گرمکن آب به انگلیسی: Diesel Generator Heater - Diesel hoter

هیتر دیزل ژنراتور چیست

هیتر در مواقع خاموش بودن موتور دیزل ژنراتور کار میکند . گرم کن آب ژنراتور با گرم کردن آب موجود در موتور وظیفه آماده به کار نگه داشتن موتور دیزل ژنراتور را به عهده دارد .همچنین در دماهای پایین محیط ، زمان رسیدن دیزل ژنراتور به دور و توان مطلوب افزایش میابد. لذا هیتر تاثیر بسیار زیادی بر روی کاهش زمان رسیدن دیزل ژنراتور به دمای کاری مطلوب جهت زیر بار رفتن دارد.

همچنین با استفاده از هیتر استهلاک موتور در لحظه استارت به شدت کاهش میابد. دمای خروجی هیتر موتور دیزل ژنراتور شرکت آسان ژنراتور قابل تنظیم می باشد. به طور کلی استفاده از هیتر موتور دیزل سبب افزایش عمر و کاهش تعداد تعمیرات در دوره های زمانی می شود. گرمکن ، آب داخل بدنه موتور دیزل ژنراتور را گرم میکند. دمای آن را بگونه ای تنظیم میکند تا دمای سیلندر موتور حدود 60-40 درجه شود.

طریقه نصب گرم کن دیزل ژنراتور

برای بستن گرمکن آب دیزل ژنراتور کافیست دو عدد کورکن(پیچ) که مربوط به آب دیزل ژنراتور است را پیدا کنید. و دو عدد شیر در آنجا نصب کنید. سپس با دو عدد شیلنگ و چند عدد بست گازی گرمکن را کنار دیزل ژنراتور (نزدیکترین جا) نصب کنید. نکته مهم این است که طول شیلنگهایی که استفاده میکنید بهتر است زیر یک متر باشد.

در صورتی که محل شیرهای خروجی آب یکی پایین تر از دیگری باشد جریان طبیعی آب (در اثر انقباض و انبساط) باعث می شود که آب سرد از شیر پایین تر وارد گرمکن شده و آب گرم از شیر بالاتر وارد بدنه موتور دیزل ژنراتور شود. در صورتی که اینگونه نتوانستید گرمکن را نصب کنید یا فاصله آن از دیزل ژنراتور زیاد است از یک عدد پمپ آب (water pomp- پمپ سیرکوله) در مسیر آب استفاده میکنیم.

البته گرمکن با پمپ سیرکوله نیز موجود است. استفاده از هیتر در مناطق سرد سیر و در دماهای پایین هوا خصوصا زمستان  الزامیست .باید توجه داشت که اندازه و توان هیتر با توجه به قدرت و ابعاد موتور دیزل ژنراتور تعیین می شود. گرمکن ها در چند نوع گرمکن آب،شمع گرمکن،گرمکن هوای منیفولد، گرمکن روغن و گرمکن گازوئیل ساخته میشوند.

hoter-گرم کن آب دیزل ژنراتور  گرم کن-heater- ساخت شرکت آسان ژنراتور دانیال

نکته: به هیچ وجه گرمکن آ ب را سر راه رادیاتور قرار ندهید. چرا که به غیر از اتلاف توان بسیار بالا رادیاتور جهت خنک کردن دیزل ژنراتور و هیتر جهت گرم کردن موتور دیزل استفاده میشود.

گرمکن روغن

گرمکن روغن در هوای بسیار سرد توصیه می شود. وظیفه گرمکن روغن -همان طور که از نام آن پیدا است- گرم نگه داشتن روغن در محفظه کارتل موتور دیزل ژنراتور و در نتیجه روان تر کردن آن است. اساس کار گرمکن روغن یک هیتر با صفحه ای مسطح است که با چسب مخصوص به زیر محوطه کارتل می چسبد. هیتر روغن در اندازه های استاندارد عرضه می شود و تعداد مورد استفاده آن با توجه به میزان سردی محیط و البته حجم کارتل مشخص و توصیه می شود .

گرمکن سوخت

هیتر سوخت موتور دیزل جهت جلوگیری از یخ زدن گازوئیل در دمای 20- درجه انجام میگردد. ولی باید توجه شود که استفاده از گرمکن مستقیم در سوخت بسیار خطرناک است و اگر ترموستات به هر دلیلی عمل نکند ممکن است سوخت شما شعله ور شود. لذا پیشنهاد میشود از هیتر آب بصورت مخزن مجاور سوخت استفاده شود.

شمع گرمکن موتور دیزل

در زمانی که موتور دیزل بخاطر کیفیت پایین در طراحی آن و یا مستهلک شدن ، در هوای سرد نتواند براحتی روشن شود از قطعه ای شبیه سنسور بنام شمع گرمکن استفاده می شود. این قطعه باعث میشود سوخت بصورت پودر گرم به داخل منیفولد هوا تزریق شود و بتواند سریعتر روشن شود. شمع گرم کن معمولا آمپر بالایی می کشد.

بررسی اجمالی موتور دیزل

شمع گرمکن ، در زیر نوار تماس با موتور کوچک Kubota

شمع گرمکن ، در زیر نوار تماس با موتور کوچک Kubota.

جهت مشاوره،استعلام قیمت و خرید هیتر یا گرمکن موتور دیزل ژنراتور با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید. مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید. با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

  • خرید ، فروش ، تعمیرات ، قطعات و آموزش دیزل ژنراتور

به روز رسانی 1400/8/23

'vl ;k Hf v,yk 'hc,mdg ndcg Ckvhj,v