید. پرسنل آسان ژنراتور دارای تجربه بسیار بالایی در زمینه سنکرون پارالل سازی انواع دیزل ژنراتورها و طراحی نیروگاه های دیزلی میباشند.

قیمت تابلو برق ، برد سنکرون دیزل ژنراتور چیست

آسان ژنراتور وارد کننده قطعات تابلو برق سنکرون و سازنده انواع تابلو سنکرون ژنراتور می باشد. جهت شرکت در دوره های سنکرون سازی ژنراتور با ما تماس حاصل فرمایید.

- عملیات سنکرون پارالل سازی ژنراتورها:

ساده ترین راه برای راه اندازی یک سیستم سنکرون پارالل ژنراتور ، استفاده از ژنراتورهایی است که دقیقا همانند هستند. یا حداقل دارای خروجی و درجه (pitch) یکسان هستند. یکی دیگر از روش های انعطاف پذیر برای برق اضطراری شما، دو یا چند ژنراتور با خروجی متغیر است. در هر دو سناریو، ژنراتورها می توانند به صورت موازی به تابلو برق سنکرون پارالل متصل شوند. تا خروجی خود را در زمان نیاز به حداکثر یا حداقل خروجی مورد نظر در طول زمان دیگر محاسبه و رمپ کنند.

سنکرون پارالل کردن ژنراتورها ی برق سنکرون

- مزایای  موازی کردن یا سنکرون سازی ژنراتورها:

سنکرون پارالل کردن دیزل ژنراتورها همیشه بیش از یک واحد ژنراتور بزرگ به طور قابل توجهی سودمند است. با این حال، سنکرون سازی دیزل ژنراتورها به محدودیت های فضا و سطح بالایی از پیچیدگی های مربوط به راه اندازی و نگهداری، محدود است. تا همین اواخر، بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک از کارکرد موازی مجموعه ژنراتورها بی توجه رد شده بودند.

با معرفی تکنولوژی های کنترل یکپارچه دیجیتال پیشرفته، اکنون به راحتی سنکرون سازی ژنراتورها عملی می شوند و از مزایای اضافی این سیستم ها می تواند بهره مند شود. 

 1.  قابلیت اطمینان: کارکرد موازی ژنراتورها (دیزل ژنراتورهای پارالل) ، قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به یک واحد ژنراتور برای بارهای بحرانی فراهم می کند. اگر یک ژنراتور نتواند بارهای بحرانی را تامین کند ، بار به ترتیب اولویت در میان سایر ژنراتورها در سیستم توزیع می شود. در بسیاری از محدوده ها، بارهای بحرانی که به بالاترین میزان نیروی برق پشتیبان قابل اعتماد نیاز دارند، معمولا فقط یک مقدار از کل انرژی تولید شده توسط سیستم را تشکیل می دهند.

در یک سیستم پارالل ، این بدان معنی است که  نیروی پشتیبان لازم برای تامین بار باید همیشه پاسخگو باشد ، حتی اگر یکی از واحدها از دست برود.

 1. قابلیت ارتقاء تطابق ظرفیت دیزل ژنراتور با بار کار سختی ست و در صورتی که پیش بینی بار کم باشد برای ژنراتورهای تک ، یک فاجعه است و باید آنرا با یک دیزل ژنراتور قوی تر جایگزین کرد مخصوصا اگر بار ، ضربه باشد. ولی در سیستمهای دیزل ژنراتورهای سنکرون پارالل ، در صورت پایین بودن ظرفیت مجموعه دیزل ژنراتورها ، شما میتوانید یک دیزل ژنراتور را با هزینه ای کمتر ارتقا دهید یا یک دیزل ژنراتور اضافه کنید.

با سنکرون سازی ژنراتورها همچنین در زمانهای کاهش بار میتوان بعضی ژنراتورها را از مدار خارج کرد.

 1. انعطاف پذیری: دیزل ژنراتورها در سیستم سنکرون پارالل دارای انعفاط پذیری بیشتری میباشند. یک ژنراتور بزرگ فضای زیادی را اشغال میکند ولی در سیستم سنکرون پارالل میتوان با استفاده از چند دیزل ژنراتور کوچک ، آنها را در محل های مختلفی قرار داد.

