دیزل ژنراتور از قطعات اصلی روبرو تشکیل شده است:موتور-ژنراتور-شاسی-کانوپی-منبع سوخت-تابلو برق ژنراتور-کوپلینگ و واسطه کوپله-لاستیک ضربه گیر.
اجزای دیزل ژنراتور_قطعات تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

آسان ژنراتور

اجزای دیزل ژنراتور_قطعات تشکیل دهنده دیزل ژنراتور
اجزای دیزل ژنراتور_قطعات تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

اجزای دیزل ژنراتور_قطعات تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور از قطعات اصلی روبرو تشکیل شده است:موتور-ژنراتور-شاسی-کانوپی-منبع سوخت-تابلو برق ژنراتور-کوپلینگ و واسطه کوپله-لاستیک ضربه گیر.

معرفی قطعات دیزل ژنراتور

اجزای ژنراتور دیزلی: یک ژنراتور به عنوان بهترین دستگاهی توصیف می شود که انرژی مکانیکی را از طریق احتراق سوخت به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. اگرچه گفته می شود که بیشتر تولید کنندگان موتور دیزل برای محیط زیست خطرناک هستند. اما مزایای مختلفی را در صنایع در اختیار کاربران قرار می دهند. دیزل ژنراتور به انگلیسی بیشتر به عنوان "Genset" شناخته می شود. دیزل ژنراتور ها معمولاً در اسب بخار یا گشتاور ، وات یا کیلووات ارزیابی می شوند.

ما فروشنده لوازم مکانیکی موتور دیزل نیستیم و فقط کار تعمیرات انجام میدهیم و فقط لوازم موتورهایی که کار آنها به ما محول شده را وارد مینماییم.

اجزای اصلی ژنراتور دیزلی طبق عکس فوق شامل: 1-شاسی 2-لاستیک ضربه گیر 3-موتور 4-ژنراتور 5-تابلو برق 6-باتری 7-مکانیزم تأمین سوخت 8-اجزای کوپله ژنراتور 9-فن 10-رادیاتور 11-لرزه گیر اگزوز 12-منبع یا انباره اگزوز 13-شیر خروجی روغن 14-کانال خروجی هوای گرم 15-موتور دمپر 16-لرزه گیر یا برزنت 17-مجرای هوای ورودی 18-دمپر 19-اگزوز 20-عایق حرارتی 21-زانو و دمپر اگزوز.

سایر اجزای دیزل ژنراتور: تنظیم کننده سرعت موتور ثابت(گاورنر یا ecu) و تنظیم کننده ولتاژ ژنراتور(رگولاتور یا AVR) ، سیستم های خنک کننده (فن) و سیستم روغن کاری است. که در این مقاله برق با جزئیات توضیح داده شده است. ژنراتورها معمولاً از سوختهای بنزین ، دیزل ، گاز طبیعی ، پروپان ، بیودیزل ، آب ، گاز فاضلاب یا هیدروژن استفاده می کنند. ژنراتورهای با اندازه کوچک از بنزین (بنزین) یا دیزل به عنوان سوخت استفاده می کنند و دیزل ژنراتور های بزرگتر نیز بر روی سوخت دیزل ، گاز طبیعی یا پروپان کار می کنند.

همچنین برخی از موتورها ممکن است همزمان با دیزل و بنزین یا گاز بصورت دوگانه کار کنند.

قطعات تشکیل دهنده ژنراتور برق

اجزای ژنراتور در زیر توضیح داده شده است:

  • موتور: در دیزل ژنراتور ، موتور مؤلفه اصلی است. موتور دیزل ژنراتور انرژی مکانیکی را ایجاد می کند که در نهایت به الکتریسیته تبدیل می شود. طراحی و اندازه موتور ژنراتور را حداکثر توان تولیدی که می تواند با کار کردن روی یک سوخت خاص یا منبع انرژی دیگر ایجاد کند ، تعیین می کند.
  • سیستم گردش سوخت: مکانیسم سوخت دیزل ژنراتور پمپ و انژکتور سوخت، مخزن سوخت ، لوله های سوخت ، فیلتر سوخت و غیره می باشد. کل سیستم سوخت شامل مخزنی برای ذخیره سوخت و لوله های سوختی است که مخزن و موتور را به هم وصل می کند. پمپ سوخت ، سوخت را از طریق لوله های سوخت به موتور منتقل می کند. و یک فیلتر سوخت به شما کمک می کند تا قبل از تحویل سوخت دیزل ژنراتور به موتور ، هر گونه آشغال را از سوخت فیلتر کنید.

