گاورنر چیست؟ - طریقه نصب،نقشه، عملکرد و ساخت انواع گاورنر - گاورنر pdf

گاورنر چیست؟ - طریقه نصب،نقشه، عملکرد و ساخت انواع گاورنر - گاورنر pdf


گاورنر چیست؟ - طریقه نصب،نقشه، عملکرد و ساخت انواع گاورنر - گاورنر pdf

گاورنر چیست؟ - طریقه نصب،نقشه، عملکرد و ساخت انواع گاورنر - گاورنر pdf

سازنده و وارد کننده انواع گاورنر-آموزش و طریقه سیم کشی انواع گاورنر مکانیکی و الکترونیکی دیزل ژنراتور Governor Wiring Diagram جهت کنترل دور ژنراتور.

عملکرد،تنظیم،طرزکار و ساخت سیستم گاورنر ژنراتور

گاورنر یا رگولاتور سرعت (speed regulator) وسیله ای جهت کنترل دور دیزل ژنراتور بوسیله اکچویتور میباشد. گاورنر دیزل ژنراتور در انواع و برندهای مختلف وجود دارد از جمله گاورنر ولوو ، گاورنر کامینز ،  گاورنر gac ، گاورنر وودوارد (woodward) و گاورنرهای چینی باکیفیت متوسط و گاورنرهای ژنراتور ایرانی را می توان نام برد.

اگر منظور شما این بود کلیک کنید: گاورنر آسانسور

 بهترین مارک گاورنر را شرکت وودوارد (WOODWARD) تولید میکند که شرکت آسان ژنراتور وارد کننده این گاورنرها میباشد.(جهت تعمیرات دیزل ژنراتور و گاورنر با شرکت آسان ژنراتور تماس بگیرید.) 

گاورنر به انگلیسی: Generator Governor - generator speed regulator\Controler

گاورنر دیزل ژنراتور چیست PDF

گاورنر در موتورهای دیزل: عملکرد گاورنر ژنراتور به این صورت است که به اکچویتور فرمان می دهد. که سوخت رسانی  دیزل ژنراتور را با توجه به میزان بار خروجی کم یا زیاد کند تا دور دیزل ژنراتور ، روی 1500 دور بر دقیقه ثابت بماند.  بعضی دیزل ژنراتور ها گاورنر ندارند. و پمپ انژکتور آنها بصورت مکانیکی به گونه ای طراحی شده ( صنعتی یا زمینی شده ) که دور دیزل ژنراتور روی 1500 دور ثابت باقی می ماند.

در بعضی دیزل ژنراتورها پمپ سوخت آنها خودرویی است. لذا دسته گاز موتور را حرکت میدهند تا دور موتور در حد 1600 دور باقی بماند. و در صورت زیر بار رفتن ژنراتور دور روی 1500 می آید. روی این پمپ انژکتورها میتوان اکچویتور نصب کرد تا دور موتور را بوسیله یک گاورنر رگوله کرد. دیزل ژنراتورهایی که پمپ انژکتور ( پمپ برقی ) دارند باید با گاورنر ژنراتور به آنها فرمان داد تا روشن شوند و دور آنها روی 1500 قرار گیرد.

موتورهایی که سوزن انژکتور ( سوزن برقی ) دارند کنترل آنها بوسیله ecu یا ecm انجام میپذیرد. در بعضی از موتورها نمیتوان با گاورنر ژنراتور به سوزن فارسونگا یا انژکتور فرمان داد. لذا باید ecu/ecm آنها  به اصلاح زمینی شود.(زمینی کردن ecu/ecm)

انواع گاورنر

گاورنرها به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

 • گاورنر مکانیکی
 • گاورنر الکترومکانیکی
 • گاورنر الکترونیکی

گاورنرهای مکانیکی بر روی موتور دیزل نصب می باشند. و بوسیله یک اهرم ، دسته گاز موجود بر روی پمپ انژکتور دیزل ژنراتور را کنترل مینمایند. گاورنر های الکترو مکانیکی تلفیقی از گاورنرهای الکتریکی و مکانیکی هستند که بوسیله گاورنر الکترونیکی گاز مکانیکی دیزل ژنراتور ، بوسیله یک اکچویتور کنترل می گردد. کاربرد گاورنر در صنعت موتورهای دیزلی ، بنزینی ، نیروگاههای بخار و برقی آبی و راکتورهای هسته ای است.

