تعمیر دیزل ژنراتور و ژنراتور-آموزش تعمیر ژنراتور-سرویس کار دیزل ژنراتو-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

تعمیر دیزل ژنراتور و ژنراتور-آموزش تعمیر ژنراتور-سرویس کار دیزل ژنراتو

تعمیر دیزل ژنراتور و ژنراتور-آموزش تعمیر ژنراتور-سرویس کار دیزل ژنراتو

تعمیرات تخصصی دیزل ژنراتور- عیب یابی ، رفع عیب و هواگیری دیزل ژنراتور+pdf-آموزش و راهنمای رفع عیب مشکلات دیزل ژنراتور-تعمیرات اساسی دیزل ژنراتور و توضیحات لازم

آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور در ادامه... ( Diesel Generator Repairing Manual ):

انجام تعمیرات تخصصی برقی و مکانیکی دیزل ژنراتور و اورهال دیزل ژنراتور توسط کادری مجرب و آموزش دیده در سریع ترین زمان ممکن. تعمیر کار ، سرویس کار و بروز رسانی دیزل ژنراتور در محل و در سراسر کشور. جمع نمودن موتور دست دوم و یا حتی موتور کامیون و تبدیل آن به دیزل ژنراتور با هزینه ای باور نکردنی. برگزاری کلاس آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور. انجام سرویس و نگهداری بصورت ماهانه و تامین قطعات و فیلترهای مورد نیاز جهت سرویس دیزل ژنراتور( با انجام سرویس و  نگهداری میتوانید دیزل ژنراتورهای خود را همیشه آماده بکار نگاه دارید).از جمله مزیت های بستن قرارداد سرویس و نگهداری با شرکت آسان ژنراتور دانیال:

 1. استفاده از سرویس کار دیزل ژنراتور مجرب ، کار آزموده و متعهد
 2. پایین آوردن هزینه تعمیرات بخاطر تخصص و دستمزد پایین تعمیرکاران
 3. دارا بودن کامل ترین چک لیست سرویس و نگهداری
 4. آموزش دیزل ژنراتور به شرکتها و برگزاری دوره های آموزشی دیزل ژنراتور برای عموم

شرکت آسان ژنراتور:

 • انجام تعمیرات برقی و مکانیکی تمامی برندهای دیزل ژنراتور
 • وارد کننده قطعات انواع دیزل ژنراتور
 • انجام سیم کشی دیزل ژنراتور
 • ساخت و تعمیر تابلو برق دیزل ژنراتور
 • به روز رسانی دیزل ژنراتور و نصب برد کنترلی دیزل ژنراتور
 • تعمیر انواع ژنراتور و انجام سیم پیچی ژنراتور
 • نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور
 • سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور
 • آموزش دیزل ژنراتور ( آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور - آموزش آشنایی با قطعات برقی دیزل ژنراتور - آموزش سیم کشی و ساخت تابلو برق دیزل ژنراتور - آموزش برنامه ریزی بردهای کنترلی - آموزش نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور )

معنی دیزل ژنراتور به انگلیسی: GENSET - GENERATING SET - DIESEL GENERATOR - GENERATOR

معنی موتور برق به انگلیسی: HOME GENERATOR

تعمیر و عیب یابی دیزل ژنراتور :

در ابتدا به تعاریف و راهنمای رفع عیب عمومی دیزل ژنراتورها میپردازیم و سپس سراغ آموزشهای تخصصی برای هر نوع دیزل ژنراتور میرویم(در اواخر مطلب).

تعمیرات دیزل ژنراتور به دو بخش مکانیکی و الکتریکی تقسیم میشود. لذا جهت تعمیرات باید نوع تعمیر دیزل ژنراتور تعیین شود.

تعمیر مکانیکی دیزل ژنراتور شامل تعمیرات موتور ، اگزوز ، تعمیر کوپله و تعمیر شاسی دیزل ژنراتور میباشد.

تعمیر الکتریکی شامل سیم کشی دیزل ژنراتور ، تعمیر ژنراتور ، تعمیر ECU یا ECM و تعمیر تابلو برق میباشد.

تعمیرات اورهال دیزل ژنراتور :

در کاتالوگ موتورها نوعی تعمیر به نام اورهال overhaul آمده است که در آن پیشنهاد شده کدام اجزای موتور تعویض و یا چک شوند. این تعمیر نسبت به ساعت کاری دیزل ژنراتور مشخص میگردد مثلا در کاتالوگ یک نوع موتور در مورد سرویس و نگهداری آمده است که در هر 100 ساعت کارکرد موتور چه پارامترهایی باید چک شوند(مانند کنترل نشتی سوخت و روغن و آب و جنتها و تسمه فن و ولتاژ باتری و...) و در هر 250 ساعت روغن موتور و فیلترهای آن تعویض گردند و در 15000ساعت اورهال اولیه و در 30000 ساعت اورهال کامل دیزل ژنراتور یا تعمیرات اساسی انجام گیرد و ....

