فیوز مینیاتوری و کلید اتوماتیک و بریکر چیست؟نمایندگی سوکومک فرانسه-آسان ژنراتور

آسان ژنراتور

فیوز مینیاتوری و کلید اتوماتیک و بریکر چیست؟نمایندگی سوکومک فرانسه

تفاوت میان کلید بریکر فیوز مینیاتوری و کلید هوایی و کلید ثابت چیست و عملکرد آنها چگونه است؟ همه چیز در مورد فیوز مینیاتوری و کلید اتوماتیک - دیژنکتور و سکسیونر

جهت خرید و یا استعلام قیمت بریکر و مینیاتوری فقط با بخش فروش لوازم برق صنعتی ما به شماره 09131647646 تماس حاصل نمایید.

فیوز مینیاتوری(MCB یا miniature circuit breaker) چیست؟

فیوز یا کلید مینیاتوری وسیله ایست ارزان جهت حفاظت از وسایل و افراد در لحظه اتصال کوتاه یا اضافه بار. این المان در سه نوع تک پل ، دو پل ، سه پل و چهار پل وجود دارد.

فیوز مینیاتوری(MCB یا miniature circuit breaker) چیست

فیوز مینیاتوری یا MCB از چند بخش تشکیل شده است:

اجزا یا ساختار مینیاتوری - فیوز مینیاتوری یا MCB از چند بخش تشکیل شده است

 1. اهرم قطع و وصل برق خروجی

 2. بازوی محرک

 3. کنتاکت اصلی جریان خروجی

 4. ترمینالهای ورودی و خروجی

 5. فلز بیمتال(قطع کننده در برابر اضافه بار)

 6. پیچ کالیبراسیون محدوده عملکرد

 7. سیم پیچ

 8. جرقه گیر

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپ های B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد.

نکته: توجه نکردن به تیپ فیوز مینیاتوری و کلیدهای بریکر منجر به خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

اولویت بندی از نظر حساسیت:D-C-B-Z

1- تیپ B(تند کار):این نوع فیوز در مصارف خانگی و روشنایی مورد استفاده قرار میگیرد. در جریان لحظه ای 3-5 برابر جریان نامی عمل قطع جریان خروجی را انجام میدهد.

2-تیپC(کند کار): کاربرد این فیوز در مصارف صنعتی میباشد و در برابر جریان های لحظه ای 5-10 برابر جریان نامی عمل میکند و زمان قطع آن نسبت به تیپB بیشتر است.

3- تیپ D(ترانسفورمری): کاربرد آن در مصارف ترانسفورماتور است.جریان قطع لحظه ای آن 10-20 برابر جریان نامی است و زمان قطع آن از همه تیپها بیشتر است.

4- تیپK(موتوری): این نوع فیوز جهت حفاظت از موتور ، ترانس و مدارات قدرت کاربرد دارد. محدوده قطع آن کمتر و سریع تر از تیپ های قبلیست. زمان قطع در برابر اتصال کوتاه آن بین تیپ C و D میباشد.

5- تیپZ(بسیار حساس): این نوع فیوز بیشترین حساسیت را داراست و در سریع ترین زمان ممکن جریان اضافه بار و اتصال کوتاه را قطع میکند و در مدارت بسیار حساس و گران قیمت مانند بردهای الکترونیکی و PLCها کاربرد دارد.

نوشته های حک شده بر روی فیوز|کلید مینیاتوری به صورت شکل مقابل میباشد

نوشته های حک شده بر روی فیوز مینیاتوری - کدهای روی فیوز مینیاتوری mcb - نوشته های روی کلید مینیاتوری

جدول فیوز مینیاتوری :

استاندارد یا رنج فیوزهای مینیاتوری از نظر جریان نامی موجود در بازار (انواع آمپر فیوز مینیاتوری): 2A-6A-10A-16A-25A-32A-50A-63A-80A-100A-125A

خرابی فیوز مینیاتوری:

جهت تشخیص خرابی فیوز مینیاتوری برق و تست آن کافی است آمپری بیش از رنج آن در زمانی مشخص از آن عبور دهید اگر قطع نکرد قطعا سوخته است. در بعضی موارد فیوز مینیاتوری اصلا وصل نمیشود که آن نیز دیگر بدرد نمیخورد.

برندهای فیوز مینیاتوری:

فیوز مینیاتوری در انواع برندهای ایرانی ، چینی و اروپایی موجود می باشد. فیوز های مینیاتوری ایرانی از جمله پارس فانال ، الکترو کاوه ، رعد ، اصفهان کلید ، توس فیوز ، آرا نیرو سپاهان ، ایستا توان صنعت ، پایش نیرو ، فیوز کریر  ، راد الکتریک ، صنایع برق پیچاز ، تابان یزد ،صنایع برق زاویر ،فیوز صنعت ،گروه صنعتی و بازرگانی تارا ، دنا و ماد الکتریک میباشند که پارس فانال بهترین نوع فیوز مینیاتوری ایرانی می باشد. ولی در مجموع فیوزهای مینیاتوری ایرانی کیفیت مشابه کره ای و اروپایی را ندارند.

