دقیق ترین جدول کامل محاسبه سطح مقطع سیم و کابل مسی و آلومینیومی برق با محاسبات مسافت،ضریب همجواری،محل،محیط نصب و دمای محیط-نرم افزار محاسبات کابل.

ظرفیت سیم-جریان سیم-جدول کابل-جریان کابل
ظرفیت سیم-جریان سیم-جدول کابل-جریان کابل

ظرفیت سیم-جریان سیم-جدول کابل-جریان کابل

دقیق ترین جدول کامل محاسبه سطح مقطع سیم و کابل مسی و آلومینیومی برق با محاسبات مسافت،ضریب همجواری،محل،محیط نصب و دمای محیط-نرم افزار محاسبات کابل.

جدول محاسبه سطح مقطع و استانداردهای سیم و کابل با مسافت و نرم افزار

همکاران گرامی جهت کابل کشی کارخانجات ، مجتمع های مسکونی ، تابلو برق و خروجی دیزل ژنراتور حتما از تعدد جداول محاسبه سطح مقطع کابل خسته یا سردرگم شده اید. این تعدد جداول بخاطر وجود افراد کم سواد ، در سیستم می باشد. لذا شرکت آسان ژنراتور دانیال در این مقاله جهت کمک به عزیزانی که سردرگم شده اند اقدام به جمع آوری جداول استاندارد ظرفیت آمپر سیم و کابل نموده است. پیمانکاران موظف به خرید سیم و کابل های استاندارد می باشند. زیرا سیم و کابل های غیر استاندارد موجب افت ولتاژ بیشتر و ایجاد حرارت بیشتر می شوند.

لذا مهندسین در صورت ایجاد حادثه موظف به پرداخت خسارت های مالی و جانی می باشند. معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در نشریه 110-1 مورخ 1389 مشخصات فنی عمومی و اجرایی تاسیسات برقی فشار ضعیف و متوسط را جهت سیم کشی ، کابل کشی و سیم ارت ، نصب بصورت هوایی ، زمینی ، داخل کانال ، لوله و... ، افشان ، نیمه افشان خشک یا تخت و... ارائه نموده است.

فروش سیم و کابل: جهت خرید و استعلام لیست قیمت سیم و کابل فقط با شماره 09131647646 مهندس شیر محمدی تماس حاصل نمایید.

جدول ظرفیت بار مجاز(آمپر دهی مجاز) و سطح مقطع سیم های مسی عایق دار

دانلود جدول میزان جریان مجاز سیم ها و کابلها

جهت محاسبه قطر سیم فرمول ساده ای نمیتوان ارائه داد چرا که مثلا ظرفیت آمپر دهی سیم نمره 1 پانزده برابر سطح مقطع آن و ظرفیت جریان مجاز کابل نمره سیصد 1.33 برابر سطح مقطع آن میباشد.

آیا میخواهید شغلی با درآمد عالی کسب کنید جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

ضرایب تصحیح همجواری کابلها و نمره سیم برق

اگر سیم و کابلها از کنار هم عبور میکنند ، از نمودار زیر بر حسب تعداد سیم ،ضریب تصحیح را بدست می آوریم. و در میزان جریان مجاز سیم و کابل بدست آمده از جدول بالا ضرب میکنیم تا جریان مجاز کابل و سیم مورد استفاده بدست بیاید.ضرایب تصحیح همجواری کابلها

جدول ضریب تصحیح ظرفیت جریان مجاز سیم و کابل بر حسب تغییرات درجه حرارت محیط از 30 تا 55 درجه

دانلود جدول ضرایب تصحیح حرارت روی جریان مجاز سیم و کابل

جدول قطر سیم مسی و آلومینیومی برای مدارها و کاربردهای مختلف (روشنایی ، تلفن ، فاکس ، سیم فرمان ، سیم قدرت و کنترل) جهت تاسیسات برق