یک نمونه از دیاگرام تعمیر و نگهداری برگرفته از کاتالوگ دیزل ژنراتور پرکینز سری 4000 در زیر آمده است:دیاگرام تعمیر و نگهداری برگرفته از کاتالوگ پرکنز سری 4000

راهنمای رفع عیب دیزل ژنراتور :

آموزش تعمیرات و عیب یابی موتور دیزل:

تعمیرات مکانیکی موقعی نیاز میشود که دیزل ژنراتور به مشکل مکانیکی برخورد کند مانند: تعمیر صدای بد دیزل ژنراتور ، تعمیر دود زیاد خاکستری یا سفید دیزل ژنراتور ، تعمیر بخار زیاد روغن دیزل ژنراتور ، تعمیر سیستم سوخت رسانی  دیزل ژنراتور ، از قبیل تعمیر پمپ انژکتور ، تعمیر سوزنها و مسیر سوخت رسانی  دیزل ژنراتور ، تعمیر یاتاقان دیزل ژنراتور ، تعمیر میل لنگ دیزل ژنراتور ، تعمیر سرسیلندر  دیزل ژنراتور ، تعمیر میل بادامکی دیزل ژنراتور ، تعمیر سنسورهای دیزل ژنراتور ، تعمیر پمپ روغن دیزل ژنراتور ، تعمیر واتر پمپ دیزل ژنراتور ، تعمیر رادیاتور دیزل ژنراتور ، تعویض فیلترهای دیزل ژنراتور ، تعمیر واشر سر سیلندر و سیلندر دیزل ژنراتور ، تعمیر سوپاپ های دیزل ژنراتور ، تعمیر ترموستات دیزل ژنراتور ، تعویض گسکت و واشرهای دیزل ژنراتور ، تعمیر یاتاقان دیزل ژنراتور ، تعمیر شافت دیزل ژنراتور ، تعمیر بوش سرسیلندر دیزل ژنراتور ، تعمیر ضربه گیر دیزل ژنراتور ، تعمیر خاموشی دیزل ژنراتور ، تعمیر روشن نشدن دیزل ژنراتور ، تعمیر گرمکن و سیستم گرمایش دیزل ژنراتور ، تعمیر سیستم سرمایش دیزل ژنراتور ، تعمیر شاسی و ضربه گیرهای دیزل ژنراتور ، تعمیر کوپله دیزل ژنراتور ، تعمیر سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور ، تعمیر پروانه رادیاتور دیزل ژنراتور ، تعمیر تسمه پروانه ، واسطه کوپله ، طوق کوپله ، شیلنگ ها و جنتهای آب ، هوا و گازوئیل دیزل ژنراتور تعمیر زیر بار نرفتن دیزل ژنراتور ، تعمیر خاموش شدن دیزل ژنراتور زیر بار ،تعمیر توربوشارژ و سوپر دیزل ژنراتور ، تعمیر منبع اگزوز و رسوب گیری لوله اگزوز دیزل ژنراتور

شرکت آسان ژنراتور دانیال با داشتن متخصصین انواع دیزل ژنراتورها و سیم پیچ ها قادر به تعمیر ، عیب یابی و اورهال تمام انواع دیزل ژنراتورها میباشد.

عیب یابی ژنراتور برق:

تعمیرات برقی ژنراتورها بسیار مهم است چرا که با کار نکردن یا بد کار کردن آن ، موتور دیزل نیز بد کار میکند و حتی اگر آلارمی را حس نکند ، چه بسا موتور یا ژنراتور را بسوزاند. تعمیرات برقی دیزل ژنراتور شامل تعمیر ، عیب یابی و رفع عیب موارد روبرو میباشد:  تعمیر سیم کشی دیزل ژنراتور ، تعمیر سنسورهای  دیزل ژنراتور ، تعمیر ecu و ECM دیزل ژنراتور ، تعمیر ciu دیزل ژنراتور ، تعمیر ژنراتور دیزل ژنراتور ، سیم پیچی ژنراتور ، تعمیر اکسایتر و سیم پیچ اصلی ژنراتور دیزل ژنراتور ، تعمیر avr ژنراتور ، تعمیر تابلو برق دیزل ژنراتور ، تعمیر نوسانات و نامتعادل بودن دیزل ژنراتور ، تعمیر گاز خوردن دیزل ژنراتور ، تعمیر لرزش دیزل ژنراتور ، تعمیر گاورنر دیزل ژنراتور ، تعمیر اکچویتور دیزل ژنراتور ، تعمیر باتری شارژر دیزل ژنراتور ، تعمیر گرمکن دیزل ژنراتور ، تعمیر مگنت پیکاپ دیزل ژنراتور ، تعمیر برد کنترلی دیزل ژنراتور ، تعمیر مدار فرمان دیزل ژنراتور ، تعمیر مدار قدرت دیزل ژنراتور ، تعمیر plc دیزل ژنراتور و تعمیر تابلو برق سنکرون

