سرویس، تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور بسیار مهم است چرا که اگر یک ژنراتور سرویس و نگهداری نشود به سرعت از کار می افتد، با سرویس ژنراتور خرابی کم میشود.
سرویس و نگهداری ژنراتور_فرم چک لیست نگهداری ژنراتور

آسان ژنراتور

سرویس و نگهداری ژنراتور_فرم چک لیست نگهداری ژنراتور
سرویس و نگهداری ژنراتور_فرم چک لیست نگهداری ژنراتور

سرویس و نگهداری ژنراتور_فرم چک لیست نگهداری ژنراتور

سرویس، تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور بسیار مهم است چرا که اگر یک ژنراتور سرویس و نگهداری نشود به سرعت از کار می افتد، با سرویس ژنراتور خرابی کم میشود.

سرویس دوره ای دیزل ژنراتور ولوو

هر دیزل ژنراتوری که برای برق اضطراری یا دائم کار مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای برنامه منظم سرویس و نگهداری دوره ای باشد. تنظیم یک برنامه تعمیر و نگهداری ژنراتور برنامه ریزی شده و انجام کلیه تست های مربوطه ، کار ژنراتور را تضمین می کند. در صورت عدم انجام بررسی و نگهداری ، احتمال خرابی ژنراتور افزایش می یابد.

احتیاط:
دستورالعمل های این مقاله فقط بعنوان مرجع است و برای تعیین سرفصل های اصلی یک برنامه نگهداری ژنراتور برنامه ریزی شده است. برنامه تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده را همیشه مطابق با دستورالعمل های سازنده ژنراتور انجام دهید(موجود در کاتالوگ ژنراتور شما). در صورت نیاز به دریافت کاتالوگ ژنراتور بصورت فارسی و انگلیسی با واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

مفهوم نگهداری ژنراتور

سرویس و نگهداری برنامه ریزی شده ژنراتور می تواند به عنوان انجام خدمات ، بازرسی و آزمایش بر روی ژنراتور تعیین شده در یک محل از پیش تعیین شده تعریف شود. هر برنامه نگهداری ژنراتور باید شامل بازرسی هایی برای وضعیت های زیر باشد:

 • برنامه زمانی یا چرخه تعمیر و نگهداری ژنراتور طبق ساعت کارکرد - بسته به توصیه های سازنده ، چرخه ها را می توان به هفتگی ، ماهانه ، سه ماهه ، نیمه سالانه و سالانه تقسیم کرد.
 • بازرسی های عملیاتی - بازرسی هایی که هنگام کار بر روی ژنراتور انجام می شود. چکاپ اساسی طبق فرم چک لیست نگهداری ژنراتور تعیین می شود.
 • انبار داری ژنراتور- از ژنراتور دیگر نمیخواهید استفاده کنید. طبق کاتالوگ مراحل و شرایط انبارداری ژنراتور مطالعه شود.

مثال: یک ژنراتور قابل حمل کانوپی دار جهت بازرسی و نگهداری انتحاب میشود.

Generator Maintenance- بازرسی ژنراتور - فرم چک لیست تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور - سرویس و نگهداری ژنراتور - فرم چک لیست نگهداری ژنراتور - سرویس دوره ای دیزل ژنراتور ولوو - نگهداری ژنراتور

فرم چک لیست تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور

بررسی های بصری:

هشدار: درپوش رادیاتور را از موتور داغ جدا نکنید. صبر کنید تا دمای مایع خنک کننده زیر 120 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) قبل از برداشتن درب رادیاتور باشد. پاشش مایع خنک کننده یا بخار می تواند باعث صدمه جدی شود. همچنین ضدیخ بسیار سمی و سرطان زا میباشد.

کلیه دستورالعمل های نگهداری دیزل ژنراتور ، طبق یک چک لیست در یک بازه انجام میگردد. سطح خنک کننده و روغن موتور باید در حد نرمال باشد ، اما می تواند آلوده باشد. هنگام انجام بازرسی های تعمیر و نگهداری معمولی ژنراتور موارد زیر را بازرسی کنید:

