گرمکن آب به انگلیسی: Diesel Generator Heater - Diesel hoter

هیتر دیزل ژنراتور چیست

هیتر در مواقع خاموش بودن موتور دیزل ژنراتور کار میکند . گرم کن آب ژنراتور با گرم کردن آب موجود در موتور وظیفه آماده به کار نگه داشتن موتور دیزل ژنراتور را به عهده دارد .همچنین در دماهای پایین محیط ، زمان رسیدن دیزل ژنراتور به دور و توان مطلوب افزایش میابد. لذا هیتر تاثیر بسیار زیادی بر روی کاهش زمان رسیدن دیزل ژنراتور به دمای کاری مطلوب جهت زیر بار رفتن دارد.

همچنین با استفاده از هیتر استهلاک موتور در لحظه استارت به شدت کاهش میابد. دمای خروجی هیتر موتور دیزل ژنراتور شرکت آسان ژنراتور قابل تنظیم می باشد. به طور کلی استفاده از هیتر موتور دیزل سبب افزایش عمر و کاهش تعداد تعمیرات در دوره های زمانی می شود. گرمکن ، آب داخل بدنه موتور دیزل ژنراتور را گرم میکند. دمای آن را بگونه ای تنظیم میکند تا دمای سیلندر موتور حدود 60-40 درجه شود.

طریقه نصب گرم کن دیزل ژنراتور

برای بستن گرمکن آب دیزل ژنراتور کافیست دو عدد کورکن(پیچ) که مربوط به آب دیزل ژنراتور است را پیدا کنید. و دو عدد شیر در آنجا نصب کنید. سپس با دو عدد شیلنگ و چند عدد بست گازی گرمکن را کنار دیزل ژنراتور (نزدیکترین جا) نصب کنید. نکته مهم این است که طول شیلنگهایی که استفاده میکنید بهتر است زیر یک متر باشد.

در صورتی که محل شیرهای خروجی آب یکی پایین تر از دیگری باشد جریان طبیعی آب (در اثر انقباض و انبساط) باعث می شود که آب سرد از شیر پایین تر وارد گرمکن شده و آب گرم از شیر بالاتر وارد بدنه موتور دیزل ژنراتور شود. در صورتی که اینگونه نتوانستید گرمکن را نصب کنید یا فاصله آن از دیزل ژنراتور زیاد است از یک عدد پمپ آب (water pomp- پمپ سیرکوله) در مسیر آب استفاده میکنیم.

البته گرمکن با پمپ سیرکوله نیز موجود است. استفاده از هیتر در مناطق سرد سیر و در دماهای پایین هوا خصوصا زمستان  الزامیست .باید توجه داشت که اندازه و توان هیتر با توجه به قدرت و ابعاد موتور دیزل ژنراتور تعیین می شود. گرمکن ها در چند نوع گرمکن آب،شمع گرمکن،گرمکن هوای منیفولد، گرمکن روغن و گرمکن گازوئیل ساخته میشوند.

hoter-گرم کن آب دیزل ژنراتور  گرم کن-heater- ساخت شرکت آسان ژنراتور دانیال

نکته: به هیچ وجه گرمکن آ ب را سر راه رادیاتور قرار ندهید. چرا که به غیر از اتلاف توان بسیار بالا رادیاتور جهت خنک کردن دیزل ژنراتور و هیتر جهت گرم کردن موتور دیزل استفاده میشود.

گرمکن روغن

گرمکن روغن در هوای بسیار سرد توصیه می شود. وظیفه گرمکن روغن -همان طور که از نام آن پیدا است- گرم نگه داشتن روغن در محفظه کارتل موتور دیزل ژنراتور و در نتیجه روان تر کردن آن است. اساس کار گرمکن روغن یک هیتر با صفحه ای مسطح است که با چسب مخصوص به زیر محوطه کارتل می چسبد. هیتر روغن در اندازه های استاندارد عرضه می شود و تعداد مورد استفاده آن با توجه به میزان سردی محیط و البته حجم کارتل مشخص و توصیه می شود .

گرمکن سوخت

گرمکن گازوئیل در مناطق با هوای بسیار بسیار سرد که در آن احتمال یخ زدن گازوئیل وجود دارد توصیه می شود . معمولا گازوئیل از دمای کمتر از منفی هجده درجه سانتی گراد به حالت ژله ای  تبدیل می شود به تدریج یخ می زند و منجمد می شود. استفاده هیتر گازوئیل نیاز به مهارت و تخصص دارد و در صورت نصب غیر اصولی ممکن است باعث آتش سوزی شود.