تعمیرات دیزل ژنراتور بر اساس عیب یابی یکی از راه های اصولی در موارد اضطراری است . در این مطلب از دانشنامه دیزل ژنراتوری ما برای کمک به شما در زمینه تعمیرات دیزل ژنراتور  به خصوص در بخش دیزل یا موتور آن که ایرادهای مختلفی ممکن است به وجود آید و رفع این معایب در کوتاه ترین زمان یکی از ضروریات سیستم های برق اضطراری است ،از این جهت در این صفحه مشکلات احتمالی (نوع عیب) که ممکن است در دیزل ژنراتور ها رخ دهد را با با تیتر بزرگ مشخص نموده ایم  و در زیر آن ها عللی که موجب این عیب ها میتواند باشد و البته به همراه راهنمای عیب یابی که باید انجام دهید تا مشکل برطرف شود آورده شده است.

تعمیر ژنراتور : 

تعمیرات ژنراتور شامل تعمیر سیم پیچ ژنراتور ، تعمیر اکسایتر ، AVR یا رگولاتور ولتاژ ، دیود های ژنراتور   ،  وریستور ژنراتور ، سیم کشی ژنراتور و... می باشد. تعمیر کاران ژنراتور معمولا افرادی با سطح سواد کم میباشند لذا این افراد جهت تعمیر سیم پیچی سوخته ژنراتور ، ابتدا سیم پیچی سوخته را باز میکنند و تعداد دور و سطح مقطع آنرا ثبت میکنند ، سپس سیمی با همان مشخصات و تعداد دور میپیچند. در بعضی ژنراتورها به جای سیم پیچ از شینه های مسی استفاده شده است.

جهت مطالع بیشتر کلیک کنید: علت افت ولتاژ ژنراتور - علت برق ندادن موتور برق گازوئیلی - علت سوختن دیود ژنراتور - عیب یابی ژنراتور سه فاز - عیب یابی ژنراتور برق

نحوه هواگیری ددیزل ژنراتور:

یکی از مشکلات دیزل ژنراتور و علت روشن نشدن یا دیر روشن شدن دیزل ژنراتور هواگیری میباشد و با این کار ممکن است آلارم های دیزل ژنراتور برطرف شوند. هوا گیری بسته به مدل و نوع دیزل ژنراتور متفاوت است. مثلا موتورهای ECU دار معمولا نیاز به هواگیری ندارند. موتورهای دارای پمپ گازوئیل مکانیکی ، با تمام شدن سوخت ، معمولا نیاز به هواگیری پیدا میکنند. یک یا چند پیچ روی پمپ یا روی شیلنگهای ورودی/خروجی پمپ مربوط به این کار است. با شل کردن آنها و زدن پمپ دستی ، هوا خارج خواهد شد.

بدترین حالت این است که دیزل ژنراتور پمپ دستی نداشته باشد. در این مواقع جهت هواگیری ممکن است نیاز باشد بوسیله یک ظرف ، سطح گازوئیل را از سطح موتور بالاتر بیاوریم و پس از هواگیری دیزل ژنراتور را روشن کنید تا تمام هوای گیر افتاده در پمپ گازوئیل خارج شود. دیزل ژنراتور را مجددا چک کنید اگر آلارم ها برطرف نشده بودن علت آن را بررسی کنید یا از یک تعمیرکار دیزل ژنراتور کمک بگیرید.

از این جهت در مواقعی که دیزل ژنراتور را بازرسی (سرویس و نگهداری) میکنند سطح گازوئیل را همیشه چک میکنند و بعضی مواقع با تعبیه یک سنسور سطح سوخت ، قبل از آنکه سوخت دیزل ژنراتور تمام شود آن را خاموش میکنند.