فیوز های مینیاتوری چینی به غیر از چانت ، بصورت یک کلید عمل میکنند و اصلا جهت حفاظت نمی توان روی آنها تکیه کرد. لذا حتما مطمان شوید که کلید مینیاتوری که خرید می کنید کپی چینی نباشد مانند ls ، هیوندای و اشنایدر ...

بعد از آن فیوزهای مینیاتوری هندی مانند لگراند که کیفیت کمی دارند.

پس از آن فیوزهای مینیاتوری کره ای مانند ls و هیوندای کیفیت خوبی دارند.

بهترین مدل فیوزهای مینیاتوری مدل abb ، اشنایدر ، دورمن اسمیت انگلستان ، زیمنس

بوش 

علت داغ شدن فیوز:

علت داغ شدن فیوز مینیاتوری ، کشیدن آمپر بالا (معمولا با فيوز پريدن همراه است) و یا خرابی پلاتین های آن است.

فیوز محافظ جان:

کلید|فیوز محافظ جان

همه چیز در مورد کلید محافظ جان:

نوع دیگری از فیوز های مینیاتوری فیوز محافظ جان هستند. فیوز های محافظ جان بصورت تک فاز و سه فاز تولید میشوند که نول نیز از آنها عبور میکند لذا محافظ جان ، جریان نول را از روی جریان فاز ها بدست می آورد و اگر کوچکترین اختلافی ببیند (مثلا 20 میلی آمپر) متوجه نشتی می شود لذا سریعا برق خروجی را قطع میکند. آمپر فیوز محافظ جان باید از مقدار مورد نیاز یک پله بیشتر انتخاب شود چرا که بهتر است برای حفاظت و قطع مسیر عبور جریان در اثر اتصال کوتاه ، از بریکر و و یا فیوز مینیاتوری (پیشنهاد نمیشود) مارک اصلی خوب استفاده کرد.

نقشه نصب کلید محافظ جان:

جهت نصب فیوز محافظ جان فقط کافیست فاز و نول مصرف کننده را از آن عبور دهید. به همین سادگی این کلید عمل محافظت از انسان را بعهده میگیرد. در جعبه فیوز ساختمان در هر واحد یک عدد کلید محافظ جان ، در ورودی برق میگذارند و از آن برای اتاق های مختلف ، بوسیله کلید مینیاتوری انشعاب میگیرند.

 کلید بریکر اتوماتیک(ديژنكتور یا MCCB)   چیست؟ pdf(جهت خرید نو یا دست دوم با ما تماس بگیرید)

کلید اتوماتیک کلید کامپکت کلید سکسیونر کلید ديژنكتور کلید MCCB کلید هوایی کلید موتوردار چیست؟ قدرت دیزل ژنراتورکلید اتوماتیک کلید کامپکت کلید سکسیونر کلید ديژنكتور کلید MCCB کلید هوایی کلید موتوردار چیست؟کلید اتوماتیک کلید کامپکت کلید سکسیونر کلید ديژنكتور کلید MCCB کلید هوایی کلید موتوردار چیست؟ قدرت دیزل ژنراتور

عکس بریکر+pdf

کلید اتوماتیک (molded case circuit breaker) وسیله ایست جهت حفاظت از مدارات قدرت و یا قطع و وصل برق ، در حالی که فیوز مینیاتوری در صنعت اغلب در قسمت فرمان جای دارند. سرعت و قدرت قطع جریان در کلیدهای اتوماتیک بسیار بیشتر از فیوزهای مینیاتوریست و قیمت و ابعاد آنها بیش از فیوزهای مینیاتوریست. این کلیدها در انواع دو پل سه پل و چهار پل ساخته میشوند ولی بجای دوپل آن بخاطر نایاب بودن و قیمت بالا بخاطر تولید کم ، از سه پل استفاده میشود.

بالا بودن قدرت قطع از این جهت اهمیت دارد که شما حالتی را تصور کنید که در آن جریان در لحظه اتصال کوتاه بسیار زیاد شود که دو پلاتین المان قطع کننده به هم بچسبند (جوش بخورند) لذا در این حالت این المان دیگر جریان خروجی را نمیتواند قطع کند. بالا بودن قدرت قطع مزیت دیگری نیز دارد از جمله کاهش اصطحلاک کلید ؛ زیرا کنتاکتهای المانهای قطع کننده به مرور زمان سیاه شده و از بین میروند و جریان کمتری از خود عبور میدهند که ممکن است حس کنید چراغها نورشان کم و زیاد می شود که در این حالت برق به صورت قوس الکتریکی عبور میکند و در صورت تعویض یا تمیز نکردن پلاتینهای آن امکان آتش سوزی نیز وجود دارد.