این کار باعث افزایش حداکثر راندمان و افزایش دوام موتور می شود. انژکتور سوخت مستقیماً داخل محفظه احتراق موتور ،سوخت را تزریق می کند.

  • آلترناتور یا ژنراتور: ژنراتور از استاتور و روتور تشکیل شده است. به مجموعه ای از سیمپیچ ها که تولید الکتریسیته می کنند ، استاتور گفته می شود که یک قطعه ثابت است. در حالی که یک روتور برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی که بطور مداوم در حال چرخش است در داخل استاتور حرکت می کند.
  • رگولاتور تنظیم کننده ولتاژ ژنراتور: در درجه اول از یک تنظیم کننده ولتاژی برای تنظیم ولتاژ تولید شده استفاده می شود که برای  یک ژنراتور مناسب است. (جهت مشورت با ما تماس حاصل فرمایید).
  • اگزوز و سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور : سیستم خنک کننده در یک ژنراتور از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند. اگزوز برای دفع گازهای مضر ساطع شده در حین کار ژنراتور مورد نیاز است. ژنراتورها اغلب برای کنترل دمای ژنراتور در محل کار از فن ، سیستم خنک کننده یا هر دو استفاده می کنند.
  • سیستم روغن کاری دیزل ژنراتور : از آنجا که ژنراتورها از بسیاری از قسمتهای متحرک تشکیل شده اند ، برای اطمینان از عملکرد نرم به روغن کاری منظم نیاز دارند. سیستم روانکاری در یک ژنراتور به انجام این عملکرد کمک می کند.

همه این مؤلفه ها در عملکرد صاف یک ژنراتور نقش اساسی دارند. اصل کار یک ژنراتور ساده است. انرژی مکانیکی مورد نیاز برای تبدیل سوخت به آن از طریق سیستم گردش سوخت حاصل می شود. سیم پیچ های مورد استفاده در ژنراتور ، درون یک میدان مغناطیسی می چرخند که باعث می شود جریان الکتریکی در سیم پیچ جریان یابد. تنظیم کننده ولتاژ ژنراتور به کنترل میزان جریان الکتریکی تولید شده کمک می کند. عملکرد سیستم خنک کننده و اگزوز در یک ژنراتور به ترتیب به تنظیم دما و دفع گاز کمک می کنند.

انواع ژنراتور

ژنراتورها عمدتاً از دو نوع هستند ، ژنراتور القایی (آسنکرون) و ژنراتور سنکرون.

ژنراتورهای القایی: ژنراتور القایی همچنین به عنوان مولد ناهمزمان نامیده می شود. این نوعی ژنراتور الکتریکی جریان متناوب (AC) است که در اصل شبیه به کار یک موتور القایی ، برای تولید برق کار می کند. ژنراتورهای القایی با چرخاندن روتورهای خود سریعتر از سرعت ژنراتور های سنکرون کار می کنند. ژنراتور های سنکرون به طور کلی در کاربردهایی مانند مینی نیروگاهی ، توربین های بادی یا کاهش جریان گازهای فشار قوی برای کاهش فشار بسیار مفید هستند.
ژنراتور سنکرون: به طور کلی ، یک ژنراتور سنکرون به دو بخش یعنی روتور و استاتور مجهز است. قسمت روتور از قطب های میدانی و قسمت استاتور از شینه های رسانا تشکیل شده است. چرخش قطب های میدان مغناطیسی، باعث ایجاد ولتاژ متناوب می شود که منجر به تولید برق می شود. انرژی الکتریکی عمدتا توسط ژنراتورهای سنکرون تولید می شود. بیشترین کاربرد ژنراتور سنکرون برای تبدیل نیروی مکانیکی توربین های بخار ، توربین های گازی ، موتورهای برگشتی و نیروگاههای آبی به شبکه برق است. که عمدتا در نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین ژنراتور برق