نکته: جهت رهایی از شر سنکرون پارالل کردن ژنراتورها میتوانید برق مصرف کننده را به چند بخش تقسیم کرده و برای هر کدام یک ژنراتور کوچک گذاشت.

4. سهولت سرویس و نگهداری و کارایی: اگر یک ژنراتور در سیستم سنکرون خراب شود یا نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد، آن را می توان بدون اختلال در عملکرد سایر ژنراتورها از مدار سنکرون خارج کرد. پتانسیل ذاتی در یک سیستم سنکرون پارالل لایه های مختلف حفاظت را فراهم می کند و تأمین برق بی وقفه برای مناطق حساس و بحرانی را تضمین می کند.

5. هزینه ، اثربخشی و عملکرد کیفی: ژنراتورهایی که به طور سنکرون پارالل کار می کنند معمولا ظرفیت های کوچکتری دارند. موتورهای مورد استفاده در ژنراتورها ی سنکرون عمدتا موتورهای صنعتی و جاده ای با تکنولوژی پیشرفته و با حجم بالا طراحی و ساخته شده اند. که با قابلیت اطمینان بالا و هزینه پایینتر تولید شده است.

سنکرونیزاسیون ژنراتور

ملاحظات کلیدی در راه اندازی نیروگاههای دیزلی:
در اکثر موارد، هر ژنراتور در یک سیستم سنکرون پارالل شامل چهار تا شش کنترل کننده میکرو است که با هم کار می کنند.  اگر هرکدام از ژنراتورها توسط تولید کنندگان مختلف ساخته شده و برد های کنترل کننده سنکرون بر اساس ترکیبی از فن آوری های آنالوگ و دیجیتال باشند پیچیدگی نصب افزایش می یابد.

به طور معمول، حدود 3-4 هفته طول می کشد تا یک ژنراتور ظرفیت بزرگ را به صورت سنکرون تنظیم کرده و آماده عرضه نیروی برق پشتیبان کنید. با این وجود، در برنامه های کوچکتر مانند خوابگاه های خصوصی و کسب و کارهای کوچک، زمان کمتری می تواند باشد. فرآیند سنکرون کردن ، در هر دو مورد، شامل شش ویژگی اصلی و یک فرایند پیچیده است که نیاز به کمک یک تکنسین برقی دیزل ژنراتور با تجربه دارد.

برای به دست آوردن ذهنیت از برخی پارامترها ، ویژگی های کلیدی زیر بحث می شود:

 • کنترل سرعت:

هر ژنراتور با سرعت و فرکانس مشخص موتور خود کار می کند. هنگامی که ژنراتورها با یکدیگر سنکرون پارالل می شوند، سرعت موتورشان روی سرعت کلی سیستم قفل می شود.

 • تعادل بار:

بار توسط هر ژنراتور سنکرون و سرعت موتور آن را تعیین می کند. در یک سیستم سنکرون پارالل کل بار توسط همه ژنراتورها به اشتراک گذاشته شده است.

 • هماهنگ سازی سنکرونیزاسیون:

قطعا ضروری است که فاز هر ژنراتور را با سیستم کلی هماهنگ کنیم. تجهیزات سنکرون سازی خودکار نیز می توانند در بسیاری از موارد استفاده شوند.

حالت سنکرون چیست

مقررات ولتاژ حالت سنکرون: همانطور که در مورد سرعت موتور ژنراتورها بیان شد ، ولتاژ هر ژنراتور به ولتاژ ژنراتورهایی که با آنها سنکرون شده قفل شده است. هنگامی که هر واحد دارای نقطه تنظیم ولتاژ کمی بالاتر از سایر ژنراتورها در سیستم باشد، تمام بار ولتاژ سیستم را تحمل خواهد کرد. تنظیم کننده های ولتاژ ژنراتورها در یک سیستم جریان متقابل واکنش پذیر هستند و مقادیر ولتاژ هر یک از ژنراتورها را با تمام ترانسفورماتورهای کنترل ولتاژ های دیگر ژنراتورها تنظیم می کند.