حداقل سطح مقطع مجاز برای مدارهای الکتریکی

جدول شناسایی مشخصات و نوشته های روی سیم و کابل ها در سیستم CENELEC

کد شناسایی مشخصات سیم و کابل

جدول نشانه های ترسیمی و علائم اختصاری کابل و سیم کشی برق

جدول نشانه یا علائم الکتریکی برای سیم کشی

در جدول زیر شما میتوانید با انتخاب روش کابل کشی یا سیم کشی ، ظرفیت جریان مجاز سیم و کابل های فشار ضعیف خود را برای مسافت کوتاه پیدا کنید. پیشنهاد میشود جهت حذف ضریب همجواری که موجب افزایش قطر کابل میشود ، فاصله بین کابلهای با فازهای مختلف را حداقل 30 سانتی متر در نظر بگیرید.

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف بر حسب روش نصب

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف

جدول سطح مقطع و جریان مجاز سیم و کابلهای PVC تک رشته ای داخل لوله یا مجاری کابل (داکت) که بصورت رو کار یا تو کار نصب میشوند

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف i

جدول سطح مقطع و جریان مجاز یا ظرفیت سیم و کابل های لاستیکی EP و BUTYL و XLPE تک رشته ای داخل لوله یا مجاری کابل (داکت)

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف ii

جدول سطح مقطع و جریان مجاز سیم و کابلهای غلافدار PVC تک رشته ای و چند رشته ای که بصورت رو کار ، تو کار ، داخل لوله یا مجاری کابل (سینی کابل) نصب میشوند

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف iii

جدول سطح مقطع و ظرفیت آمپر سیم و کابلهای غلافدار لاستیکی EP و BUTYL و XLPE تک رشته ای و چند رشته ای که بصورت رو کار ، تو کار ، داخل لوله یا مجاری کابل (سینی کابل) نصب میشوند:

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف iv - شرکت آسان ژنراتور دانیال تعمیرات  diesel generatorبه روز رسانی-نصب و راه اندازی-تبدیل موتورهای دیزلی به دیزل ژنراتور-سرویس و نگهداری-اورهال و تعمیر کامل -تعمیرات تابلو برق-تامین قطعات دیزل ژنراتور پرکنز پرکینز prkins fgwilson اف جی ویلسون نمایندگی کمنز cummins نمایندگی ولوو volvo  نمایندگی بنز benz نمایندگی دویتز دیوتز dutz نمایندگی ام وی ام  mvmنمایندگی دوسان Doosan نمایندگی درمن dorman نمایندگی چینی نمایندگی دیزل ژنراتور کاترپیلار caterpillar قطعات برقی دیزل ژنراتور نمایندگی موتور برق نمایندگی مولد برق نمایندگی برق اضطراری نمایندگی ژنراتور استامفورد stamford نمایندگی ژنراتور مکالته meccalte نمایندگی ژنراتور مارلی marelli green نمایندگی ژنراتور ای بی بی ABB نمایندگی ژنراتور man caterpillar

ظرفیت جریان برای کابل هایی با عایق معدنی و با رشته ها و غلاف مسی ، در درجه حرارت محیط 30 درجه سانتی گراد در دو حالت a با غلاف مسی لخت (بدون پوشش) و با امکان تماس افراد یا مواد قابل اشتعال و b با غلاف مسی لخت بدون امکان تماس افراد یا مواد قابل اشتعال در جدول v درج شده است. برای گروه کابلی که به صورت یک دسته در حالت a نصب میشود باید ضرایب تصحیح گروهی که در جدول viii داده شده است مورد استفاده قرار گیرد.برای محاسبه سطح مقطع کابل هایی که در حالت b نصب میشوند استفاده از ضرایب تصحیح گروهی لازم نخواهد بود.

