عیب یابی انواع موتور سه فاز و تک فاز - جریان راه اندازی الکترو موتور-آسان ژنراتور

آسان ژنراتور

عیب یابی انواع موتور سه فاز و تک فاز - جریان راه اندازی الکترو موتور

عیب یابی انواع موتور سه فاز و تک فاز - جریان راه اندازی الکترو موتور

بارهای موتوری در سیستم های برق اضطراری - نحوه محاسبه جریان الکتروموتورها و چگونگی راه اندازی آنها برای برق دیزل ژنراتور با کمترین نوسان بوسیله تابلو برق+نقشهpdf

در استفاده از دیزل ژنراتورها و سیستم های برق اضطراری و upsها در بارهای موتوری چه باید کرد؟ همانگونه که میدانیم موتور در لحظه راه اندازی 5 تا 7 برابر جریان نامی جریان میکشد از این رو اگر دقت کرده باشید در لحظه راه اندازی موتورها چراغ ها یک لحظه نورشان کم و زیاد میشود. لذا در بارهای موتوری یا باید سیستم برق اضطراری چند برابر جریان نامی موتورها در نظر گرفته شود یا راه حل های زیر را دنبال نمود.

چرا جریان راه اندازی موتور زیاد است:

جریان نامی چیست:

در لحظه راه اندازی الکترو موتور ، به خاطر اینکه موتور خاموش است مقدار راکتانس آن در مقابل برق بسیار کم است لذا آمپر خیلی زیادی میکشد تا راه بیفتد و به مرور بخاطر القای الکترومغناطیسی راکتانس آن افزایش می یابد لذا جریان نامی یا کانتینیوز یا دائم کار آن با جریان راه اندازی آن متفاوت است. در پلاک موتورها جریان نامی را ذکر میکنند ولی یک مهندس طراح همیشه باید جریان های لحظه ای همه دستگاهها را در محاسبات خود لحاظ کند و علت آمپر کشیدن الکترو موتور را بداند.

همچنین اگر موتور زیر بار روشن شود آمپر بیشتری میکشد.

میتوان جهت کاهش جریان راه اندازی موتورها آنها را بصورت ستاره مثلث راه اندازی نمود.نقشه های تابلو برق ستاره مثلث جهت راه اندازی موتورهای سه فاز و تک فاز به صورت زیر میباشد:

 1. نمای ظاهری:

نمای ظاهری تابلو ستاره مثلث - نقشه های تابلو برق ستاره مثلث

 1. ​نقشه قدرت تابلو برق ستاره مثلث:(ورودی R1 S1 T1 - خروجی L1 L2 L3 و R S T):

نقشه قدرت تابلو برق ستاره مثلث

 1. نقشه سربندی و طریقه اتصال خروجی تابلو برق ستاره مثلث به کلمپ موتور:

نقشه سربندی و طریقه اتصال خروجی تابلو برق ستاره مثلث به کلمپ موتور

 1. نقشه فرمان تابلو برق ستاره مثلث:

تایمر جهت زمانبندی تغیر حالت ستاره به مثلث استفاده میشود و زمان آن بستگی به قدرت موتور و کاری که میخواهیم انجام دهیم و اینکه آیا بر روی موتور بار هست یا نه از چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر است.نقشه فرمان تابلو برق ستاره مثلث

 1. میزان جریان و انتخاب عناصر تابلو برق ستاره مثلث: (جداول استاندارد محاسبه سطح مقطع سیم و کابل)

جدول لوازم ، آمپر مصرفی ، انتخاب فیوز ، کنتاکتور و قطر سیم و کابل الکتروموتور موتور

سافت استارت:

میتوان بجای بستن تابلو برق های بزرگ از دستگاههای آماده به نام سافت استارترها در ابعاد کوچکتر استفاده نمود.سافت استارت ها قطعاتی هستند جهت راه اندازی موتورها بصورت ستاره مثلث که باعث کاهش جریان کشی اولیه موتورها میشوند.نقشه های تابلو برق ستاره مثلث - سافت استارت موتور الکتروموتور