- کنترل کننده یا برد کنترلی ژنراتور سنکرون: یک برد کنترلر سنکرون برای چک کردن پارامترهای دیزل ژنراتورهای هر واحد در سیستم نصب شده است.وظیفه برد سنکرون کنترل بار و ژنراتور و زمانبندی برای روشن / خاموش شدن است.

- رله فعال: یک کنترل کننده رله فعال برای هماهنگ سازی مناسب بار ، توازن ولتاژ و توابع برق با پلاریته معکوس بررسی می شود.

اتصال ژنراتور به برق شهر

در سیستم های سنکرون پارالل قدیمی، هر یک از ژنراتورها علاوه بر یک کنترل کننده اصلی که سیستم ترکیبی را اداره می کند، دارای کنترل کننده های خاص خود است. این مشکل در تنظیمات ژنراتورها موجب پیچیدگی و هزینه نصب بسیار زیاد میشود. هر یک از بردهای کنترلی کار یک ژنراتور را کنترل میکنند و باید با کار سیستم سنکرون سازی که توسط برد کنترلی اصلی کنترل می شود، هماهنگ باشند.

در سیستم های سنکرون پارالل سازی قدیمی تر نیز به علت عملکرد همزمان بردهای کنترلی متعدد، سر و صدای الکتریکی زیادی وجود دارد. این باعث اختلال زیادی می شود و این سیستم ها اغلب به خاموشی موقت مستعد هستند. بنابراين، نياز به نظارت مستمر براي تأمين برق بدون وقفه در حين خرابي برق شبکه، که موجب افزایش هزينه و مانع غلبه بر آن است، مي باشد.

بعضی از مسائل در نیروگاههای دیزلی قدیمی با ادغام سیستم های کنترل شده دیجیتالی غلبه می کنند. در سیستم سنکرون سازی، هر ژنراتور دارای تنها یک برد کنترلی دیجیتال است. که برای نظارت و کنترل کلیه ویژگی های بالا استفاده می شود. این امر به طور قابل توجهی موجب کاهش نویز و افزایش عملکرد واحد سنکرون پارالل می شود. همچنین این برد ها دستگاه های پلاگین هستند.

اگر کسی بخوبی نتواند آن را انجام دهد، ممکن است خسارتهای جبران ناپذیری در سیستم رخ دهد یا ژنراتورها از سیستم سنکرون خارج شوند. هنگامی که همه چیز توسط حرفه ای های آموزش دیده آسان ژنراتور تنظیم شده است، نیاز به دسترسی به کمک های متخصص فنی نیز بسیار کاهش می یابد. 

طریقه سیم کشی دیزل ژنراتورها در سیستم سنکرون پارالل

شرکت هایی که از ژنراتورهای سنکرون شده استفاده می کنند نیز نیازی به اضطراب در مورد سیم کشی اضافی ندارند. زیرا تمام ارتباطات دیجیتال است و وایرینگ به حداقل کاهش می یابد. کارکرد ویژگی های کلیدی را می توان با استفاده از برد اصلی سنکرون دید. و راه را برای عیب یابی سیستم سنکرونیزاسیون فراهم کرد. برد سنکرون مدرن همواره می تواند به کامپیوتر و اینترنت برای نظارت از راه دور نیز متصل شود.

در زیر طریقه سنکرون پارالل کردن دیزل ژنراتور های کمنز یا کامینز با یکدیگر و با برق شهر ، با بردهای کامینز پاور (PCC) توضیح داده شده است:

اتصال یک ژنراتور به برق شهر:

ControlPanel-min-برد ژنراتور سنکرون 

برد ژنراتور سنکرون 

 

پیکربندی ژنراتور تنها-سنکرون کردن ژنراتور با برق شبکه

شکل 1، سنکرون کردن ژنراتور تک

سیستمهای سنکرون چند ژنراتور:

 • پانل های HMI 

پانل های مانیتورینگ (HMI) می تواند برای پیکربندی های سنکرون سازی مختلف یک مولد مورد استفاده قرار گیرد. تمام ژنراتورها بوسیله مجموعه پانل های اپراتور با پانل HMI ارتباط برقرار می کنند. این پانل یا بردهای سنکرون می توانند به طور همزمان به پنج ژنراتور جداگانه نظارت و کنترل داشته باشند و بتوانند با قابلیت های پارالل مجهز شوند.  منظور از HMI پنل یا برد کنترلی دیزل ژنراتورهای کامینز پاور می باشد که بر روی درب تابلو برق های دیزل ژنراتور کامینز نصب میگردد.