زیرا بالا رفتن دمای غلاف در اثر دسته کردن کابل ها در حالت b ، آسیبی به بار نخواهد آورد. به همین علت مقادیر وارد شده در ستون v مشابه مقادیر ستون 5 میباشد. مقادیر داده شده برای حالت a را میتوان در مورد کابل هایی با عایق معدنی که دارای پوشش خارجی پی وی سی می باشد نیز به کار برد.

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف v

ضرایب تصحیح سطح مقطع سیم و کابل برای درجه حرارت های محیط متفاوت با 30 درجه سانتی گراد که به جریان های مجاز مندرج در جدول I الی v باید اعمال شوند ، در جدول VI ارائه شده است. همچنین ضرایب تصحیح سطح مقطع سیم و کابل برای گروه های بیش از سه کابل تک رشته (سه فاز) یا بیش از یک کابل چند رشته که باید به جریان های مجاز مندرج در جداول I الی V اعمال شوند ، در جدول VII درج شده است.

ضرایب این جدول در مورد گروه های متحدالشکل از سیم ها یا کابل ها که به طور مساوی حامل جریان باشند ، قابل استفاده می باشد. در مواردی که فاصله بین دو سیم یا دو کابل مجاور از 2 برابر قطر خارجی آنها بیشتر باشد ، لزومی به استفاده ار ضریب تصحیح در محاسبه سطح مقطع سیم و کابل نخواهند بود. در صورتی که برای تعیین جریان یا ظرفیت آمپر دهی مجاز کابل های فشار ضعیف ، با توجه به کلیه شرایط ، نتوان جدول 7-2 را ملاک قرار داد ، میتوان بر اساس استاندارد کمیسون بین المللی الکترونیک به شماره IEC60364-5-52 عمل کرد.

در این استاندارد بین المللی نیز با توجه به روش ها و موارد متعدد نصب کابل ها و جنس هادی از نظر مس یا آلومینیوم و نوع عایق ، ظرفیت سیم و کابل مربوطه تعیین و درج شده است. هم چنین ضرایب تصحیح سطح مقطع سیم و کابل برای دمای هوای متفاوت با 30 درجه سانتی گراد و برای دمای زمین متفاوت با 20 درجه سانتی گراد و نیز ضرایب کاهش برای بیش از یک مدار یا بیش از یک کابل چند سیمه در شرایط مختلف نصب که باید به ظرفیت جریان مجاز تعیین شده اعمال گردد ، درج شده است.

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف vi

 

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف vii

ظرفیت جریان مجاز برای کابل فشار متوسط مخصوص NYKY با ولتاژ نامی 6/1 کیلو ولت در جدول I-4-7 درج شده و ضرایب تصحیح جریان برای هادی های بیش از 4 و کابلهای با مقاطع 1/5 تا 10 میلی متر مربع مطابق جدول III-3-7 می باشد. قابلیت بار سطح مقطع سیم و کابل یا آمپر این نوع کابل بر اساس درجه بار جریان 0/7 (برای هوا برابر واحد) ، مقاومت مخصوص حرارتی زمین 100K.cm/W ،مقاومت مخصوص حرارتی عایق و غلاف 600K.cm/W ،عمق کابل در خاک 0/7 متر ، دمای زمین 20 درجه سانتی گراد و دمای هوای آزاد 30 درجه سانتی گراد محاسبه شده است.

در صورتی که این نوع کابل دارای 5 یا بیش از 5 هادی (هسته) دارای آمپر باشد باید ضرایب تصحیح جدول II-4-7 به جریان مجاز کابل های با مقاطع 1/5 تا 10 میلی متر مربع اعمال شود. از کابل NYKY در پمپ بنزین ها ، مناطق نفتی ، پالایشگاه ها ، رودخانه  ، نهر بزرگ آب و استخر استفاده می شود.