توصیه کارشناسان معمولا بر این است که حتی المقدور از هیتر سوخت استفاده نشود.استفاده از ضد یخ گازوئیل معمولا تا حدود زیادی چاره ساز است و از یخ زدگی گازوئیل جلوگیری می کند.

شمع گرمکن موتور دیزل

در هوای سرد بعضی افراد ترجیح میدهند در خودروی خود از این وسیله استفاده کنند تا موتور سریع تر روشن شود.  در موتور دیزل، برخلاف موتورهای بنزینی از شمع جرقه زن برای انجام احتراق استفاده نمی‌شود. به جای شمع در موتور دیزل تنها به این روش که فشرده سازی هوا باعث افزایش درجه حرارت دیزل و متعاقباً احتراق خود بخود آن خواهد شد زیرا که هوا داغ فشار بالا باعث آن است.

فشار بالا و اسپری شدن سوخت رخ دادن یک احتراق کامل و کنترل شده را تضمین می‌کند. بالا آمدن پیستون در سیلندر و فشرده شدن هوا در آن علت اصلی افزایش دمای هوای درون آن است. به دفعات متعدد این مسیر حرکت تا رسید به نقطه احتراق تکرار می‌شود. دمای درون سیلندر بسیار زیاد است. غبار سوخت اسپری شده به داخل سیلندر فوراً محترق شده و با به پایین راندن سیلندر علت تولید نیرو در آن می‌شود.

افزایش فشار لازمه بالا بردن دمای هوا می‌باشد حال آنکه ضرورت رخ داد این امر نیازمند استفاده از موتورهای با بدنه بزرگ و بسیار سنگین است. درجه حرارت در مرحله پایانی فشرده ساری بستگی به عوامل زیادی دارد، مؤثرترین آن‌ها عبارتند از نسبت فشرده شدن هوا در درون سیلندر و نیز دمای هوای ورودی به درون آن دارد.

هنگامی که موتور سرد است دمای هوای ورودی نیز پایین است و هوا مقدار اندکی گرما از دیواره موتور دریافت می‌کند؛ و علاوه بر آن که هنگامی که هوا فشرده شد و گرما دریافت کرد، مقداری از این گرما را با دیواره سرد سیلندر تبادل خواهد نمود که همین امر باعث کاهش هرچه بیشتری دمایی هوای فشرده خواهد شد. به همین علت این مشکا را بتوسط شمع تابشی برطرف نموده‌اند.

با دو نمونه کاملاً متفاوت از محل قرارگیری شمع‌های تابشی در مجموعه موتور دیزل مواجه هستیم: یکی در درون سیلندر و دیگری در مَنیفولد یا گازگاه (دماپا یا ترموست). در نوع داخل سیلندری؛ در نوع موتورهای با تزریق مستقیم سوخت در درون هر سیلندر یک شمع تابشی و در نوع موتورهای با محفظه اولیه تزریق غیرمستقیم شمع تابشی در درون محفظه اولیه احتراق آسان تر گرد سوخت دیزل را فراهم می‌کند.

اما در نوع شمع تابشی مَنیفولد تنها یک شمع برای تمامی سیلندرها وجود دارد. در ایران مرسوم ترین روش استفاده از هیتر یا گرمکن آب جهت گرم کردن آب داخل سیلندر موتور دیزل ژنراتور است. شمع گرمکن یا glowplug یک وسیله گرمایشی است که برای کمک به روشن شدن موتورهای دیزلی استفاده می شود. در هوای سرد ، موتورهای دیزلی با سرعت بالا نمی توانند استارت شوند.

زیرا جرم بلوک سیلندر و سرسیلندر گرمای فشرده سازی را جذب می کند. و از احتراق (که به آن گرما متکی است) جلوگیری می کند. دیزل ژنراتورها از بخاری های برقی کوچک (گرمکن) در داخل محفظه های پیش ساخته استفاده می کنند. موتورهای با تزریق مستقیم شمع گرمکن ها را در محفظه احتراق قرار می دهند. شمع گرمکن دیزل قطعه ای از مداد به شکل فلز است که یک عنصر گرمایشی در قسمت نوک دارد.