ژنراتورهای سنکرون برای کار در فرآیندهای پیچیده و سخت دریایی و صنعتی طراحی شده اند. آنها بسیار مؤثر ، قابل اعتماد و دارای گواهینامه های آژانس های معتبر دریایی مانند DNV ، ABS ، BV ، Lloyds هستند. کاربردهای متداول ژنراتور سنکرون شامل موتورهای برگشتی دیزلی و بنزینی ، دائم کار و اضطراری یا امرجنسی و نیروی پیشرانه برای کشتی های دریایی است. ساخت ژنراتورهای القایی در مقایسه با ژنراتورهای سنکرون کمتر پیچیده است. زیرا نیازی به ذغال و تنظیم حلقه های لغزش ذغال ندارند.

در ژنراتور سنکرون برای تأمین ولتاژ DC روتور برای تحریک ، به ذغال نیاز است. البته ژنراتورهای سنکرون جدید تمام اکسایتری میباشند و نیاز به ذغال یا جاروبک ندارند.

انواع ژنراتور سنکرون

دیزل ژنراتور نوعی ژنراتور مولد برق است که از موتور دیزل برای حرکت ژنراتور استفاده می کند. اینها معمولاً به عنوان واحدهای پشتیبان برای منبع تولید برق اضطراری استفاده می شوند. دیزل ژنراتورها در دو مدل تک و سه فاز در دسترس هستند. موتورهای دیزلی در دیزل ژنراتورها قوی و قابل اعتماد هستند. از طرف دیگر ، ژنراتورهای گازی، که از گاز طبیعی استفاده می کنند ، به روشی مشابه سایر ژنراتورها کار می کنند . با این حال ، دیزل ژنراتور ها به طور گسترده ای استفاده می شوند.

ژنراتورهای گازی به عنوان وسیله تولید برق از مقرون به صرفه ترین و مؤثرترین سوخت ها در بین منابع غیر قابل تجدید استفاده می کنند. اما در مقایسه ، دیزل ژنراتورها بسیار کارآمدتر هستند. همچنین از نظر ایمنی ، بهتر است ، زیرا از دیزل استفاده می شود که نسبت به سایر منابع سوخت کمتر قابل اشتعال است. مدلهای جدید ژنراتورهای دیزلی کم سروصدا هستند. با این حال ، آنها گران تر هستند و ممکن است حجیم باشند.

یک ژنراتور گاز سوز نسبت به ژنراتور دیزل از سوخت بیشتری استفاده می کند. اکنون با ظهور ژنراتورهای بیودیزل ، می توان مضرات یک ژنراتور گاز طبیعی یا یک دیزل ژنراتور را تخفیف داد. و آنها ممکن است بیشتر به اولویت خریدار تبدیل شوند. دیزل ژنراتورها به طور گسترده در تولید برق ، انرژی تجدید پذیر ، نفت و گاز ، ذخیره سازی داده ها و صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند. دیزل ژنراتور عمدتاً برای تولید برق اضطراری ، تولید برق پشتیبان ، تولید انرژی بادی و نیروگاه برق استفاده می شود.

انواع دیزل ژنراتور کوچک

تولید کنندگان برتر و مشهور ژنراتورها ،طرح ها و ویژگی های متفاوتی را ارائه می دهند . تعداد کمی از شرکت های تولید کننده دیزل ژنراتور، آنان ، ماراتن ، کاتو ، بالدور ، MTU،کامینز پاور و کاترپیلار هستند. هنگام انتخاب ژنراتور ، باید عوامل اصلی تصمیم گیری زیر از جمله درک هدف اصلی تولید کننده ، میزان نویز آن ، ظرفیت مخزن سوخت ، قیمت ،  کیلووات ، RPM و فرکانس ، کنترلر ها و کلیدهای مربوطه و غیره را در نظر بگیرید. آنها در توان و اسب بخار های مختلف در دسترس هستند.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

  • خرید ، فروش ، تعمیرات ، آموزش ، قطعات و لوازم یدکی انواع دیزل ژنراتور
  • برق صنعتی - اتوماسیون - تابلو برق

به روز رسانی 1400/3/16


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برچسب ها مقاله مکانیک