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف i-3-7

 

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف ii-3-7

سطح مقطع کابل های سه فاز برق آلومینیوم با مسافت

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف iii-3-7

جدول محاسبه،تعیین،انتخاب و استاندارد سطح مقطع کابلها

جدول انتخاب جریان مجاز کابل های فشار ضعیف i-4-7

مهمترین قسمت بخش محاسبه و جداول سطح مقطع سیم و کابل ،نمودار زیر است که ضرایب تصحیح سیم و کابل با کسینوس فی (pf)های مختلف در فواصل گوناگون را بدست می دهد. محور عمودی سطح مقطع سیم و کابل و محور افقی حاصلضرب آمپر در مسافت (km) سیم یا کابل آلومینیومی (خط چین) و مسی (خط ممتد) می باشند. این نمودار برای شبکه های فشار ضعیف سه فاز برای افت ولتاژ 5 درصد رسم شده است. در کابل های فشار متوسط و بالا شیب این خطوط کمتر است؛ به این خاطر در مسافت های طولانی صرفه با انتقال بار با ولتاژ بالا می باشد.

نمودار جریان*طول کابل با سطح مقطع کابل

محاسبه سطح مقطع کابل ها و جریان مجاز آمپر 20 کیلوولت فشار متوسط،چیست،الومینیوم،آسانسور،کولر گازی،یعنی چه

طبق جدول فوق مثلا اگر حاصلضرب جریان مصرفی در طول مسیر کابل مورد نظر برحسب کیلومتر 20 شود، برای کابل مسی با کسینوس فی 0/6 باید کابل 25 و برای کسینوس فی 0/8 و 1 ،کابل 35 و برای کابل آلومینیومی با کسینوس فی 0/6 ،کابل 35 و با کسینوس فی 0/8 و 1 ،کابل 50 مورد نیاز است. همانگونه که از جدول VI بر میآید ، بخاطر انجام محاسبات ظرفیت جریان دهی سیم و کابل در دمای 30 درجه ، در دمای 20 درجه ظرفیت عبور جریان الکتریکی 1/15 برابر می شود.

ولی در دمای 50 درجه (در جنوب کشور) میزان آمپراژ کابل مورد نظر باید در ضریب 0/58 ضرب شود. بخاطر این مسئله سیم و کابل های برق فشار ضعیف را معمولا از کانالهای زیر زمینی یا حتی المقدور بصورت توکار به دور از نور خورشید عبور میدهند.

جدول وزن سیم و مفتول مسی و کابل برق

جهت محاسبه وزن سیم و کابل از رابطه تجربی زیر استفاده نمایید(با روکش pvc معمولی):

طریقه محاسبه وزن سیم و کابل

محاسبه سطح مقطع کابل های خودنگهدار سه فاز بر اساس مسافت به انگلیسی،نول،آمپر،برای موتور تک فاز،آنلاین مسی و آلومینومی

جهت ورود و خروج سیم و کابل به تابلو برق باید از گلند مناسب استفاده شود.  قطر کابل مورد نظر را کمی بزرگتر از سطح مقطع کابل در نظر بگیرید. گلندها معمولا بصورت پیچی یا پیچ دار ساخته میشوند. و پس از عبور کابل میتوان آنها را چفت و محکم نمود و یا از پوسته کابل جهت چفت شدن بیشتر کمک گرفت. جدول محاسبه گلند در زیر آمده است:

جدول انتخاب گلند مناسب برای انواع کابل ها

دانلود کتاب،اکسل،فرمول ساده و نرم افزار محاسبه سطح مقطع کابل

جهت دانلود نرم افزار اندروید محاسبه سایز کابل  کلیک کنید.

منظور از محاسبه سطح مقطع کابل چیست

منظور از سطح مقطع کابل ، مساحت سطح مقطع کابل است که جریان الکتریکی از آن میگذرد.

سطح مقطع کابل به انگلیسی: Cable Sizing - Cross section of cable

فایل و نرم افزار محاسبات سایز کابل بصورت آنلاین و آفلاین با مسافت جهت دانلود در زیر آمده است.