کاربرد گاورنر در ژنراتور و موترهای دیزل

معنی لفظی گاورنر : گاورنر محرکی است که میزان اتقال ماده یا شاره مولد یا ذخیره کننده انرژی ، به درون محفظه احتراق یا محفظه توربین یا محفظه رکتور هسته ای را کنترل میکند و در نتیجه ، تولید توان یا میزان تبدیل توان ، تغییر کرده ، به کنترل ما در می آید. گاورنر ممکن است برای کنترل سرعت موتورهای دیزلی دور ثابت و متغیر یا سرعت گردش توربین نیروگاه برقی آبی یا در آسانسور استفاده شود.

گاورنر مکانیکی چیست

گاورنر مکانیکی از تعدادی چرخ دنده ، هرزگرد ، وزنه ، تسمه های کوچک و یا زنجیرهای کوچک تشکیل میشود و کاملا مکانیکی است. ممکن است یک نواره ترمو استاتیک نیز به عنوان ورودی در آن به کار رفته باشد تا مثلا دمای یک کوره را کنترل کند. همچنین ورودی جبران کننده دستی نیز دارد و کاربر با چرخاندن یک پیچ ، مقدار خروجی یا بازه خروجی را تعیین میکند. این گاورنرها قدیمی بوده و دقت و سرعت کمی دارند. بعلاوه قابلیت کنترل از راه دور را ندارند.

گاورنر هیدرومکانیکی چیست

گاورنر هیدرو مکانیکی علاوه بر چرخ دنده ، هرزگرد و وزنه دارای سیلندر و پیستون ، لوله و مسیرهای هیدرولیک نیز هست. در نهایت پردازش انجام شده با چرخ دنده ها ، وزنه ، زنجیر و تسمه که معمولا داخل یک جعبه ریخته گری شده هستند ، به یک پیستون که داخل سیلندر است منتقل می شود. و پیستون نیرو را به نیروی هیدرولیک تبدیل کرده و به محلی دورتر ، که ممکن است انژکتور یا عملگر دیگری باشد ، منتقل شده و تولید توان یا میزان تبدیل انرژی از صورتی به صورت دیگر را تغییر میدهد.

معمولا گاورنر هیدرومکانیکی حجم زیادی دارد و برای کنترل موتورهای بزرگ دیزلی یا نیروگاههای برق آبی استفاده میشود. چرا که مثلا در نیروگاه برق آبی برای جابجا کردن دروازه های ورود آب پشت سد که فشار زیادی پشت آن است نیروی زیادی لازم است که از نیروی هیدرولیک این گاورنر استفاده میشود. تا دروازه های ورود آب به توربین گردنده نیروگاه ، به اندازه ای که فرکانس هدف را تامین کند جابجا شده و میزان ورود آب به ورودی توربین ، کنترل شود.

همچنین از گاورنر هیدرومکانیکی در دیزل کشنده قطار استفاده میشود. تا دور موتور رابه  کنترل راننده در بیاورد. این گاورنرها قابلیت کنترل از راه دور را دارند. که در این فاصله از لوله های هیدرولیک یا پنوماتیک استفاده میشود.مزیت گاورنر هیدرولیکی قدرت آن است و عیب گاورنر هیدرومکانیکی سرعت پایین آن است.

گاورنر الکترومکانیکی

سیستم های کنترل مکانیکی / الکتریکی اولین سیستم های کنترل کننده سرعت یا دور توسط تولید کنندگان ژنراتور بودند. گاورنر الکترومکانیکی میتواند بسیار کوچکتر و با سرعت بالاتر نسبت به دو مدل قبلی ساخته شود. دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی است. مکانیکی آن ممکن است چرخ دنده ماردن یا حلزونی و یا جعبه دنده افزاینده نیرو و یا یک فنر و اهرم ساده باشد. قسمت الکتریکی یا یک الکترو موتور است یا یک سیم پیچ تولید کننده میدان مغناطیسی.

در نوع الکتروموتوری ممکن است الکتروموتور DC یا AC و یا از نوع STEPPER MOTOR باشد. بدیهی است کنترل نوع اول که دارای یک الکترو موتور ساده است راحت تر از نوع استپ موتور دار آن است. چرا که نوع استپ موتور دار آن نیازمند یک درایو الکترونیکی برای استپ موتور نیز هست. در عوض نوع دارای الکترو موتور AC یا DC فاقد دقت به اندازه نوع استپ موتوری است. نوع فنر اهرمی نیز موجود است.