مولفه های ژنراتورهای سنکرون پارالل شده
بسیاری از اجزاء دیزل ژنراتورها برای تنظیم و پیکربندی ژنراتور قابل تعریف هستند. سیستم ها می توانند پایه یا پیچیده باشند تا نظارت از راه دور و راه اندازی روتر را داشته باشند. در زیر یک نمونه از اجزای سیستم پایه آمده است: 

 • دیزل ژنراتور - شامل برد موتور و ژنراتور و اپراتور است. 
 •  برد اپراتور - ارتباط با سوئیچ انتقال اتوماتیک بار، موتور و ژنراتور. کنترل استارت، زنگ هشدار و فعالیت های نظارتی. 
 •  سوئیچ انتقال خودکار بار - مانیتور در پانل سوئیچ. هنگامی که افت یا افزایش قدرت قابل توجهی رخ می دهد، HMI بار را به پانل های اپراتور ژنراتور مناسب برای استارت یا خاموش کردن موتور انتقال میدهد. 
 •  برد کنترل و سنکرون پارالل- برد HMI اصلی ، به بریکرها و کنتاکتورها برای توزیع برق به مدارهای مختلف دستور می دهد.  با استفاده از ژنراتورها می توان دو حالت مختلف را راه اندازی و پیکربندی کرد. در زیر نمونه هایی از پیکربندی مازاد بر نیاز و پیکربندی افزایش ناخواسته بار آمده است. امکانات سنکرون سازی تنها به قابلیت های تجهیزات محدود می شود. 

سنکرون کردن مازاد بر نیاز (مناطق بسیار حساس)
پیکربندی های مازاد بر نیاز زمانی استفاده می شود که تولید برق ژنراتور اضطراری برای عملیات ضروری است و می تواند با دو یا چند ژنراتور ایجاد شود. ژنراتور(های) اولیه باید بتواند بار را پشتیبانی کند. ژنراتور ثانویه باید اندازه ای باشد تا بارهای مورد نیاز را هنگامی که ژنراتور اصلی نتواند بدهد را تامین کند. 
پیکربندی افزایش توان ناخواسته
دیزل ژنراتور/مجموعه ژنراتور (A) ژنراتورهای دائم کار هستند. دیزل ژنراتور (C) و دیزل ژنراتور (B) ژنراتور استندبای یا امرجنسی است (شکل 2).  هنگامی که برق شبکه از دست برود و ژنراتور اصلی (A) در طول عملیات سنکرون ناکام شود، رویدادهای زیر رخ می دهد: 

 •  انتقال اتوماتیک سوئیچ پانل HMI برای راه اندازی دیزل ژنراتور (A) و دیزل ژنراتور (B) از طریق پانل های اپراتور ژنراتور سنکرون. 
 •  برد HMI دیزل ژنراتور اولیه را بررسی می کند و ژنراتورها را با یکدیگر سنکرون می کند. 
 •  بردهای برق اضطراری فراخوان میشوند. 
 •  دیزل ژنراتور (A) هشدار خاموش شدنش فعال میشود. 
 •  برد HMI راه اندازی دیزل ژنراتور (C)، ژنراتور (A) را از سیستم سنکرون حذف می کند و عملیات خنک کردن / خاموشی انجام می شود. 
 •  برد HMI دیزل ژنراتور (C) را با دیزل ژنراتور (B)، سنکرون پارالل کرده و بوسیله مانیتورینگ ، بار و آلارمهای ژنراتورهای آنلاین را بررسی می کند. 
 •  هنگامی که برق شهر مورد نیاز است، سوئیچ انتقال اتوماتیک مولدها را به کندی قطع می کند و به شبکه اصلی متصل می شود. 
 •  برد های HMI به بردهای ژنراتور سنکرون(B) و دیزل ژنراتور (C) فرمان انجام عملیات خنک کردن / خاموش کردن را می دهد. 