انواع کلیدهای اتوماتیک یا بریکر های قدرت شناخته شده در بازار (انواع کلیدهای برق صنعتی) فشار ضعیف ، متوسط و قوی:

 1. کلید اتوماتیک فیکس یا ثابت

 2. کلید اتوماتیک قابل تنظیم: مقدار جریان خروجی ، زمان قطع ، جریان اتصال کوتاه و... آنها جهت تنظیم محدوده مجاز دقیق قابل تنظیم است.

 3. کلید اتوماتیک کامپکت:کلید موتور دار قابل تنظیمیست که تا حد زیادی کوچک شده است.جریان آنها بین 16 تا 1600 آمپر است.

 4. کلید قدرت هوایی(ACB): کلیدی قابل تنظیم است که کنتاکت های آن در هوا و در فشار جو باز و بسته می شوند و قیمت آن نیز بالاتر از قابل تنظیم است.جریان آنها بین 800 تا 4000 آمپر است.

 5. کلید اتوماتیک الکترونیکی: کلیدی با سیستم الکترونیکی حساس میباشد که بالاترین قیمت را میان کلیدها داراست. به منظور حفاظت در مقابل اضافه بار، افت ولتاژ و اتصال کوتاه مورد استفاده قرار گرفته است. هم چنین این کلید ها برای راه‌اندازی موتور نیز استفاده می‌شود. یک میکروپروسسور برای کنترل هوشمند رله‌ی اضافه جریان با سه مشخصه‌ی حفاظتی شامل حفاظت تاخیر زمان طولانی معکوس اضافه بار، حفاظت تاخیر زمان اتصال کوتاه و حفاظت عملکرد لحظه‌ای اتصال کوتاه، در نظر گرفته شده است.

 6. سکسیونر

شرایط کار عادی کلید|بریکر قدرت که باید مورد توجه قرار گیرد:
1- دمای محیط 2- ارتفاع مجاز 3- رطوبت 4- درجه آلودگی(میزان آلودگی یا گازهای قابل اشتعال موجود در محیط) 5- نوع نصب کلید صنعتی (ثابت یا کشویی) 6- نحوه اتصال 7-نصب بصورت عمودی ، افقی یا تخت

نکته: طبق استاندارد کابلهای ورودی باید به بالا و کابلهای خروجی به پایین کلید بسته شوند ولی برعکس بستن آنها مشکلی در عملکرد بریکر نخواهد داشت.

این کلیدها به صورت موتوردار جهت قطع و وصل اتوماتیک یا ریموت و فیکس یا بدون موتور وجود دارند که البته بعضی از انواع بریکرهای قدرت که موتور ندارند را میتوان به موتور مجهز کرد.

تجربه ای مفید: بعضی کلیدها جهت قطع و وصل بصورت ریموت ، نیاز به رله آندر و شنت دارند که در زمان خرید بایستی از فروشنده آن پرسیده شود تا در موقع رد کردن استعلام قیمت بخاطر گرانی رله آندر و شنت ، متحمل ضرر نشویم.

-رله آندر یا افت ولتاژ(under voltage):

این رله داخل کلید در جای خود باید قرار داد تا در لحظه قطع برق شهر کلید قطع شود.در واقع اگر ولتاژ اعمالی به آن از 70 درصد ولتاژ نامیش کمتر شود کلید را قطع میکند. پیشنهاد میشود از فروشنده کلید بخواهید رله آندر را جایگزاری کند. این رله را بوسیله ی یک فیوز مینیاتور از فازو نول ورودی کلید برق دار میکنیم ، سپس میتوان کلید را قطع و وصل کرد. در صورتی که رله آندر درست جایگزاری شود ، وقتی برق دار نباشد کلید وصل نمیشود. جهت حفاظت از بارهای موتوری یا سایر تجهیزات در برابر قطع یکی از فازها می توان رله آندر را بوسیله یک کنترل فاز برقدار کرد تا در لحظه ای که یکی از فازها قطع شد کنترل فاز مربوطه ولتاژ رله آندر را قطع کند و آن نیز کلید را تریپ یا قطع کند.

تریپ حالتی ست که کلید قطع است ولی روی off قرار نگرفته واست که در این حالت کلید وصل نمیشود و اهرم آن وسط قرار میگیرد لذا باید کلید را روی off قرار داد سپس آنرا وصل یا on نمود. 

نکته: در بعضی کلیدهای کامپکت در لحظه تریپ دکمه ریست بیرون میپرد که با فشردن آن به داخل کلید قابل وصل شدن میشود.