یعنی هسته یک سیم پیچ متحرک طوری طراحی شده که یک فنر حلقوی یا فشاری آن را در جایگاه اولیه نگه میدارد. به هسته ، یک اهرم افزایش دهنده نیرو یا افزایش دهنده سرعت و مسافت(بسته به محل تکیه گاه اهرم مذکور) متصل است. سوی دیگر اهرم ، خروجی این گاورنر است که به محل کنترل کننده میزان تبدیل توان یا تولید توان مثل انژکتور یا شیر سوخت خاص متصل است. وقتی جریانی از سیم پیچ عبور دهیم ، فنر شارژ شده و اهرم حرکت میکند و نیرویش به به انژکتور یا شیر سوخت خاص متصل است.

به این اتصالات مکانیکی ، از این نوع گاورنر تا محل انژکتور ، اکچویتور (ACTUATOR) یا محرک گفته شده است.در حالی که عوام میپندارند که اکچویتور همان گاورنر است. این نوع گاورنر ، طرح ساده ای دارد. هرچند کنترل جریان سیم پیچ آن ، مدار الکترونیکی پیچیده ای دارد. بطور کلی در این نوع گاورنر ، نیروی الکتریکی که میتواند از فاصله بسیار دورتر از محل انتقال دهنده نیرو یا تبدیل کننده نیرو ، یعنی موتور دیزل یا توربین نیروگاه فراهم شود به نیروی مکانیکی تبدیل میشود. هم در نوع موتوردار و هم در سیم پیج دار.

سیستم کنترل سرعت Woodward - گاورنر وودوارد

شکل یک : یک نمونه گاورنر Woodward

 1. گاورنر ژنراتور وودوارد امریکا: سرعت موتور به وسیله گاورنر مرکزی کنترل می شود. گاورنر سیگنال ورودی آنالوگ را از کنترلر دریافت می کند. 
 2. سنسور سرعت یا پیکاپ: سنسور مغناطیسی که اطلاعات را به کنترل کننده Woodward می دهد.
 3. کنترل کننده Woodward 2301 A : دریافت سیگنال از سنسور سرعت و انتقال سیگنال به گاورنر و بردهای کنترلی دیگر.

جهت دیدن محصولات کلیک کنید: انواع گاورنر

تعمیر سیستم گاورنر مکانیکی دیزل ژنراتور PDF

گاورنر الکترونیکی  ( آموزش گاورنر کامینز پاور ) طراحی و ساخت ژنراتور ، با ظهور تکنولوژی دیجیتال پیشرفت کرد. برای نشان دادن رابط بین موتور و ژنراتور این بخش به چند قسمت تقسیم می شود:

 •  سیگنال آنالوگ و دیجیتال - مفهوم پایه ای که هنگام معرفی یک دیزل ژنراتور استفاده می شود این است که دارای یک موتور مجهز به ECM  (ماژول کنترل الکترونیکی) است، اما سیستم کنترل داخلی ندارد. 
 •  ECM - تعریف روابط بین ECM و عملکرد موتور برای دیزل ژنراتوری که مجهز به کنترلر های ژنراتور پیشرفته نیست. 
 •  کنترل کننده رابط موتور و ژنراتور - بسته نرم افزاری یکپارچه را برای کنترل موتور و ژنراتور معرفی می کند.

سیگنال آنالوگ و دیجیتال 

مهم است که تفاوت بین سیگنال های آنالوگ و دیجیتال (شکل 2) را در هنگام به روز رسانی یک پیکربندی آنالوگ قدیمی با پیکربندی کنترل دیجیتالی جدید مهم بدانید.

 • سیگنال آنالوگ - سیگنال به عنوان یک موج سینوسی تعریف شده است. این سیگنال قابل اندازه گیری و کنترل از طریق چرخه کامل پیک های بالا و پایین است. ولوم های تنظیم خاص ، تنظیمات سیستم را فراهم مینماید. 
 • سیگنال دیجیتال - سیگنال به عنوان موج مربعی تعریف شده است. ورودی ها و خروجی ها از کنترل کننده در دو حالت هستند:
  • OFF صفر تا 2.5 ولت
  • ON از 2.6 تا 5.0 VDC

اگر دستگاه نیاز به واسطه ای بین سیگنال های آنالوگ و دیجیتال دارد، اینورتر را می توان برای تغییر یک سیگنال دیجیتال به یک سیگنال آنالوگ نصب کرد. کانورتر (مبدل) را می توان برای تغییر سیگنال آنالوگ به یک سیگنال دیجیتالی نصب کرد

سیگنال های آنالوگ و دیجیتال گاورنر

شکل 2، سیگنال های آنالوگ و دیجیتال

ECM دیزل ژنراتور
این مثال در مورد رابط بین اجزای یک دیزل ژنراتور است که دارای کنترل پیشرفته موتور است، اما بر ارتباطات خارجی از کنترل پنل خارجی (شکل 3) تکیه می کند. برای مثال سیستم زیر طراحی شده است که با استفاده از اطلاعات از Cummins QSK45 / 60 سیم کشی و تعریف قطعات بصورت زیر است:

 • ECM - دریافت سیگنال های ورودی و انتقال سیگنال های خروجی به موتور جهت کنترل. سیگنال ورودی را از کنترل پنل یا برد ژنراتور دریافت می کند. 
 • موتور - دریافت سیگنال های ورودی و انتقال سیگنال های خروجی به ECM. 
 • کنترل پنل - دریافت سیگنال های ورودی از ژنراتور و انتقال سیگنال های خروجی به ECM. 


