ژنراتور دیزلی چیست؟دیزل ژنراتور از موتور،ژنراتور و اجزای زیر تشکیل شده است.موتور دیزل ژنراتور چیست؟موتور دیزل ژنراتور معمولا دیزلی و گازی می باشد.
موتور،کاربرد و نحوه کارکرد دیزل ژنراتور چیست

آسان ژنراتور

موتور،کاربرد و نحوه کارکرد دیزل ژنراتور چیست
موتور،کاربرد و نحوه کارکرد دیزل ژنراتور چیست

موتور،کاربرد و نحوه کارکرد دیزل ژنراتور چیست

ژنراتور دیزلی چیست؟دیزل ژنراتور از موتور،ژنراتور و اجزای زیر تشکیل شده است.موتور دیزل ژنراتور چیست؟موتور دیزل ژنراتور معمولا دیزلی و گازی می باشد.

کار دیزل ژنراتور برق چیست

دیزل ژنراتور چیست؟ GENSET یا جنست چیست؟ آیا اخیراً در حال مطالعه در مورد ژنراتورها هستید. شاید بدنبال یک ژنراتور برای خانه یا محل کار خود باشید. و این کلمه را می خوانید: genset. دیزل ژنراتور چیست؟ منظور مردم وقتی می گویند دیزل ژنراتور، چیست؟ کلمه "genset" به معنی دیزل ژنراتور است ، و این کلمه مخفف GENERATOR SET است. امروز ، ما دیزل ژنراتور را به طور دقیق تر ، بهمراه نحوه عملکرد، اجزاء و فواید آن تعریف خواهیم کرد.

ما فروشنده موتو و ژنراتور بصورت مجزا نیستیم و فقط دیزل ژنراتور میفروشیم.

دیزل ژنراتور چیست؟ قبل از تشریح نحوه کارکد دیزل ژنراتور، باید با قطعات تشکیل دهنده آن آشنا شوید. یک دیزل ژنراتور به طور خاص ، از یک موتور و یک آلترناتور یا ژنراتور بر روی یک شاسی تشکیل شده است. اگرچه ، سایر بخش ها شامل موارد زیر هستند:

 • باتری
 • مخزن یا منبع سوخت
 • برد کنترل ژنراتور
 • تابلو اتوماتیک ژنراتور
 • و بیشتر…

همچنین به دیزل ژنراتور به صورت مختصر، ژنراتور گفته میشود.

دیزل ژنراتور چگونه کار می کند

چگونه یک دیزل ژنراتور کار می کند؟  نحوه کارکرد دیزل ژنراتور در اینجا بطور خلاصه ذکر شده است. در ابتدا موتور انرژی شیمیایی (سوخت) را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. سپس ، آن انرژی مکانیکی، روتور ژنراتور را می چرخاند تا انرژی الکتریکی ایجاد کند. در مرحله بعد ، چرخش روتور ژنراتور از طریق یک میدان مغناطیسی بین روتور و استاتور ژنراتور، ولتاژی بر روی استاتور ژنراتور (القای الکترومغناطیسی) ایجاد می کند. آخر اینکه ، هنگامی که ولتاژ استاتور به یک بار متصل می شود ، جریان الکتریکی جریان می یابد و ژنراتور، برق تولید می کند.

بنابراین ، کاربرد دیزل ژنراتورها تامین برق مراکز داده ، بیمارستان ها ، سایت های ساختمانی ، ساختمانهای اداری و حتی خانه ها را تأمین می باشد. امیدوارم که این مسئله واژه دیزل ژنراتور را روشن کند.

طرز کار دیزل ژنراتور

فواید دیزل ژنراتور: پس از تشریح نحوه کارکرد دیزل ژنراتور به سراغ مزایای دیزل ژنراتور میرویم. مزایای یک دیزل ژنراتور بسیار زیاد است. احتمالاً مکانهایی که می روید یا تجربیاتی که دارید امکان ندارد که ژنراتورها در آن کاربرد نداشته باشند!. از محل کار گرفته تا تلفن هوشمند خود گرفته تا مکان های مورد علاقه شما برای غذا خوردن. در دنیای مدرن ، همه این موارد و مکان ها برای عملکرد باید به دیزل ژنراتور ها وابسته باشند. علاوه بر این ، بدون ژنراتور ، اجرای هیچ یک از آنها ممکن نیست!.

با این حال ، همه دیزل ژنراتور ها به طور برابر تولید نمی شوند. ساخت و نگهداری بیکیفیت دیزل ژنراتور می تواند با هزینه های سنگین مالی و زیست محیطی همراه باشد. با این وجود ، اگر از یک دیزل ژنراتور با کیفیت و خوب استفاده می کنید ، می توانید مزایای زیر را انتظار داشته باشید:

 • قابلیت اطمینان
 • راندمان سوخت بالا
 • طراحی مقیاس پذیر
 • کارکرد مقاوم دیزل ژنراتور
 • کاربرد دیزل ژنراتور بصورت اتوماتیک، سنکرون یا دستی
 • کنترل بصورت خودکار
 • کنترل اپراتوری یا از راه دور
 • تولید گازهای گلخانه ای کم

پس کاربرد دیزل ژنراتور تولید برق بوسیله سوخت دیزل است. کاربرد ژنراتور گازی تولید برق بوسیله گاز است.