-رله شنت تریپ(shunt trip):

این رله نیز مانند رله آندر داخل کلید در محل خود نصب میشود با این تفاوت که با برقدار شدن این رله کلید قطع میشود.در واقع ولتاژ اعمالی به آن اگر بین 70تا110 درصد ولتاژ نامیش شود عمل میکند .پس کاربرد آن جهت قطع کلید بصورت ریموت میباشد. از آنجایی که اگر کلید دارای رله آندر باشد ، با قطع ولتاژ رله آندر ، کلید قطع میشود لذا از رله شانت کمتر استفاده میشود.

-کنتاکتهای کمکی As on/off switch: هر کلید ممکن است دارای چند کنتاکت Nc,No باشد که بعضا این کنتاکتها داخل کلید قابل افزایش میباشند.

-کنتاکتهای کمکی BA: کنتاکتهای خطا میباشند که در هنگام اتصال کوتاه یا اضافه بار عمل میکنند.

-مدار محدود کننده جریان  یا limiter unit: قدرت قطع کلیدهای کامپکت را بالا میبرند.

 

کلید های اتوماتیک طبق نوع مصرف خود به دو دسته ی A و B تقسیم می شوند.

 • طبقه A : کلید اتوماتیک برای حفاظت مدارها بدون جریان قابل تحمل زمان کوتاه

 • طبقه B : کلید اتوماتیک برای حفاظت مدارها با یک جریان قابل تحمل زمان کوتاه

نکته: در بازار برای مصارف موتوری از کلیدهای قابل تنظیم(به منظور حفاظت) و در مصارف معمولی از کلیدهای فیکس یا قابل تنظیم استفاده میکنند.

مقایسه سکسیونر و بریکر: در بریکر ها از تجهیزاتی جهت خاموش کردن قوس های الکتریکی که پس از قطع شدن کلید ایجاد میشوند استفاده میکنند.ولی سکسیونر ها در هوای آزاد عمل قطع جریان شبکه را به عهده دارند. قدرت قطع بریکرها بسیار بالاتر از سکسونرهای قابل قطع زیر بارند.

برای انتخاب کلید قدرت باید به نکات زیر توجه کرد:

1. ولتاژ نامی کلید که برابر ولتاژ شبکه است . 2. جریان نامی که مساوی یا بزرگترین جریان کار معمولی شبکه است. 3. قدرت نامی یا قدرت قطع کلید که برحسبMVA بیان میشود. 4. سرعت عمل ( زمان قطع) کلید که به مدت زمانی گفته می شود که پس از صدور فرمان الکتریکی قطع، قطع کننده بطور کامل باز شود و بر حسب سیکل بیان میشود. بریکرها در ظرفیتهای مختلف از 700 کیلو ولت آمپر تا چندین مگا ولت آمپر وجود دارند بریکرهای بالای 250مگا ولت آمپر قابلیت قطع دستی Local) ( ندارند. یک بریکر باید بتواند جلوی عبور جریان غیر مجاز ( جریان خطا) را در دو تا پنج سیکل بعد از دریافت فرمان قطع بریکر بگیرد.

مشخصات فنی و علایم مورد نیاز جهت کار با انواع کلید|بریکر:

مقادیر ولتاژهای نامی انواع کلید اتوماتیک

Ve یا Ue ولتاژ نامی عملیاتی  : حداکثر ولتاژ بین فاز ها به عنوان ولتاژ نامی عملیاتی نامیده می شود.

Vi یا Ui ولتاژ نامی عایقی  : مربوط است به ولتاژ آزمون دی الکتریک که معمولا حداکثر ولتاژ عملیاتی می باشد.

Vimp حداکثر ولتاژ فاز به فاز لحظه ای  : مقدار ولتاژی است که بایستی برابر یا بزرگتر از مقدار اضافه ولتاژ های گذرا باشد که در مدار اتفاق می افتد.

مقادیر جریان های انواع کلید الکترونیکی

Iجریان نامی : جریان نامی کلید

Iجریان خروجی

Iجریان تنظیم شده مجاز: جریان Ir کنار یک پتانسومتر نوشته شده که جریان خروجی برابر است با این ضریب ضربدر جریان نامی و در واقع این ضریب ضربدر I همان Iاست

tr کنار یک پتانسیومتر قابل تنظیم نوشته شده که  مربوط به زمان مجاز عبور جریان Ir

Im کنار یک پتانسیومتر قابل تنظیم نوشته شده که  مربوط به ضریب جریان اتصال کوتاه است که معمولا بین 1/5 تا 10 قابل تنظیم است یعنی جریان اتصال کوتاه روی 1/5 تا 10 برابر جریان نامی قابل تنظیم است.