ECM قلب کنترل موتور است. این توانایی برای تکمیل حلقه اطلاعات بین موتور، ژنراتور و کنترل پنل است. در زیر چند نمونه آمده است:

 • انتقال اطلاعات موتور به ECM - سرعت موتور، دما و سنسور خنک کننده. پمپ سوخت، تایمینگ ، فشار سوخت و...
 • انتقال ECM به موتور - استارت موتور، قطع سوخت، میزان سوخت و تایمینگ اکچویتور ، توربو شارژ و فن و...
 • انتقال ژنراتور به کنترل پنل - دیزل ژنراتور تغذیه کنترل پنل را برای کار فراهم میکند. 
 • کنترل پنل انتقال به ECM - کنترل پنل وضعیت موتور را با بار هماهنگ میکند.

سیگنال ها به ECM  وارد میشوند و آن برای تنظیم سرعت موتور به دریچه سوخت فرمان  میدهد. ارتباط بین اجزای سیستم برق اضطراری در هنگام قطع برق شبکه عبارتند از:

 1. فرمان استارت از طریق برد کنترلی (از طریق سوئیچ اتوماتیک) به ECM به موتور ارسال می شود. 
 2. موتور روشن می شود. ECM عملکردهای موتور و تنظیم سوخت برای تنظیم سرعت پیش فرض موتور را ارسال میکند. ECM می تواند موتور را در لحظات بحرانی خاموش کند. 
 3. ژنراتور ولتاژ را به برد کنترلی برای توزیع می فرستد. بسیاری از پانل های کنترلی کامینز پاور توانایی نظارت بر مشخصات و عملکرد ژنراتور را دارند. 
 4. برق اصلی وصل می شود. پانل کنترل سیگنال توقف موتور را به ECM منتقل می کند. ECM سیگنال خاموش شدن را به موتور منتقل می کند.

گاورنر موتور پیشرفته بدون کنترل ژنراتور

شکل 3، موتور پیشرفته بدون کنترل ژنراتور

نقش گاورنر در دیزل ژنراتور

کنترل کننده رابط موتور و ژنراتور: مدل های جدید ژنراتور با سخت افزار کامل نظارت و کنترل و پشتیبانی نرم افزاری درشکل 4 معرفی شده اند. ماژول های قابلیت سنکرون اضافه شده است. این ترتیب می تواند برای برق اضطراری تنظیم شود. اگر یک ژنراتور نتواند بار را تامین کند، بار کاهش می یابد و ژنراتور پشتیبان بار را تامین میکند.

در مثال زیر، دو ژنراتور که توسط ژنراتور کامینز Cummins QSK45 طراحی شده اند استفاده می شود.سیستم کنترل مورد استفاده برد PCC 3200 است. ماژول های واحد  برای موارد زیر استفاده می شود:

 • سوخت (اتصال 02) - با اجزای سیستم سوخت موتور بصورت ورودی و خروجی ارتباط برقرار می کند. 
 • اصلی (اتصالات 05 و 06) - با اجزاء عملکرد موتور (سنسورها) بصورت ورودی و خروجی ارتباط برقرار می کند. 
 • ژنراتور (اتصال 01) - سیگنال های ورودی و خروجی را با ژنراتور ارتباط می دهد. 
 • سنکرون پارالل (اتصال 04) - اجازه می دهد تا چندین ژنراتور سنکرون پارالل شوند. 
 • TB6 - کارت شبکه . اتصال شبکه برای هر ژنراتور در شبکه

توالی رویدادها در هنگام قطع برق بر اساس مفاهیم اساسی در قسمت ECM فوق انجام می شود.تفاوت ها عبارتند از:

 • تمام سخت افزار و نرم افزار ژنراتور موجود در یک سیستم عامل. 
 • توانایی سنکرون پارالل کردن چندین ژنراتور (گاورنر ژنراتور سنکرون). 
 • قابلیت نظارت و گزارش پیشرفته.

