تابلو فرمان و کنترل آسانسور چیست و چه کاربردهایی دارد-معرفی عملکرد دکمه های آسانسور و تشریح سیستم اورلود اسانسور.
آسانسور چیست بخش4

آسان ژنراتور

آسانسور چیست بخش4

تابلو فرمان و کنترل آسانسور چیست و چه کاربردهایی دارد-معرفی عملکرد دکمه های آسانسور و تشریح سیستم اورلود اسانسور.

جهت مطالعه بخش قبل مطلب آسانسور چیست کلیک کنید: بخش سوم آسانسور چیست

تابلو فرمان آسانسور چیست

کنترل دستی آسانسور

کنترل کننده Otis 1920s، در یک ساختمان آپارتمان نیویورک کار می کند

کنترل کننده Otis 1920s، در یک ساختمان نیویورک در حال کار است


در نیمه اول قرن بیستم، هیچکدام از آسانسورها دارای تابلو فرمان اتوماتیک نبودند.  برخی از آسانسورهای قدیمی تر توسط سوئیچ هایی کنترل می شوند که بوسیله کشیدن بکسلهای مجاور عمل میکنند. به طور کلی، بیشتر آسانسورها قبل از جنگ جهانی دوم توسط اپراتورهای آسانسور به صورت دستی و از طریق یک رئوستا متصل به موتور کنترل می شدند. این رئواستات (تصویر را ببینید) در ظرفی استوانه ای در اندازه و شکل یک کیک محصور شده است.

این وسیله روی دیوار در سمت راست یا چپ درب آسانسور نصب شده بود و از طریق یک صفحه نمایش پروانه ای عمل می کرد که می توانست در اطراف نیمه بالای سیلندر قرار گیرد. موتور آسانسور در بالای شفت یا در کنار شفت قرار داشت. با فشار رو به جلو دسته  کابین بالا می رود؛ و برعکس آنرا پایین می آورد. با فشار بیشتر، سریع تر آسانسور حرکت می کند. این دسته همچنین به عنوان سوئیچ مرده خدمت کرده است.

اگر اپراتور دسته را رها کند ، به سمت راست خود بازگشته و باعث می شود تا آسانسور متوقف شود. در زمان حرکت اطمینان حاصل می شد که درب های داخلی و خارجی بسته شده است. بنابراین اگر اپراتور به اندازه کافی ماهر می بود لولینگ(هم سطحی کابین با طبقه) آسانسور خوب بود . بیشتر به طور معمول، اپراتور باید "کنترل" را بعهده بگیرد ، با حرکت آهسته کابین تا زمانی که آسانسور نزدیک لولینگ است، حرکت کند.

سپس اپراتور، مسافران را جهت ورود و خروج هدایت می کند. تابلو فرمان اتوماتیک آسانسور چیست؟ آسانسورهای با تابلو فرمان اتوماتیک در اوائل دهه 1930 شروع به ظهور نمودند و با پیشرفت آسانسور باعث شد تا شهرهای بزرگ به آسمان خراش ها دست یابند  مانند نیویورک و شیکاگو. این سیستم های الکترومکانیکی از مدارهای منطقی رله ای با افزایش پیچیدگی برای کنترل سرعت، موقعیت و عملکرد درب آسانسور یا کابین آسانسور استفاده می کردند.

کنترل کننده دستی آسانسور

کنترل کننده دستی آسانسور

تابلو فرمان اتوماتیک اتیس از اوایل دهه 1950 اولین سیستم های پیش بینی شده بود. که می توانست الگوهای ترافیکی درون ساختمان را پیش بینی کند. تا حرکت آسانسور را به نحو شایسته ای کنترل کند. سیستم های آسانسور تحت کنترل رله تا سال های 1980 پابرجا بود. و جایگزینی تدریجی آنها با مدارات ترانزیستوری و کنترل های استاندارد مبتنی بر ریزپردازنده در حال حاضر در دسترس است. بیشتر آسانسورها با استفاده از کنترلرهای اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک ارتقا یافته اند.

کنترل عمومی در تابلو فرمان آسانسور چیست؟ یک بالابر مدرن دارای:

 • دکمه ها در خارج از آسانسور قرار دارد. (طبقه پایین تنها دارای دکمه بالا، طبقه بالا تنها دارای دکمه پایین، و طبقه بین هر دو ، دارای دو شاسی بالا و پایین است. هر طبقه دارای دکمه استاپ اضطراری باید باشد.)
 • فضای ایستادن ، گارد محافظ، کاراسلینگ یا کارسلینگ آسانسور

اورلود آسانسور چیست

 • سنسور وزن بیش از حد یا اورلود آسانسور (Overload sensor) - جلوگیری از حرکت آسانسور در بار اضافی. اورلود ممکن است زنگ هشدار آسانسور را فعال کند. اورلود آسانسور ممکن است نشانگر «full car» یا ظرفیت بیش از حد را نشان دهد تا زمانی که برخی از مسافرین تخلیه شوند.
 • فن های الکتریکی یا واحد های تهویه مطبوع برای افزایش گردش هوا و راحتی.(تمیزی چاله آسانسور در این مورد موثر است)
 • شاسی داخل آسانسور با دکمه های مختلف در بسیاری از کشورها موجود میباشد. دکمه های مختلف و حتی حروف برجسته جهت استفاده کاربران نابینا تا بتوانند در آسانسور کار کنند. دکمه ها عبارتند از:
  • دکمه ها برای انتخاب یک طبقه. برخی از این ها ممکن است بصورت کلید باشد. در بعضی از آسانسورها، بعضی از طبقه ها غیرقابل دسترس هستند مگر اینکه یک کارت امنیتی بکار رود یا کد عبور (یا هر دو) وارد شود.
  • درب بازکن و دکمه های بستن درب آسانسور.