Tm کنار یک پتانسیومتر قابل تنظیم نوشته شده که  مربوط به زمان مجاز عبور جریان Im است

multiplier current: جریان تقویت شده

Isd یا Iinst  کنار یک پتانسیومتر قابل تنظیم نوشته شده که  مربوط به میزان جریان مجاز لحظه ایست

Tsd کنار یک پتانسیومتر قابل تنظیم نوشته شده که  مربوط به مدت زمان مجاز عبور جریان Isd است

Ith جریان گرمائی هوای آزاد قردادی  : حداکثر جریانی است که بریکر در سیکل کاری ۸ ساعته می تواند تحمل کند.برابر با حداکثر جریانی است که در آزمون افزایش دما در هوای آزاد اعمال گردد.

Ithe جریان گرمائی احاطه شده  : مقدار جریانی است که توسط سازنده ارائه می شود تا در آزمون افزایش دمای تجهیزات وقتی که در محفظه ای نصب می شوند به کار رود.

Ie جریان نامی عملیاتی  : مقدار جریانی است که در ولتاژ نامی فرکانس نامی و سیکل نامی و … در کلید جاری می شوند مقدار آن توسط سازنده مشخص می شود.

Iu جریان نامی نبلاانقطاع  :  مقدار جریانی است که توسط سازنده داده می شود تا اینکه کلید در طول سیکل کاری بلاانقطاع آنرا از خود عبور دهد.

فرکانس نامی انواع کلید در تابلو برق

فرکانس تغذیه ای است که معمولا تجهیزات طبق آن طراحی می شوند مقدار آن بین ۴۲ تا ۶۵ هرتز می باشد.(معمولا مقدار ۵۰ هرتز در نظر گرفته می شود.)

سیکل نامی

الف : سیکل کاری ۸ ساعته : مدتی که یک جریان ماندگار از کنتاکتهای بسته کلید عبور می کند در حالی که کلید در تعادل حرارتی است این مدت کمتر از ۸ ساعت است.

ب : سیکل کاری بلاانقطاع : مدت زمان عبور جریان ماندگار از کنتاکتهای بسته که مدت آن بیشتر از ۸ ساعت می باشد.

مشخصه اتصال کوتاه

الف : Icm  قدرت اتصال کوتاه وصل نامی :

مقدار جریانی که بوسیله کارخانه برای ولتاژ و فرکانس نامی در یک ضریب قدرت مشخص داده می شود و برابر حداکثر جریان موثری است که قابلیت وصل دارد. در کلید های اتوماتیک فشار ضعیف ظرفیت وصل نبایستی کمتر از ظرفیت نامی قطع که در ضریب n ضرب شده است باشد. ضریب n از ۱٫۴۱ تا ۲٫۲ متغیر می باشد.

جدول رابطه میان ظرفیت اتصال کوتاه وصل و ظرفیت اتصال کوتاه قطع و ضریب توان

ب : قدرت نامی قطع اتصال کوتاه : مقدار جریان داده شده بوسیله کارخانه برای ولتاژ عملیاتی

ج : Icn یا Icu قدرت نامی قطع نهایی اتصال کوتاه  : مقدار حدی ظرفیت اتصال کوتاه قطع که بوسیله کارخانه داده می شود.

د : Ics قدرت نامی قطع اتصال کوتاه در سرویس  : مقدار جریان برای اتصال کوتاه قطع که توسط کارخانه در ولتاژ عملیاتی داده می شود.

ه : Icu​ حداکثر قدرت قطع اتصال کوتاه: حداکثر جریان قطع اتصال کوتاه به صورت عملی

و: Icw حداکثر جریان قابل تحمل کوتاه مدت نامی قابل تنظیم


مطالعه بیشتر:

كليدهاي قدرت يا بريكر براساس مكانيزم يا نحوه قطع يا خاموش شدن قوس يا ماده خاموش كننده قوس به انواع زير تقسيم مي‌شوند:

- بریکرهای هوا فشرده Air Blast C.B :

این بریکرها در ولتاژهای 11و20و33 کیلو ولت کاربرد دارند و از ظرفیت قطع بالایی برخوردارند بطوریکه در یک یادو سیکل اول عمل کرده و جریان را قطع می کنند. طریقه کارشان بدین صورت است که هنگام باز شدن کنتاکتها هوای فشرده تا Psi 800 بین کنتاکتها دمیده میشود .دمیدن هوای فشرده طول جرقه را زیاد کرده و آنرا خنک می کند . در این مکانیزم باز شدن کنتاکتها از طریق نیروی فنرهای قوی موجود در بریکر انجام میشود. در ایستگاههای بزرگ اتاقکی جهت تامین هوای فشرده در نظر گرفته شده که در آن کپسولهای هوای فشرده آماده و یک دیزل ژنراتور جهت تولید هوای فشرده در نظر گرفته شده است.