این عنصر گرمایشی ، هنگام وصل برق ، به دلیل مقاومت الکتریکی خود گرم می شود و شروع به انتشار نور در طیف مرئی می کند ، از این به آن glowplug (اتصال درخشان) میگویند. جلوه بصری مشابه عنصر گرمایش در یک توستر است. اسپری انژکتور سوخت در هنگام تزریق سوخت ، در مرکز بالا مستقیماً بر روی نوک داغ شمع گرمکن قرار می گیرد.

هنگامی که موتور به اندازه کافی داغ باشد کارکردن با آن نرمال نیست ، و این باعث کاهش زمان چرخش میل لنگ برای استارت موتور می شود.

بررسی اجمالی موتور دیزل

شمع گرمکن ، در زیر نوار تماس با موتور کوچک Kubota

شمع گرمکن ، در زیر نوار تماس با موتور کوچک Kubota.

موتورهای دیزلی برخلاف موتورهای بنزینی ، از سیستم های جرقه زنی برای احتراق استفاده نمی کنند. آنها فقط برای بالا بردن دمای هوا به فشرده سازی متکی هستند تا جایی که دیزل هنگام رسیدن به هوای گرم فشار بالا ، خود به خود محترق می شود. فشار زیاد و سیستم پاشش سوخت دیزلی باعث سوختن کامل و کنترل شده می شود. پیستون بالا می رود ، هوا را در سیلندر فشرده می کند. این باعث می شود دمای هوا افزایش یابد.

با رسیدن پیستون به بالای مسیر ، درجه حرارت در سیلندر بسیار زیاد میشود. غبار سوخت در سیلندر پاشیده می شود. آن را فوراً می سوزاند ، پیستون را به سمت پایین مجبور به حرکت می کند ، بنابراین تولید قدرت می کند. با این وجود فشار مورد نیاز برای گرم کردن هوا به آن درجه حرارت ، نیاز به یک موتور بزرگ و قوی دارد. درجه حرارت در سیستم فشرده سازی به عوامل زیادی بستگی دارد ، خصوصاً نسبت فشرده سازی سیلندر و دمای هوای القایی.

هنگامی که موتور سرد است ، دمای هوای القایی کم است و گرمای کمی از دیواره های سیلندر موتور دریافت می کند. علاوه بر این ، هرچه هوا فشرده می شود و گرم می شود ، مقداری از این گرما به دیواره های استوانه سرد تلف میشود. و بیشتر باعث کاهش دما در ضربه حاصل از تراکم می شود. شمع گرمکن دیزل این مسئله را حل می کند.

دو نوع شمع گرمکن مختلف وجود دارد: انواع درون سیلندری و انواع مانیفولد ("ترموستارت"). شمع گرمکن داخل سیلندری ، در هر استوانه تزریق مستقیم ،  وجود دارد (یا در صورت تزریق غیرمستقیم ، شمع گرمکن در prechamber است که دارای یک نقطه داغ برای کمک به احتراق است). در مورد گرمکن مانیفولد ، فقط یک عدد برای همه سیلندرها در آن وجود دارد.

به طور کلی ، موتورهای دیزل نیازی به کمک اولیه ندارند. بنابراین ، برخی از موتورهای دیزلی ، به ویژه موتورهای تزریقی مستقیم ، سیستم های کمک اولیه مانند گلوبولپ ها را ندارند. این امر به طراحی محفظه جابجایی و احتراق بستگی دارد و موتورهای با سطح محفظه احتراق زیاد مانند محفظه پیش احتراق و موتورهای تزریق محفظه چرخان ، ممکن است نیاز به استفاده از گلوتوپلاک ها به درستی داشته باشند.

حداقل دمای شروع بدون استفاده از شمع گرمکن ها 40 درجه سانتیگراد برای محفظه precombustion تزریق شده ، 20 درجه سانتیگراد برای محفظه چرخشی انژکتور (swirl chamber injected) و 0 درجه سانتیگراد برای موتورهای تزریق مستقیم است. موتورهای با حجم جابجایی بیش از یک لیتر در هر سیلندر ، معمولاً در صورت نیاز به سیستم کمکی استارت ، یک سیستم Flame-start (گرم کردن هوای ورودی) را به جای شمع گرمکن استفاده می کنند.

جهت مشاوره،استعلام قیمت و خرید هیتر یا گرمکن موتور دیزل ژنراتور با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید. مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید. با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

  • خرید ، فروش ، تعمیرات ، قطعات و آموزش دیزل ژنراتور
  • برق صنعتی-اتوماسیون
  • به روز رسانی 99/2/28
  • 'vl ;k Hf v,yk 'hc,mdg ndcg Ckvhj,v