شاسی داخل آسانسور حمل و نقل عمومی

شاسی داخل آسانسور حمل و نقل عمومی

قیمت تابلو کنترل آسانسور

عملكرد دکمه باز به این صورت است که بلافاصله درب آسانسور را باز می کند . دکمه بستن درب آسانسور کمتر مورد استفاده است. و اغلب به نظر می رسد هیچ کاری انجام نمی دهد. بلکه منجر به گزارش های مکرر اما نادرست می شود که دکمه بستن درب یک دکمه دلخوش کننده است. این دو شاسی جهت آسانسورهای استاندارد جهت باز و بسته کردن دستی درب آسانسور مورد نیاز است.

فراتر از این ، برنامه نویسی تابلوهای کنترل آسانسور مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. در برخی ، دکمه بستن درب بلافاصله باعث بسته شدن درب، اما در موارد دیگر با تاخیر انجام میشود. بنابراین درب آسانسور تا چند ثانیه پس از باز شدن بسته نمی شود.

در این مورد (تسریع بستن نرمال)، دکمه بستن درب تاثیری ندارد. با این وجود، دکمه بستن درب باعث می شود که شاسی بیرون نادیده گرفته شود. (بنابراین درب دوباره باز نخواهد شد)، و هنگامی که شاسی باز شدن درب زده شود ، شاسی بستن درب آسانسور ، بلافاصله درب را میبندد. (لغو شستس درب باز کن). حداقل زمان تعلیق برای بستن درب اتوماتیک در ایالات متحده 5 ثانیه است،  که تاخیر قابل ملاحظه ای است اگر لغو نشود.

دکمه های احضار و ریست آسانسور

 • یک دکمه زنگ هشدار یا سوئیچی که مسافران می توانند به مدیر محل هشدار دهند که آنها در آسانسور گیر افتاده اند.

دکمه آلارم در آسانسور. متن برجسته برای افراد نابینا وجود دارد

دکمه آلارم در آسانسور. متن برجسته برای افراد نابینا وجود دارد.

 • درب ها در هر طبقه قفل شده است تا از دسترسی غیرمستقیم به چاله آسانسور توسط اشخاص جلوگیری شود. درب با یک دستگاه در بالای آن بوسیله یک کلید  یا بوسیله کابین باز می شود. (کمان درب باز کن یا سر درب).کنترل درب ها برای بستن بلافاصله یا باز کردن درب، غیر فعال است. اشیاء در مسیر درهای متحرک توسط سنسور ها شناسایی می شوند یا از طریق یک سوئیچ که باز می شوند درب را باز می کند.

در غیر این صورت، درب ها بعد از یک زمان از پیش تعیین شده بسته خواهند شد. درب آسانسورها پیکربندی شده اند که در طبقه باز یا بسته باشند.

 • آسانسورها در ساختمانهای با ترافیک بالا اغلب دارای یک عملکرد "برانگیختن" است (سیستم Otis Autotronic برای اولین بار این ویژگی را معرفی می کند) که درب ها را با سرعت میبندد و صدای زنگ ، اگر دکمه "درب بازکن" عمدا پایین نگه داشته شود، یا اگر سنسورهای درب طولانی مدت مسدود شده باشند به صدا در می آید.
 • سوئیچ توقف (تحت قوانین بریتانیا دارای مجوز لازم نیست) برای توقف آسانسور در حالی که در حال حرکت است و اغلب برای نگه داشتن آسانسور در حالی که در حرکت است. نگه داشتن یک آسانسور برای مدت زمان طولانی ممکن است یک زنگ هشدار را به صدا در آورد. به احتمال زیاد این سوئیچ شبیه یک سوئیچ کلیدی است.

برخی از آسانسورها ممکن است یکی یا بیشتر از موارد زیر را داشته باشند:

 • یک تلفن آسانسور، که توسط یک مسافر به دام افتاده می تواند (علاوه بر زنگ خطر) مورد استفاده قرار گیرد. این ممکن است شامل فرستنده یا یک دکمه باشد.
 • دکمه Hold : این دکمه تایمر بسته شدن درب تابلو کنترل آسانسور را تاخیر می دهد. برای حمل بار و تخت های بیمارستانی مفید است.
 • لغو شستی: با زدن دوبار شستی ، یا نگه داشتن آن ممکن است فرمان تابلو کنترل آسانسور لغو شود.
 • محدودیت دسترسی توسط کارتخوان RFID، صفحه کلید کد، کارت اتاق هتل، و غیره

کابین آسانسور های دو درب مجاور

 • اضافه کردن یک یا چند در آسانسور: این در درجه اول بخاطر طرح های مختلف طبقه است. در هر طبقه تنها یک درب آسانسور باز می شود. به عنوان مثال، درهای جلو ممکن است در همکف باز شوند، و درهای عقب آسانسور روی سطح طبقات باز شوند. این نیز در پارک ها، ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها رایج است. متناوبا، هر دو درب آسانسور ممکن است در یک طبقه مشخص باز شوند.