برد کنترلی کامینز پاور PCC 3200 شامل گاورنر

شکل 4، ماژول کنترل PCC 3200

کنترل سرعت،دور و تنظیم فرکانس دیزل ژنراتور

طریقه نصب گاورنر gac یا وودوارد چگونه است؟

آموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور - نقشه گاورنر دیزل ژنراتور - wiring diagram governor

اکچویتور در انواع مختلفی وجود دارد و در بعضی موتورها موجود میباشد. اگز موتوری اکچویتور نداشت میتوان از اکچویتور اهرمی مانند شکل فوق استفاده نمایید (قابل نصب بر روی دسته گاز پمپ انژکتور). سعی کنید گاورنر را بر روی دیزل ژنراتور نصب نکنید. و روی تابلوی برق دیزل ژنراتور نصب کنید. تا لرزش دیزل ژنراتور ، مقادیر تنظیم شده پتانسیومترهای گاورنر ژنراتور را به مرور زمان بهم نریزد.

گاورنر ژنراتور اگر برقدار شود عمل میکند. لذا باید موقع راه اندازی یا چند ثانیه قبل از راه اندازی دیزل ژنراتور برقدار شود. گاورنر ژنراتور پس از استارت زدن با دریافت سیگنال از مگنت پیکاپ|سنسور دور سنج دیزل شروع  به حرکت دادن اهرم گاز یا اکچویتور میکند. طریقه سیم کشی گاورنر ژنراتور به این صورت است که یک ورودی مثبت و منفی دارد که تغذیه دستگاه میباشد.

و دو ورودی مگنت پیکاپ دارد که به سنسور دور سنج نصب شده بر روی دنده فلایویل موتور متصل میشود. و دو خروجی اکچویتور دارد که مستقیما به اکچویتور دیزل ژنراتور متصل میشود. سایر سیم کشی های گاورنر ژنراتور بسته به نوع موتور متفاوت می باشد.

هشدار: اگر تخصص کافی ندارید از این کار پرهیز کنید و گرنه موجب آسیب جدی به دیزل ژنراتور و مصرف کننده خواهید شد. نقشه وایرینگ و طریقه سیم کشی گاورنر در زیر آمده است (Wiring Diagram  Governor):

آموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور wiring diagram governorآموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور wiring diagram governorآموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور wiring diagram governor

تنظیم گاورنر الکترونیکی / آنالوگ بروی دیزل ژنراتور:

گاورنرهای الکترونیکی دارای تنظیم اولیه کارخانه سازنده می باشد. ولی از آنجایی که گاورنر ژنراتور برروی عمده موتورهای دیزل ژنراتور نصب می باشد باید سیستم گاورنر را با دیزل ژنراتور انطباق داد. جهت تنظیم گاورنر بعد از سیم کشی طبق نقشه مربوطه و کاتالوگ آن به دقت عمل کنید چرا که ممکن است به موتور یا متعلقات آن آسیب بزنید.

در تنظیمات گاورنر ژنراتور به غیر از آن اطلاعات کمی هم تجربه و فوت و فن های خاص لازم است. میتوانید با ما تماس بگیرید. گاورنر در نیروگاه ها در انواع مختلفی وجود دارد و بعضا بوسیله  برد کنترلی ، یا بصورت دستی کنترل میشوند. عملکرد ، شکل و تنظیمات تمامی گاورنرها متفاوت می باشد. جهت شرکت در کلاس های آموزشی دیزل ژنراتور ما تماس حاصل فرمایید.

در زیر کاتالوگ pdf گاورنرهای مختلف جهت استفاده عموم قرار داده شده است. ساخت گاورنر ژنراتور : شرکت آسان ژنراتور به عنوان نمایندگی گاورنر gac ، کامینز و وودوارد woodward  تولید کننده و وارد کننده انواع گاورنر کامینز ، وودوارد و gac و گاورنرهای مکانیکی میباشد. مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • خرید ، فروش ، تعمیرات ، قطعات و آموزش دیزل ژنراتور
 • برق صنعتی-اتوماسیون

به روز رسانی 99/1/17      'h,vkv h;],dj,v ndcg Ckvhj,v - گاورنر:pdf


گاورنر چیست؟ - طریقه نصب،نقشه، عملکرد و ساخت انواع گاورنر - گاورنر pdf


برچسب ها
_

تاریخ ثبت نظر: 1399/08/15

مهرزاد
عالی بووود توضیحات .فقط پی دی اف رو تنها بزارین ک دانلود بشه
تاریخ ثبت نظر: 1398/10/13

محمود
عالی