- بریکرهای خلاء Vacuum C.B :

میدانیم که جرقه در کلیدها بعلت یونیزه شدن عایق بین کنتاکها ایجاد میشود. حال اگر کنتاکها را در داخل یک محفظه خلاء قرار دهیم بعلت نبودن محیط هادی یونیزایسون اتفاق نیفتاده و جرقه ایجاد نخواهد شد. اساس کار این کلیدها بر این فرضیه استوار است.در این کلید یک استوانه خلا وجود دارد که کنتاکها در داخل آن قرار دارند. هرچند بعلت نبودن محیط هادی جرقه صورت نمیگیرد ولی در لحظه قطع در اثر حرارت زیاد کنتاکتهاو تبخیر سطحی و ذوب کنتاکتها بخار مس در فضای بین کنتاکتها جمع شده و یک محیط هادی را بوجود میآورد که باعث بروز جرقه مختصری میگردد لیکن جرقه با صفر شدن جریان عبوری قطع میشود . با قطع جریان بخارهای مس مجدداً بصورت مس درآمده و تعدادی از آن روی سطح کنتاکتها و بقیه در ته کپسول خلا رسوب میکنند. کلیدهای خلاء دارای عمر زیادی هستند و احتیاج به سرویس زیادی ندارند. کپسول خلا این کلیدها قابل تعمیر نیستند و کنتاکتهای آنها بعد از مدتی خورده میشوند لذا پس از یک مدت کارکرد معین باید کپسول با کنتاکتها تعویض شوند. این بریکرها در ولتاژهای 11 و 20 و 33 کیلو ولت می توانند استفاده شوند.

-بریکرهای روغنی Bulk Oil C.B :

در این بریکرها از روغن بعنوان محیط واسط خاموش کننده جرقه استفاده می کنند .روغن استحکام دی الکتریکی خیلی بالاتری نسبت به هوا دارد وقتی کنتاکتها درون روغن باز میشوند جرقه موجب میگردد که گاز تجزیه شده و با یان عمل انرژی جرقه جذب شود یکی از محصولات این تجزیه هیدروژن است که ظرفیت گرمایی بیشتری نسبت به هوا دارد و برای استفاده بعنوان محیط واسط خنک کننده نسبت به هوا برتری دارد اگر اکسسیزن وجود نداشته باشد هیدروژن منفجر نمیشود . از این بریکرها در ولتاژهای 11و20و33 کیلو ولت می توان استفاده کرد. مکانیسم راه اندازی کنتاکها توسط فنرهای خیلی قوی صورت میگیرد . فشار به هوای متراکمی که این فنرها را برای عمل کردن فشرده می کند حدود Psi 500 می باشد.

-بریکرهای هگزا فلوئورید گوگرد (SF6) :

در این بریکرها گازSF6 یک محیط واسط خاموش کننده متداول برای کاربردهای فشار قوی و فوق فشار قوی ( بالای 400 کیلو ولت ) می باشد .در این کلیدها عایق جدا کننده هادیها از بدنه چینی میباشد. استقامت الکتریکیSF6 سه برابر استقامت الکتریکی هوا است طراحیSF6 بریکرهای اغلب بصورت مخازنی است که روی مقرهها قرار می گیرند .طریقه خاموش کردن جرقه بدین صورت است که هنگام جدا شدن کنتاکها و با حرکت کنتاکت متحرک که بصورت سیلندر ساخته شده است ابتدا گازSF6 در داخل سیلندر و در فضایی که توسط یک پیستون ثابت محبوس است متراکم شده و سپس با جدا شدن کنتاکت جرقه و بمجرد بروز جرقه گاز SF6 به طرف جرقه دمیده شده و آنرا خاموش میکند.این بریکرها دارای ظرفیت قطع بالایی هستند.این کلیدها بخاطر گرانی گازSF6 در خطوط فشارمتوسط کمتراستفاده میشوند. البنه باید توجه داشت که بریکرهای SF6در جاهایی که دمای هوای آنها در زمستان به 35- درجه سانتیگراد می رسد نباید استفاده کرد چون این گاز SF6 در این دما به مایع تبدیل شده و بریکر قابلیت خود را از دست میدهد.بدلیل اینکه این گاز بصورت پرفشار در مخزن کلید نگه داری میشود در نتیجه نشت گاز SF6 زیادی دارد و همیشه باید گاز آنها مورد بررسی قرار گیرد . گاز Sf6 دارای خواصی بشرح زیر میباشد: 1. عنصریست پایدار وبا میل ترکیبی بسیار کم 2. دارای ضریب عایقی الکتریکی بسیار بالا. 3. داری قابلیت جذب حرارت بسیار زیاد. 4. گازی غیر سمی غیراشتعال بی رنگ و بی بو و سنگین تر از هوا است .

-کلید گازی يا بريكر SF6 C.B:

کلیدی است که کنتاکت های آن در داخل گازی با فشار اتمسفر یا بیشتر از آن باز و بسته می شوند.