کوپله دیزل ژنراتور چیست

کوپله دیزل ژنراتور چیست؟ کوپله کاری دیزل ژنراتور به عمل سوار کردن ژنراتور بر روی موتور اطلاق میشود. چرا که موتور جهت چرخاندن ژنراتور باید به گونه ای به آن متصل شود. در بعضی مواقع موتور بصورت مستقیم به ژنراتور کوپل میشود. یعنی بسیار راحت ژنراتور بر روی پوسته موتور و دنده فلایویل موتور قرار میگیرد و پیچ های آن بسته میشود. این بخاطر همخوانی موتور و ژنراتور است که دارای پارامتر SI برابر می باشند. ولی در بعضی مواقع موتور و ژنراتور با هم همخوانی ندارند که باید از واسطه کوپله استفاده کرد.

کوپله کاری، کوپل موتور و ژنراتور، کوپلینگ موتور و ژنراتور و کوپل موتور به ژنراتور

همچنین بعضی موتورها دارای دنده فلایویل نمی باشند و شافت میل لنگ از آنها بیرون آمده است. در این حالت دو راهکار جهت کوپله کردن دیزل ژنراتور وجود دارد. میتوان از واسطه کوپله با عنوان کوپلنگ استفاده کرد. و یا از پولی و تسمه میتوان استفاده کرد تا موتور ، ژنراتور را به حرکت در آورد. جهت انجام کوپله کاری دیزل ژنراتور و تهیه واسطه کوپلینگ موتور و ژنراتور با ما تماس حاصل فرمایید. اگر نیاز به کوپله کاری ژنراتور دارید با ما تماس حاصل فرمایید.

دیزل ژنراتور دریایی چیست

نحوه کارکرد دیزل ژنراتور دریایی همانند دیزل ژنراتور معمولی است. با این تفاوت که در دیزل ژنراتور دریایی معمولا بجای استفاده از رادیاتور، جهت خنک سازی موتور از آب دریا استفاده میشود. دیزل ژنراتورهای دریایی جهت رویارویی با سخت ترین شرایط جوی از نظر دمای هوا و میزان رطوبت هوا کاربرد دارند. در استاندارد تولید دیزل ژنراتور دریایی باید حتما محاسبات ارتفاع از سطح دریا صفر در نظر گرفته شوند. در این شرایط بالاترین حد فشار هوا و رطوبت را داریم.

موتور دیزل ژنراتور چیست

همانگونه که گفته شد موتور دیزل ژنراتور مهم ترین بخش آن می باشد. چرا که موتور باید ژنراتور را بچرخاند و زیر بار ها و ساعت های کارکرد مختلف دوام بیاورد. دمای کارکرد آن بسیار بالاتر از سایر اجزای دیزل ژنراتور است. سوخت موتور دیزل ژنراتور چیست؟ انواع سوخت موتور ژنراتور میتواند گازوئیل،بنزین،گاز LPG و CNG،پروپان،نفت،قیر،مازوت و... باشد.

انواع موتور دیزل ژنراتور چیست؟ تنوع و انواع موتورهای ژنراتور بسیار زیاد است. موتور ژنراتور در توان های مختلف و مصرف سوخت های مختلف تولید میشود. تولید کنندگان موتور ژنراتور چه کسانی هستند؟ بهترین موتور دیزل ژنراتور چیست؟ انواع موتور دیزل ژنراتور از نظر نحوه کارکرد کیفیت به ترتیب عبارتند از:

دیزل ژنراتور ولوو سوئد-پرکینز انگلستان-کامینز امریکا-کاترپیلار آمریکا-دویتس-MWM-بنز-MTU-مان و... بسیار مهم است که در انتخاب موتور ژنراتور چند نکته را مد نظر قرار دهید. اول اینکه قطعات آن موتور در بازار موجود باشد. دوما کیفیت موتور دیزل ژنراتور باید حتما بالا باشد.

وگرنه زودتر از سایر دیزل ژنراتور ها خراب میشود و مصرف سوخت،اصطحلاک و آلایندگی آن نیز بالاتر خواهد بود. سوما ببینید تعمیر کار آن موتور دیزل ژنراتور چقدر هست و آیا در شهر شما تعمیرکار آن وجود دارد یا خیر. مثلا با وجود آنکه دیزل ژنراتور MTU کیفیت آن خوب است ولی در کشور فقط یک نفر است که تعمیرات آن را بلد است. یا موتور دیزل ژنراتورهای کاترپیلار بسیار با کیفیت و پر قدرت است ولی قطعات آنها گیر نمی آید و لوازم یدکی آنها بسیار گران است. رنج موتور های دیزل ژنراتور بسیار متفاوت است.

ولی تنوع موتور ژنراتور از ژنراتور کمتر است. فقط هنگام استفاده از موتور جهت دیزل ژنراتور، باید توان آنرا  کمی بیشتر از توان ژنراتور در نظر بگیرید.

مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید. با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • آموزش ، خرید و فروش دیزل ژنراتور ، تعمیرات و قطعات دیزل ژنراتور  با گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله
 • برق صنعتی-اتوماسیون

به روز رسانی 1400/3/16

l,j,v , ;hvfvn ndcg Ckvhj,v ]dsj


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برچسب ها مقاله مکانیک