پیکربندی سنکرون پارالل
پیکربندی سنکرون بیشتر مورد استفاده دارد. در یک ژنراتور پیکربندی سنکرون ، همه ژنراتورها دائم کار هستند و اندازه آنها برای برآورده ساختن نیازهای بار مناسب است. در این پیکربندی اگر هر ژنراتور نتواند به کار خود ادامه دهد ، بعضی مصرف کننده ها باید برای کاهش بار از سیستم سنکرون جدا شوند. 

پیکربندی سنکرون از دست دادن توان
مجموعه/دیزل ژنراتور (A)، ژنراتور (B) و دیزل ژنراتور (C) همه ژنراتورهای دائم کار هستند.  هنگامی که برق اصلی رفته و  ژنراتور سنکرون (C) در تامین برق ناکام شود، رویدادهای زیر رخ می دهد: 

 1. فرمان اتوماتیک برای راه اندازی دیزل ژنراتور (A)، ژنراتور (B) و ژنراتور (C) از طریق برد های سنکرون آغاز می شود. 
 2.  برد HMI سنکرون انتقال اتوماتیک بار را انجام میدهد. 
 3.  دیزل ژنراتور (C) دارای هشدار خاموش شدن میشود. 
 4.  برد HMI شروع به خاموش کردن دیزل ژنراتور (C) می کند و از مدار ،جهت عملیات خنک کردن / خاموش کردن حذف می شود. 
 5.  هنگامی که برق شبکه در دسترس است، سوئیچ انتقال اتوماتیک ، برق مولد را قطع می کند. و به شبکه اصلی متصل می شود. 
 6.  HMI پانل ، به ژنراتور مجموعه (A) و دیزل ژنراتور (B) فرمان عملیات خنک کردن / خاموش کردن را ارسال میکند. 

سنکرون کردن چند ژنراتور با هم

شکل 2، پیکربندی ژنراتور های ترکیبی
 

کنترل شبکه سنکرونیزاسیون از راه دور

 • HMI های کنترل سنکرون از راه دور

HMI های کنترل از راه دور در مدل های مختلف وجود دارند. مانند: 

 • واحد کنترل از راه دور - این واحد می تواند ژنراتورها را در اتاق کنترل ، از راه دور کنترل کند. 
 • نمایش نمودار - نمایش اطلاعات گرافیکی در مورد عملکرد الکترومکانیکی ژنراتور. 
 • آگاه کننده - نشانه های بصری و شنیداری از هشدارها و وضعیت ژنراتورها را فراهم می کند. 

ژنراتورهای بزرگ اغلب می توانند در یک اتاق جدا از اتاق تابلوهای برق قرار گیرند. برای این منظور، مانیتورینگ از راه دور در اتاق برق متصل می شود(شکل 3). برای مراکز حساس می تواند برای بررسی عملکرد ژنراتور در هنگام خرابی استفاده شود. 
جهت استعلام قیمت تابلو برق سنکرون و سنکرون کردن ژنراتور بابرق شبکه و یا با یکدیگر با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید.

جهت مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید: سنکرون دیزل ژنراتور

جهت کسب اطلاعات بیشتر ، سنکرون سازی و یا خرید دیزل ژنراتور با ما تماس بگیرید. با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • خرید دیزل ژنراتور و فروش دیزل ژنراتور
 • تعمیرات تخصصی انواع مدلهای دیزل ژنراتور
 • برق صنعتی-اتوماسیون-تابلو برق
 • برگزاری کلاسهای آموزشی دیزل ژنراتور
 • به روز رسانی دیزل ژنراتور و نصب برد کنترلی جهت اتوماتیک سازی دیزل ژنراتور
 • تامین قطعات برقی و مکانیکی دیزل ژنراتورها با خدمات پس از فروش 10 ساله

به روز رسانی 99/2/28


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برچسب ها _