درایو:

با راه اندازی موتورها بصورت ستاره مثلث جریان راه اندازی آنها را تا حد 3 تا 5 برابر جریان نامی کاهش میدهیم.این رنج به این بستگی دارد که بر روی موتور بار وجود داشته باشد یا خیر و البته اختلاف ارتفاع از سطح دریا نیز کمی موثر است. اگر بخواهیم جریان راه اندازی موتور را به جریان نامی آن نزدیک کنیم باید ولتاژ و فرکانس را از صفر به ماکزیمم بصورت نرم افزایش دهیم تا موتور به دور نامی خود برسد. این عمل را سافت استارت درایوها برای ما انجام میدهند.

سافت استارتر درایو

در برد کنترلی plc دیزل ژنراتور  ،  دیپسی (deep sea)  و  کومپ میتوان بار را بصورت ضربه تعریف نمود تا در مواقع لزوم دیزل ژنراتور زیر بار ضربه خاموش نشود و بیشتر از میزان توان خود بتواند در یک لحظه بار را تامین کند.

نحوه محاسبه جریان الکتروموتور ها چگونه است؟

اولین مسئله که باید درباره ی الکتروموتور ها بدانیم ،اطلاعاتی مانند :

توان موتور ، جریان نامی‌، ولتاژ ، نحوه اتصال ( ستاره _ مثلث _ مستقیم ) ، تعداد دور در دقیقه ، که تمامی این اطلاعات روی پلاک حک شده است .

 1. فرمول محاسبه توان برای موتور های سه فاز :

  P=√3.I.V.COSᶲ

   P توان موتور به واتW

  I  جریان مصرفی به آمپر A

  V ولتاژ موتور به ولت v

  COSᶲ ضریب توان

 2. فرمول محاسبه توان برا ی موتور های تک فاز:

P=I.V.COSᶲ

به کمک این روابط میتوان به راحتی جریان موتور را محاسبه کرد.

علت سوختن الکتروموتور:

اگر الکترو موتوری با ولتاژ یا فرکانس یا میزان باری بیش از حد مجاز خود کار کند خواهد سوخت. پس از گذشت زمان الکترو موتور نیاز به سرویس و نگهداری دارد و باید روغن کاری یا گریس کاری شود وگرنه قدرت خروجی آن کم میشود و به سیم پیچ آن فشار می آید و بالاخره سیم پیچ در اثر گرما خواهد سوخت. علت دیگر سوختن الکترو موتورها دو فاز شدن موتورهای سه فاز است ، که خود باعث داغ شدن سیم پیچهای آن میشود که آن نیز باعث میشود روکش سیم پیچهای موتور آب شده و سیم پیچها اتصالی کنند. لذا راکتانس آن به شدت کاهش می یابد و اگر فیوز جریان آن را قطع نکند ، موتور آتش خواهد گرفت.

محدودیت های الکترو موتور ها:

بار یا قدرت خروجی -ولتاژ- فرکانس- ارتفاع از سطح دریا - دمای کاری - محیط کاری - کاربرد موتور الکتریکی و نوع مصرف - سه فاز یا تک فاز

عیب یابی انواع موتور الکتریکی:

سوختن الکترو موتور سه فاز و تک فاز و یا حتی موتورهای dc به چند حالت نمایان میشود:

 1. آمپر کشیدن بیش از حد موتور
 2. بوی سوختگی دادن
 3. سیاه شدن سیم پیچ موتور
 4. کاهش قدرت یا سرعت موتور

موتور باید براحتی حرکت کند و موقع خاموش شدن مدتی طول بکشد تا از حرکت بایستد وگرنه نیاز به سرویس دارد.