- كليدهاي مغناطيسي  Magnetic Blast C.B

انواع كليدهاي فوق براي سطوح مختلف ولتاژ داراي معايب و مزايايي مي‌باشند. اما امروزه كليدهاي SF6 براي سطوح ولتاژ متوسط به بالا و كليدهاي خلاء براي سطوح ولتاژ متوسط مورد استفاده بيشتري قرار مي‌گيرند كه علت اصلي آن در ولتاژهاي متوسط در درجه اول كمي تعميرات (تقريباً بدون نياز به تعميرات) مي­باشد و در ولتاژهاي بالا علت اصلي انتخاب كليد SF6 علاوه بر كمي نياز به تعميرات، كم كردن محفظه‌هاي قطع مي‌باشد.

کلید اتوماتیک کلید کامپکت کلید سکسیونر کلید ديژنكتور کلید MCCB کلید هوایی کلید موتوردار چیست؟ قدرت دیزل ژنراتورکلید اتوماتیک کلید کامپکت کلید سکسیونر کلید ديژنكتور کلید MCCB کلید هوایی کلید موتوردار چیست؟ قدرت دیزل ژنراتور


طریقه انتخاب کلید rcb و RCCB:

طریقه انتخاب کلید rcb و RCCB مناسب

 

انواع کلیدهای فشار متوسط و بریکر های فشار قوی:

تفاوت دیژنکتور با سکسیونر چیست؟

سکسیونر و دیژنکتور هردو کلید قدرت میباشند.بطور اختصار سکسیونر برای قطع مصرف کننده ای که بدون ولتاژ است و دیژنکتور برای قطع و وصل مصرف کننده حامل ولتاژمیباشد.سکسیونرسکسیونر

دژنکتور

دژنکتور چیست؟ تفاوت بریکر و دژنکتور:

با افزایش ولتاژ در یک سیستم قدرت جرقه به هنگام قطع نیز بیشتر میشود. هرچه مصرف کننده پرقدرت باشد مقدار جرقه نیز بیشتر میشود .برای قطع اینگونه مصرف کننده ها از مکانیسمی که شامل سرعت و قدرت خفه کنندگی باشد استفاده می شود چنین مکانیسمی در دژنکتور ها موجود می باشد و قادرند مصرف کننده را تحت ولتاژ قطع و وصل نمایند ازیک فنر قوی برای سرعت در قطع و برای خاموش کردن جرقه ازروغن یاگاز sf6 یا خلاء استفاده می شودکه امروزه کلیدهای گازی یا خلاء به لحاظ عدم نیاز به تعمیرو نگهداری یا تعمیرو نگهداری کم بیشتر کاربرد دارند در ضمن مهمترین مشکل کلیدهای روغنی انفجار آنها به دلیل اتصالی در خطوط می باشد .
دژتکتور- دیژنگتور- دیژنکتور- عکس دژنکتور

عکس دیژنکتور|دژنکتور|دژنگتور

 

اما مصرف کننده های کم قدرتی نیز درشبکه فشار قوی وجوددارد که برای سوییچینگ آنها نیازی به دیژنکتور نیست و می توان آنها رابه صورت معمولی قطع و وصل کرد برای قطع و وصل آنها از کلید قدرتسکسیونر استفاده میکنند مثلا ترانسهایی که روی تیر برق قراردارند بااین کلیدها قطع و وصل میشوند با بکارگیری فنر شارژ دراین کلیدها قدرت قطع آنها را میتوان افزایش داد که به سکسیونرهای قابل قطع زیر بار مشهور هستند.همچنین سکسیونرهابرای ایزوله کردن دیژنکتور نیز بکاربرده میشوند بدین ترتیب که در ورودی وخروجی دیژنکتورهانصب میشوند تا درمواقع لزوم دیژنکتور کاملا از مدار جدا شود و مورد تعمیر قرارگیرد .
در تاسیساتی که از دیژنکتور و سکسیونر توامان استفاده شده نحوه قطع ووصل بدین صورت است: برای قطع ابتدا دیژنکتور و سپس سکسیونر قطع شوند و برای وصل ابتدا سکسیونر و سپس دیژنکتور وصل شوند در پایان باید بگویم که کلمات سکسیونر ودیژنکتور فرانسوی میباشند
جدیدترین انواع دژنکتور نوع خلا است که در واقع فاصله بین کنتاکتهای کلید خلا میباشد.باتوجه به منحنی شکست گازها یعنی منحنی پاشن هرچه حاصلضرب pd کمتر شود ولتاژ شکست بیشتر میشود یعنی گاز دیرتر دچار شکست میشود پس برای کلید مناسبتراست که فشار هوا بین کنتاکتها کم شود تا کلید بهتر بتواند بار راقطع کندپس بهترین نوع دژنکتور نوع خلا است.