 • شاخص کمبود هوا - گیج مکانیکی نشانگر وضعیت فیلتر هوا نشان می دهد که هوای مصرفی از هوای ورودی بیشتر است. رنگ قرمز آن به معنای تعویض فیلتر هوا میباشد.گیج فیلتر هوا در مجرای مستقر در محفظه فیلتر هوا قرار دارد. بعد از تعویض فیلتر قابل تنظیم مجدد است.
 • جداکننده سوخت از آب- این فیلتر آب را از سوخت جدا می کند. آب به کاسه پایین منتقل می شود و می تواند از طریق دریچه تخلیه شود. این می تواند نشان دهد که منبع اصلی سوخت آلوده است.
 • خمیر تشخیص آب - برای آزمایش منبع اصلی سوخت استفاده می شود. آنرا روی یک چوب پخش و وارد مخزن کنید. صورتی رنگ بدون آب و هنگام آلوده شدن سوخت با آب ، قرمز می شود. به طور کلی آب در قسمت پایین مخزن قرار می گیرد.
 • روغن در مایع خنک کننده - روغن در دمای محیط بر روی آب رادیاتور شناور است. می تواند پس از کار موتور بصورت شیری ظاهر شود. نشت روغن در سیستم خنک کننده می تواند از واشر سرسیلندر ، بلوک موتور معیوب یا سرسیلندر باشد. نقص در جایی است که فشار روغن بالاتر از فشار خنک کننده است.
 • مایع خنک کننده در روغن - روغن رنگ شیری دارد. عیب می تواند از واشر سرسیلندر ، بلوک موتور یا سرسیلندر باشد. نقص در جایی است که فشار مایع خنک کننده از فشار روغن بیشتر است.

بازرسی ژنراتور

برنامه سرویس و نگهداری ژنراتور: همه تولید کنندگان برنامه های تعمیر و نگهداری را تقسیم بندی شده و توسط یک جدول منتشر می کنند. جدول استاندارد نگهداری در جدول 1 نشان داده شده است:

سیستم های تولید برق اضطراری آماده به کار باید حداقل دو سرویس تعمیر و نگهداری در سال انجام دهند. نمونه های ذکر شده در زیر:

 • تست بار ژنراتور - ژنراتور برای یک دوره زمانی با استفاده از تستر بانک بار خارجی تحت بار قرار می گیرد.
 • تست اطمینان عملکرد ژنراتور - ژنراتور برای یک دوره زمانی با استفاده از امکانات تحت بار قرار می گیرد.
 • آنالیز سیالات - روغن کاری ، مایع خنک کننده و آنالیز سوخت توسط آزمایشگاه انجام می شود.

همیشه هنگام انجام تعمیر و نگهداری ، بازرسی و آزمایش ، دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

بازرسی های ژنراتور در حال کار:

در بازرسی هایی که باید هنگام کار ژنراتور انجام شود ، هر برنامه به بازرسی متفاوتی نیاز دارد. همیشه هنگام طراحی بازرسی هایی که هنگام کار ژنراتور انجام می شود ، از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید. و تعمیرات اخیر را در نظر بگیرید.

وضعیت انبار داری (Layup):

هنگامی که یک ژنراتور اضطراری برای مدت زمانی از سرویس خارج می شود ، در وضعیت انبارداری قرار می گیرد. برخی از مراحل اساسی برای قرار دادن یک ژنراتور در انبار می تواند شامل موارد زیر باشد:

باتری های ژنراتور را جدا کنید.

 • سیستم سوخت را تخلیه کرده و فیلترهای سوخت را تخلیه کنید.
 • خنک کننده را تخلیه کرده و فیلترهای خنک کننده را تخلیه کنید.
 • تمام درگاه های ورودی و اگزوز را بپوشانید.
 • کلیه اتصالات برقی ژنراتور را قطع کنید.

در صورت ارسال ژنراتور ، تمام مقررات DOT باید رعایت شود. بسته بندی صنعتی توسط بسیاری از شرکت ها ارائه می شود و قابلیت انبارداری طولانی مدت را ارائه می دهد.

قراردادهای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده:

شرکت آسان ژنراتور کامل ترین قرارداد سرویس و نگهداری ژنراتور را طراحی و ارائه کرده است. ما همچنین خدمات متنوعی را به چند مشتری در سراسر کشور ارائه می دهیم. برای اطلاعات بیشتر امروز با کارکنان ما با شماره 031-34503847 تماس بگیرید.

با تشکر؛ شرکت آسان ژنراتور فعال در زمینه دیزل ژنراتور و برق صنعتی (تابلو برق). 99/4/16

sv,ds , k'inhvd ndcg Ckvhj,v


لطفا جهت دریافت کاتالوگ بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برچسب ها مقاله مکانیک