این گاهی اوقات در تابلو فرمان آسانسور زمانبندی شده است تا از یک طرف باز شود و سپس طرف دیگر برای بهبود سرعت سوار شدن / خروج مورد استفاده قرار گیرد. این امر مخصوصا زمانی مفید است که مسافران به دلیل مانور کم ،  چمدان یا چرخ دستی داشته باشند.

 •  دکمه های بستن/باز کردن دو درب، در یک آسانسور با دو درب
  • در مورد درب های دوگانه ممکن است دو مجموعه از شستی درب بازکن و دکمه های بستن درب وجود داشته باشد، که معمولا <>  و > <  درب های جلو را کنترل می کند، ، کنترل درب های عقب ، معمولا با یک خط در وسط، <|> و > | < یا دو خط، | <> | و > || < مشخص می شود . این مطلب در ایالات متحده مورد نیاز است به طوری که هر دو درب ، در تابلو فرمان آسانسور مستقل کنترل شوند.

دو سری شستی باز و بسته کردن درب برای کابین آسانسورهای دو درب

دو سری شستی باز و بسته کردن درب برای کابین آسانسورهای دو درب

 • دوربین امنیتی
 • کابین ساده یا آینه ای یا استیل
 • کابین شیشه ای لوکس (پانوراما) که داخل و بیرون آن پیدا است و میتوان منظره های بیرون را تماشا کرد.

دکمه "S" سیگنال، در آسانسورهای ایالات متحده در سال 1991-2012 یافت می شود. یک دکمه سیگنال قابل شنیدن که با برچسب "S" نامگذاری شده است. در ایالات متحده، برای آسانسورهای نصب شده بین سالهای 1991 تا 2012 (تصویب اولیه ADA و به تصویب مجدد 2010)، یک دکمه که در صورت فشار دادن، گوینده طبقه ، برای کمک به مسافران نا بینا به صدا در می آید. دیگر در آسانسورهای جدید استفاده نمی شود، چونکه سخنگو دارند.

دکمه "S" سیگنال، در آسانسورهای ایالات متحده در سال 1991-2012 یافت می شود.

دکمه "S" سیگنال، در آسانسورهای ایالات متحده در سال 1991-2012 یافت می شود.

کنترل های دیگری که به طور کلی برای عموم قابل دسترسی نیستند عبارتند از:

 • سرویس آتش نشانی، کلید فاز II 
 • سوییچ فعال یا غیرفعال کردن آسانسور
 • سوئیچ بازرسی، که آسانسور را در حالت بازرسی قرار می دهد (این ممکن است در بالای آسانسور واقع شود)
 • کنترل دستی حرکت بالا / پایین جهت بازرسی
 • یک سرویس مستقل / حالت منحصر به فرد (همچنین به عنوان "اولویت خودرو" شناخته می شود)، که مانع واکنش خودرو به تماس های سالن می شود و تنها به طبقه های انتخاب شده از طریق پانل وارد می شود. در حالی که در یک طبقه پارک شده باید درب باز شود. این حالت ممکن است برای حمل موقت کالا استفاده شود.
 • حالت سرویس
 • ساختمان های بزرگ با چندین آسانسور از این نوع نیز دارای یک دستگاه آسانسور در لابی اند که مسافرین را بوسیله صدای اپراتورهدایت می کند.

ارتفاع و عمق چاله آسانسور هیدرولیکی چیست ، ابعاد در فوندانسیون ، پی نواری و پلان

چاله و چاهک آسانسور چیست؟ در اصل به جایی که کابین اسانسور در آن حرکت می کند چاله آسانسور گویند. به قسمتی از چاله آسانسور که پایین تر از پایین ترین طبقه می باشد چاهک آسانسور گویند. به قسمتی از چاله که بالا تر سقف درب بالاترین طبقه است بالا سری گویند. ارتفاع و عمق چاله آسانسور بسته به تعداد و فاصله صولی طبقات متفاوت است. ارتفاع چاله آسانسور از پایین چاله (چاهک) معمولا یک تا 1/5 متر و از بالای آن (بالا سری آسانسور) 1/80 سانتی متر بیشتر است.

چاله آسانسور هیدرولیک به طول جک نیز وابسته است.

ادامه مطلب: بخش پنجم آسانسور چیست

با تشکر از مطالعه شما ، لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه به اطلاع ما برسانید. خدمات شرکت آسان ژنراتور دانیال:

 • دیزل ژنراتور و برق صنعتی

به روز رسانی 1400/7/20


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برچسب ها مقاله برق