مشخصات سیم و کابل اتصال ارتینگ و تست سیستم اتصال زمین و مقاومت خاک.

ارت_سیستم ارت و اتصال زمین_هادی زمین چیست

مشخصات سیم و کابل اتصال ارتینگ و تست سیستم اتصال زمین و مقاومت خاک.

سیستم الکترود زمین

 1. اطلاعات عمومی

ارتینگ سیستم یا تجهیزات شامل ایجاد اتصال به جرم کلی زمین است. این اتصال نباید مقاومتی بیش از مقاومت لازم برای کار با مکانیزم های ایمنی برای قطع منبع برق در وضعیت خطا داشته باشد. و توانایی حمل حداکثر جریان خطا مورد انتظار را داشته باشد. مقدار مقاومت مورد نیاز ممکن است همیشه متناسب با یک مقدار تنظیم شده خودکار نباشد. بنابراین ، عوامل مختلفی بر مقاومت زمین و ظرفیت جریان خطای هادی دفن شده یا الکترود زمین تعیین شده تأثیر می گذارند.

این باید شامل اندازه و شکل هادی زمین ، مقاومت خاکی که الکترود ارت در آن دفن شده و اتصال سیستم به آن باشد. همچنین در نظر گرفتن چگالی جریان در سطح الکترود زمین و پتانسیل های زمین در مجاورت آن ضروری است.

 1. نوع مکان

ماهیت و خصوصیات اساسی خاک در یک مکان معین بدون هزینه قابل توجهی قابل تغییر نیست و برای تعیین بهترین مکان برای سیستم ارت باید از بررسی دقیق زمین شناسی استفاده شود. در صورت وجود انتخاب، مکان باید به ترتیب اولویت در یکی از انواع زیر انتخاب شود:

 1. زمین باتلاقی مرطوب ؛
 2. رس ، خاک لومی ، زمین قابل کشت ، خاک رسی ، خاک رسی یا رس و شن مخلوط با مقادیر کمی شن.
 3.  خاک رس و شن که با نسبتهای مختلف شن و ماسه و سنگ مخلوط شده اند.
 4.  شن و ماسه مرطوب ، ذغال سنگ نارس.

در صورت امکان از شن و ماسه خشک ، شن ، گچ ، سنگ آهک ، سنگ سفید ، گرانیت ، هر زمین بسیار سنگلاخی و کلیه مکانهایی که سنگهای بکر بسیار نزدیک به سطح هستند باید خودداری شود. محلی باید انتخاب شود که میزان رطوبت به طور ایده آل در محدوده 15 تا 20 درصد باشد. مکان غرقاب ضروری نیست مگر اینکه خاک ماسه یا شن باشد. باید مراقب بود تا از محلی که آب بر روی آن جریان دارد (به عنوان مثال بستر یک جریان) جلوگیری شود زیرا نمکهای مفید در چنین شرایطی می توانند به طور کامل از خاک خارج شوند.

رفتار خاک

در مکانهای با مقاومت بالا یا در زمینهای سنگلاخی که به عملکرد طولانی مدت نیاز است ، ممکن است لازم باشد که از بتن رسانا برای بهبود مقاومت در برابر تماس زمین با میله یا نوار زمین (نوار) ​​در صورت لزوم استفاده شود.

سیم اتصال زمین و یا کابل زره پوش(غلافدار)

کابل های اتصال زمین سه هسته ای

یک کابل برق مدرن با ولتاژ بالا به طور کلی با پوشش عایق پلیمری ساخته می شود. غلاف یا زره یک کابل از نوع جامد باید در انتهای آن مستقیماً زمین شود و غلاف های کابل نیز باید از طریق اتصالات باند شوند. اتصالات زمینی کابلهای نوع فشار معمولاً باید از طریق یک پیوند قابل جابجایی در یک جعبه قابل قفل انجام شود تا آزمایش دوره ای عایق بیش از حد پوشش داده شود. اتصالات باید از زمین عایق بندی شده و غلاف ها از طریق اتصالات به هم متصل شوند.

نیاز به انجام چنین آزمایشی بدین معناست که غده های عایق باید در جعبه های پایانی کابل ترانسفورماتورها ، تابلوها و غیره و در انتهای آب بندی کابل ها یا اتصالات فراهم شود.

کابل های ارت تک هسته ای

ولتاژ در امتداد طول غلاف فلزی و زره یک کابل تک هسته ای حامل (ای سی) القا می شود. به جز در حضور مواد فرو مغناطیسی ، مقدار مدار باز این ولتاژ به ماده (به عنوان مثال سرب ، آلومینیوم ، مس) بستگی ندارد زیرا از یک جفت القایی تک چرخشی با هادی برق دار کابل ناشی می شود. با این حال ، رسانایی متفاوت مواد مختلف بر جریان تاثیرمی گذارد اگر یک مدار کامل وجود داشته باشد. وضعیت رایج تر این است که غلاف ها یا زره کابل های تک هسته ای به طور دائم به یکدیگر و به هادی محافظ مدار در هر دو انتهای اتصال اجرا.