اگر نیاز به اطلاعات بریکرهای دیگری دارید آنرا پیشنهاد فرمایید.

لطفا با پیشنهادات و انتقادات خود مارا در ارائه مطالب دقیقتر و صحیح تر یاری نمایید.

درخواست خرید تمامی قطعات برق صنعتی و ابزار دقیق پذیرفته میشود.

-چگونه یک بریکر انتخاب کنیم؟ طریقه انتخاب کلید بریکر چگونه است؟

مشخصات فنی بریکر ها (موجود در فایل بریکر+pdf) با یکدیگر متفاوت است لذا در انتخاب|خرید یک کلید اتوماتیک یا بریکر چند پارامتر باید به فروشنده گفته شود:

 1. ولتاژ کاری
 2. جریان کانتینیوز
 3. فرکانس کاری
 4. حداکثر ظرفیت قطع (هرچه بالاتر باشد کیفیت و ضریب اطمینان کلید بالاتر میرود)
 5. شرایط عملیاتی غیرمعمول: دمای بالای محیط - خوردگی و رطوبت - شوک های مکانیکی(دستگاهایی که لرزش بالا دارند یا صنایع نظامی که باید در برابر شوک های ناشی از انفجار مقاوم باشند باید به این پارامتر دقت کنند.)  - ارتفاع از سطح دریا (ارتفاع بریکرهای معمولی تا 1800 متر است - موقعیت نصب بریکر (بریکرها نباید در برابر باد و گرد و خاک نصب گردند)

- تعمیر و نگهداری و آزمایش بریکر:

چک کنید بریکری که خریداری میکنید مطابق استاندارد UL 489 ساخته شده باشد. 

• آزمایشات میدانی: از آنجا که بریکرها در شرایط آزمایشگاهی کارخانه سازنده تست میشوند ، اینگونه قابل اعتماد نخواهند بود و باید بگونه ای باشد که دما، ارتفاع، شرایط محیطی و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی که به طور خاص برای محصول مورد آزمایش قرار می گیرند، تمام نتایج را به اثبات می رساند. نشریه NEMA AB4-1996 یک راهنمای برجسته برای تست میدانی بریکر ها است. 

جهت انجام سرویس و نگهداری بریکرها تمامی پیچ های آنرا با گشتاور پیشنهادی کارخانه سازنده با آچار ترک متر (tork meter) سفت کنید چرا که اتصالات بعد از مدتی شل میشوند. بریکر ها باید مرتب تمیز شوند. هادی های به درستی تمیز نشده ، هادی های با کاربرد اشتباه برای ترمینال و شل بودن پیچها تمام شرایطی است که می تواند گرمای بیش از حد و تضعیف بریکر را ایجاد کند. قطع کننده هایی که به صورت دستی عمل می کنند نیاز به این دارند که اپراتورشان تمیز باشد . برای قطع کننده های مدار که به طور منظم مورد استفاده قرار نمی گیرند، برای وصل مجدد قطع کننده لازم است خنک شوند.

ساختار بریکرها با هم خیلی متفاوت است لذا نمیتوان یک تعمیر کلی برای آنها بیان کرد. جهت تعمیر بریکر با شرکت آسان ژنراتور تماس حاصل نمایید چرا که بعضی بریکرها فقط نیاز به تعمیرکار متخصص دارند. پس از چند سال یک بار (بسته به میزان قطع و وصل و میزان بار) باید بریکرها و کنتاکتورها باز شده و کنتاکتهای آنها تمیز و یا تعویض شوند. هرچه کنتاکت های آنها فرسوده تر شود بریکر گرم تر میشود و در نهایت آتش خواهد گرفت.

کلید روغنی سه فاز:

در ساختمان کلید ها جهت کاهش اثر جرقه و یا قوس الکتریکی در لحظه قطع کلید از روغن یا خلاء استفاده میشود.

مشخصات کلید اتوماتیک اشنایدر:

مشخصات کلیدهای اتوماتیک اشنایدر خوب است و حداقل کیفیت قابل قبول در شرکت های بزرگ خصوصی و دولتی می باشد. ولی اخیرا کیفیت بریکر های اشنایدر بخاطر تولید بالا کم شده است. مارکهای سوکومک اصل فرانسه ، ABB و زیمنس از آن بهتر است.

جهت خرید و یا استعلام قیمت بریکر و مینیاتوری فقط با بخش فروش لوازم برق صنعتی ما به شماره 09131647646 تماس حاصل نمایید.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • تعمیرات ، آموزش ، تامین قطعات ، خرید و فروش دیزل ژنراتور
 • برق صنعتی-اتوماسیون-تابلو برق
 • آسانسور و بالابر

به روز رسانی 98/9/6

td,c ldkdhj,vd ;gdn fvd;v ;gdn l,j,vnhv


برچسب ها
_