تست سیم پیچ موتور سه فاز :

جهت تست سیم پیچ مقدار اهمی آنرا اندازه بگیرید و با کاتالوگ شرکت سازنده مقایسه کنید. اگر سیم پیچ های آن اتصال کوتاه باسند موتور سوخته است.

روتور و استاتور الکترو موتور چیست:

استاتور قسمت ثابت الکترو موتور القایی میباشد که برق ورودی به آن متصل میشود.

روتور قسمت متحرک موتور است که بوسیله میدان ایجاد شده توسط استاتور حرکت میکند.

طرز کار الکترو موتور ساده:

اگر دو آهن ربا را به هم نزدیک کنید ، در یک جهت دو آهن ربا هم دیگر را جذب و در یک جهت دیگر همدیگر را دفع میکنند. در الکترو موتور نیز دقیقا همین اتفاق می افتد و استاتور با برقدار شدن حالت مغناطیسی پیدا کرده و باعث چرخیدن روتور مغناطیسی میشود.

طریقه ساخت الکترو موتور یا ژنراتور بدون نیاز به برق جهت راه اندازی:

همانگونه که گفته شد استاتور با گرفتن برق ، حالت مغناطیسی پیدا میکند و باعث حرکت روتور میشود. حال اگر در استاتور از آهن ربای دائم استفاده شود ، دیگر بدون نیاز به برق شروع به چرخش میکند که میتوان جهت تولید برق آن را به یک ژنراتور کوپل نمود. ولی قدرت آن کم است چرا که قویترین آهن رباها نیز میدانی به قدرت آهن رباهای الکتریکی ایجاد نمیکنند. لذا ابعاد آنها به شدت افزایش پیدا میکند. عیب دیگر آنها این است که اگر به کار بیفتند دیگر از حرکت نمی ایستند و جهت نگه داشتن آن از ترمز های مکانیکی یا مغناطیسی باید استفاده شود. چنین دستگاهی در ابعاد صنعتی ، تابحال ساخته نشده است لذا میتوانید آن را عملی کنید چرا که بصورت رایگان با ساختار آن آشنا شدید ;)

کلاس ششم موتور الکتریکی چیست:

موتور سه فاز ، تک فاز و dc الکتریکی چیست؟

موتورها بسته به قدرت خروجی و کار برد بصورت تک فاز ، سه فاز و dc طراحی میشوند. اساس کار آنها تقریبا شبیه به هم است و از قوانین مغناطیسی میدان و موج تبعیت میکنند. موتورهای سه فاز قوی ترین موتورهای موجود در بازار می باشند چرا که تعداد سیم پیچهای استاتور افزایش یافته ، ولتاژ کاری آن نیز افزایش یافته و میدان مغناطیسی بزرگتری ایجاد میکنند. موتورهای سه فاز در اصل سه عدد سیم پیچ دارند و معمولا بر روی کلمپ خروجی آنها تمامی سرهای سیم پیچها جهت راه اندازی بصورت ستاره و مثلث بیرون آمده است و شما با 6 سر خروجی یا سه عدد سیم پیچ مواجه میباشید.

طریقه تبدیل الکترو موتور سه فاز به تک فاز:

در صورتی که سیم پیچهای موتور سه فاز را با یکدیگر سری کنید احتمالا بتوانید از آن بصورت تک فاز استفاده کنید ولی قدرت خروجی آن کاهش می یابد. لذا بهتر است آنرا مجددا طبق موتور تک فاز سیم پیچی کنید.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • خرید ، فروش ، تامین قطعات و تعمیرات انواع دیزل ژنراتور
 • برق صنعتی-اتوماسیون-تابلو برق
 • برگزاری کلاسهای آموزشی دیزل ژنراتور-برق صنعتی - تابلو برق - سیستم ارت

به روز رسانی 98/9/5

نوشته مهندس دانیال سعیدالاسلام
عیب یابی انواع موتور سه فاز و تک فاز - جریان راه اندازی الکترو موتور
برچسب ها
_