تکرار چنین اتصالی در نقاط میانی در امتداد اجرا تأثیری در نتیجه ندارد. این معمولا به عنوان پیوند جامد شناخته می شود. در نتیجه ، هر ولتاژ بین غلاف یا زره و زمین در امتداد اجرا و انتهای آن کم و معمولاً از نظر ایمنی از اهمیت ناچیزی برخوردار است. چنین ولتاژهای القایی و جریانات زمینی که در نتیجه ایجاد می شوند ، هنگامی که هارمونیک قابل توجهی در جریان خط وجود داشته باشد ، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و می توانند از نظر تداخل الکترومغناطیسی بسیار مهم باشند (ای ام آی).

اصلی ترین اثر اتصال پیوند جامد ، کاهش قدرت حمل جریان کابل به دلیل جریان های در گردش و از دست دادن قدرت متعاقب آن در غلاف ها یا زره پوش ها است. یک اثر ثانویه و مفید ، کاهش اندک در امپدانس مدار و افت ولتاژ خط است. در مواردی که دستیابی به بهترین ظرفیت حمل جریان ممکن مهم است ، ممکن است در جایی که غلاف ها یا زره های یک سر کابل بدون اتصال باقی بمانند ، از اتصال یک نقطه استفاده شود. باید مراقب بود که از اتصالات تصادفی در هر نقطه دیگر جلوگیری شود.

مجازات استفاده از این روش این است که باید از غلاف یا زره پوش کافی و قابل اطمینان استفاده شود و اندازه ولتاژهای غلاف یا زره باید به مقادیر ایمن محدود شوند. علاوه بر خطر شوک ، باید اثر خوردگی را نیز در نظر گرفت. به جز در شرایط بسیار مرطوب ، معمولاً ممکن است یک غلاف پلاستیکی خارجی آسیب ندیده که محافظت کافی در برابر خوردگی ناشی از غلاف یا ولتاژ زره روی زمین را فراهم می کند. این ولتاژ طولی ممکن است با مراجعه به کتابهای مناسب محاسبه شود ، اما عمل به ندرت برای تاسیسات (ال وی) توجیه می شود.

اجتناب از استفاده از زره پوش سیم یا نوار فولادی ، و همچنین ازکانال یا مجاری آهنی که کابلهای تکی را در بر می گیرد ، اجتناب می شود. صفحات غده غیر آهنی در خاتمه کابلهای تک هسته ای توصیه می شود. معمولاً اتصال و اتصال زمین در دو انتهای چندین کابل تک هسته ای توصیه می شود. در حالت های خطا ، غلاف طولی یا ولتاژ زره نسبتاً زیادتر است (شاید 15 تا 20 برابر) ، بنابراین ضروری است که اقدامات مناسب برای محافظت در برابر شوک الکتریکی انجام شود ، و  در پایان باید برای جلوگیری از خرابی تخلیه الکتریکی عایق بندی شود.

 1. بازرسی و آزمایش سیستم اتصال زمین

ایمنی

در هنگام آزمایش تنظیمات زمینی ، باید اقدامات احتیاطی ایمنی انجام شود. ایجاد یک نصب (از جمله پستها) "بی برق ... ممکن است سیستم زمین را" بی برق"نکند. ولتاژها را می توان از طریق پست مجاور  (از طریق نول های (ال وی) و غلاف های کابل و غیره) به دلیل خطا و عملیات سوئیچینگ تحت تأثیر قرار داد. اقدامات احتیاطی که باید انجام شود شامل موارد زیر است:

 1. صلاحیت. همه کارها باید تحت کنترل و هدایت یک فرد صالح انجام شود. تمام کارکنان درگیر در مراحل آزمایش باید به افراد آموزش داده شوند (به خصوص آنها نباید در حین آزمایش لمس یا خاتمه کار را لمس کنند ، مگر اینکه جزو دستورالعمل باشد). باید توجه ویژه ای به نظارت بر آزمونهای آزمایشی در جاهایی كه آنها در زمینهای قابل دسترسی برای عموم مردم قرار گرفته اند ، داده شود.
 2. صاعقه. اگر رعد و برق وجود دارد (قابل مشاهده یا شنیدنی) و اگر هشدار خطر صاعقه صادر شده است ، کار نباید شروع شود یا ادامه یابد ، احتمالاً شبکه ای که به ترتیبات زمینی متصل است را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر سوئیچینگ خطا در شبکه های مرتبط در حال انجام است ، نباید کار انجام شود. این امر باعث می شود که فرد صالح برای تأیید آزمایش ممکن است با کنترل تماس بگیرد.
 3. وسایل حفاظت شخصی.معرفی الکترودهای ارت (قطعات رسانای خارجی) به یک ترتیب زمینی که در غیر این صورت پیوند خورده باشد ،  می تواند منجر به ولتاژهای لمسی بالا شود. در نتیجه باید از کفش های عایق بندی شده مناسب ، لباس های ضد حریق و دستکش های عایق بندی شده (7.5 کیلوولت) هنگام آزمایش استفاده شود.
 4. تجهیزات آزمایش. برای اطمینان از ایمنی اپراتور و سازگاری عملکرد در سیستمهای زمینی ، کلیه تجهیزات آزمایش باید مطابق با (بی اس ای ان 61010)نصب و راه اندازی رده (ال وی)برای ایمنی و  (بی اس ای ان61557 )برای عملکرد مطابقت داشته باشند. در صورت استفاده از تجهیزات دیگر ، باید درجه ایمنی و عملکرد کمتری ارائه دهد. سرب های تست عایق بندی شده باید دارای درجه بندی مناسبی باشند و از طول و قدرت کافی برای بیرون کشیدن در طول مسیر آزمون برخوردار باشند. اتصال دهنده های پلاگین روی سرب ها باید دارای تماس های جمع و جور باشند تا از تماس سهوی با زمین از راه دور (در هنگام جدا شدن از برق) جلوگیری شود. برای جلوگیری از سردرگمی هنگام اتصال به مجموعه تست ، باید ولتاژها و جریانهای رنگ متفاوت باشد. تداوم تمام لیدها باید قبل از استفاده بررسی شود. یک حصیر عایق بندی شده به اندازه کافی بزرگ برای تجهیزات و اپراتور آزمایش باید در دسترس باشد و هنگام آزمایش استفاده شود.
 5. مسیر آزمون. مسیر آزمایش باید تا حد ممکن مستقیم انتخاب شود ، در حالی که خطرات را به حداقل می رساند. تا جای ممکن ، مسیر نباید از جاده های شلوغ یا مسیرهای پیاده روی در استفاده مکرر عبور کند ، مگر اینکه اقدامات احتیاطی مناسب و علائم مناسب و غیره وجود داشته باشد. در مواردی که نیاز به عبور آزمایشی از مزارع حاوی دام است ، باید به طور مستمر بر آنها نظارت شود تا از خطر حیوانات یا آسیب به سرب جلوگیری شود. در هر جایی که هادی های آزمایشی طولانی سیم پیچ می شوند ، هر زمان ممکن باشد ، باید قبل از شروع آزمایش کاملاً باز شوند ، بنابراین باعث کاهش القای سرب و خطاهای احتمالی اندازه گیری می شود. هادی های آزمایشی ترجیحاً نباید موازی با خطوط برق سربار برای هر طول قابل توجهی باشند. باید از مسیر آزمون و موقعیت های کاوشگر ثبت شود تا بتوان در آینده مقایسه کرد.
 6. ارتباطات. فرد ذی صلاح باید در ارتباط مداوم با کارکنانی باشد که از محل آزمایش فاصله های آزمایشگاهی را قرار می دهند ، متصل یا قطع می کنند.
 7. تست ولتاژ بر روی سیستم زمین. قبل از هرگونه آزمایش زمین لازم است اطمینان حاصل کنید که ولتاژ پراکنده قابل توجهی در زمین مورد آزمایش وجود ندارد. ردیاب ولتاژ تایید شده ترجیح داده می شود. برخی از ابزارهای آزمایش زمین دارای یک آزمایش ولتاژ هستند که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. با این حال ، در هر دو حالت ، اقدامات ایمن کار برای اثبات عملکرد صحیح ردیاب قبل از استفاده و اطمینان از عدم ولتاژ خطرناک ضروری است. در قطب های بالای سر باید از یک نشانگر ولتاژ "متن حذف شده" برای تأیید عدم وجود ولتاژ بر روی الکترود زمینی ولتاژ استفاده شود. این آزمایش در سیستم های بالاسری از اهمیت برخوردار است زیرا اگر ارت در پایه قطب قطع شود ، بعید است گسل(اچ وی) قطب توسط محافظ اصلی پاک شود و بنابراین می تواند ولتاژ قابل توجهی را برای آزمایش در زمین ایجاد کند.

اندازه گیری مقاومت خاک

مقاومت در برابر هر الکترود خاکی ممکن است توسط مقاومت خاک اطراف تعیین شودتوجه مقاومت به ساختار خاک ، لایه ها ، تشکیل سنگ بستگی دارد. مقاومت می تواند با موارد زیر تغییر کند:

 1. عمق
 2. دما
 3. محتوای رطوبت ؛ و
 4. می تواند از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد.

طراحی نصب ارت ممکن است با دانش مقاومت در برابر خاک آغاز شود. به عنوان مثال ، برای یک نصب ساده ممکن است نوع و تعداد الکترودهای زمین تخمین زده شود و تفکیک مورد نیاز زمینهای (ال وی)و (اچ وی) تعیین شود. برای پستهای شبکه اندازه گیری نمونه باید در بسیاری از مکانهای اطراف سایت و در عمقهای مختلف الکترود انجام شود.

مطالب مرتبط:

شرکت آسان ژنراتور در زمینه برق صنعتی و دیزل ژنراتور فعال می باشد. نوشته 1400/3/16
برچسب ها مقاله برق