ادامه مطلب: سطح مقطع کابل و سیم

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

  • خرید ، فروش ، تعمیرات ، آموزش و فروش قطعات دیزل ژنراتور
  • برق صنعتی - اتوماسیون - تابلو برق

به روز رسانی 99/1/30

[vdhk l[hc sdl , ;hfg


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.
برچسب ها مقاله برق

naraghi
تاریخ ثبت نظر: 1399/06/19
سلام صبحتون بخیر من یک فن 12 ولت 1.5 آمپر رو با سیم یک متری به باطری ماشین وصل میکنم دور کند و تند کار میکند و مشکلی ندارد ولی وفتی سیم 1.5 به طول 25 متر میزارم دور تند کار نمیکند .چیکار کنم که در فاصله 25 متری بتونم دور تند رو داشته باشم؟
آسان ژنراتور (مدیریت)
تاریخ ثبت نظر: 1399/06/21
سلام جنس سیمتون خوب نیست و احتمالا آلومینیومی هست.
علي اكبر خواجه نوري / كارشناس سيالات جزيره كيش
تاریخ ثبت نظر: 1399/01/20
سلام شايد پس از سال ها هست كه با ديدن مطالب مندرج شما احساس كردم كه أين مقالات بسيار جامع وهيچ گونه كاستي نسبت به مقالات منتشرشده فني در نشريات معتبر فني خارجي ندارد ، كوشش شما وهمكاران ارجمندتان را أرج مينهيم وبرأي شما ارزوي بهروزي فراوان داريم ، جدا خسته نباشيد .
آسان ژنراتور (مدیریت)
تاریخ ثبت نظر: 1399/01/20
سلام ممنون
کریمی
تاریخ ثبت نظر: 1399/01/02
سلام مثلا کابل 6*3 رو بخایم از داخل لوله مناسب عبور دهیم چ لوله ای با چ قطری باید درنظربگیریم ؟ مثلازدین گلند 13نمره سوراخ 20 یعنی چی؟
آسان ژنراتور (مدیریت)
تاریخ ثبت نظر: 1399/01/02
با درود فراوان. نمره لوله هم حداقل اندازه نمره گلند میتونه انتخاب بشه ولی هرچه نمره لوله بزرگتر باشه ، کابل رو راحت تر میتونید عبور بدید. نمره گلند سایز سوراخ داخلشه که میتونید کابل رو از داخلش عبور بدید ولی چون سوراخی که نیازه گند روی اون بسته بشه بزرگتر از نمره گلنده ، اون سایز رو هم در پایین گلند خدمتتون ارائه کردیم تا سوراخشو روی تابلو بزنید.
محمد یزدانی زیارت
تاریخ ثبت نظر: 1398/07/05
سلام ایا سیم مسی که ۴۰سال پیش در شبکه هوایی استفاده شده و هم اکنون جمع اوری میشه دقیقا به وزن روز اول است یا مقداری بابت خوردگی و...ازش کسر میشه .منظورم اینه که ایا ضریبی بابت افت و ریزش سیم وجود داره و اون چیه ؟ممنون اگه بتونین کمکم کنید 🙏
شهرام پناهی
تاریخ ثبت نظر: 1397/01/29
سلام در جدول سایز گلند ها اشتباه دارید بررسی و اصلاح نمایید کابل 1.5*3 را گلند 13 زدی و کابل 1.5*2 را گلند 16
آسان ژنراتور (مدیریت)
تاریخ ثبت نظر: 1397/01/30
سلام اصلاح شد
شهرام پناهی
تاریخ ثبت نظر: 1397/01/29
سلام در جدول سایز گلند ها اشتباه دارید بررسی و اصلاح نمایید کابل 1.5*3 را گلند 13 زدی و کابل 1.5*2 را گلند 16
آسان ژنراتور (مدیریت)
تاریخ ثبت نظر: 1397/01/30
سلام باتشکر اصلاح شد