توضیحات و آموزش قسمتهای مختلف دیزل ژنراتور:

تعمیر سیستم هوا رسانی دیزل ژنراتور

این سیستم وظیفه تأمین هوای مورد نیاز برای موتور را دارا می باشد .آلودگی های موجود در هوای محیط پس از عبور از فیلتر هوا گرفته شده و سپس وارد دستگاهی به نام توربو شارژر می شود. این دستگاه یک کمپرسور بوده که با جریان گازهای خروجی از دیزل کار می کند و هوای ورودی را تا فشار معینی فشرده می کند. این امر باعث افزایش راندمان موتور می شود. هوای فشرده شده وارد منیفولد هوا شده و از آن جا به صورت متعادل بین پیستون ها تقسیم می گردد. در برخی از انواع دیزل ها ممکن است برای گرم کردن هوای ورودی و استارت راحت تر موتور در هوای سرد از هیترهایی در مسیر هوای ورودی نیز استفاده کرده باشند.

تعمیر سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور

این سیستم وظیفه تأمین سوخت مورد نیاز برای موتور را به عهده دارد . سوخت مورد نیاز با استفاده از یک پمپ کوچک از مخزن سوخت پمپاژ شده و پس از عبور از Injection یک فیلتر و گرفته شدن ذرات معلق آن وارد پمپ دیگری به نام پمپ تزریق یا می شود. این پمپ فشار سوخت را بالا برده و برای تزریق داخل سیلندر به نازل های Pump نصب شده بر روی سیلندرها می دهد. سوخت اضافی موجود در نازل ها جمع آوری شده و دوباره به م خزن سوخت منتقل می شود. تنظیم دور موتورهای دیزل با استفاده از تنظیم سوخت ورودی به آن و توسط دستگاهی به نام گاورنر صورت می گیرد.وجود گاورنر در یک دیزل ژنراتور باعث می شود تا فرکانس در بارهای مختلف تغییر محسوسی پیدا نکند.

تعمیر سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

اغلب موتورهای دیزل با استفاده از چرخش آب در داخل موتور خنک معروف است با استفاده از تسمه Water Pump می شوند. در این سیستم ها یک پمپ که به و گردش شافت موتور به کار افتاده و آب داخل رادیاتور را به داخل موتور پمپاژ و دوباره برای سرد شدن به داخل رادیاتور هدایت می کند. از یک فن که آن هم با شافت موتور به گردش در می آید برای خنک کنندگی بهتر آب داخل رادیاتور استفاده می شود.

تعمیر سیستم روغن کاری دیزل ژنراتور

در این سیستم روغن موجود در کارتر موتور، با استفاده از پمپ روغن، از داخل فیلتر روغن عبور کرده و پس از گرفته شدن آب و ذرات فلزی موجود در آن وارد اجزاء مختلف موتور می شود. در موتورهای بزرگ ممکن است از یک رادیاتور خنک کننده نیز در مسیر جریان روغن استفاده شده باشد

تعمیر سیستم استارت دیزل ژنراتور

راه اندازی یا استارت یک موتور دیزل اغلب توسط یک موتور DC که قادر به تامین گشتاور راه اندازی زیاد است صورت میگیرد. این موتور با چرخ طیار درگیر شده و پس از روشن دیزل توسط یک کلاج آزاد میشود ، جریان راه اندازی این موتور زیاد بوده که توسط باطری ها تامین میشود.

تعمیر سیستم شارژینگ دیزل ژنراتور

این سیستم برای شارژ باتری ها مورد استفاده قرار میگیرد . یک آلترناتور سه فاز که با استفاده از تسمه به محور موتور متصل است به گردش درآمده و ولتاژ خروجی آن با استفاده از یک پل دیود به ولتاژ DC تبدیل شده و به باتری اعمال میشود . از آنجا که دیزل ژنراتور ها ممکن است برای زمان های طولانی مورد استفاده قرار نگیرند برای حفظ شارژ باتری ها معمولا از یک سیستم فلو شارژینگ نیز استفاده میشود ، در این سیستم از یک شارژ الکترونیکی استفاده شده که از طریق برق اصلی تغذیه شده و با اندکی افت ولتاژ در باتری روشن شده و باتری را دوباره شارژ میکند.

تعمیر سیستم پنل کنترل دیزل ژنراتور

برای کنترل و مانیتورینگ عملکرد دیزل ژنراتور ها معمولا از یک پنل کنترل در کنار دیزل استفاده میشود ، بسیاری از وضعیت های سیستم مانند : درجه حرارت آب موتور ، فشار روغن ، دور موتور ، ولتاژ خروجی ژنراتور ، ولتاژ باتری ، جریان بار ، ضریب توان و غیره بر روی این پنل توسط تجهیزات اندازه گیری نشان داده میشود ، تجهیزات دیگری مانند لامپ های نشان دهنده آلارم ها (اخطار ها ) و فالت ها (خطاها) نیز بر روی این پنل نصب میشود

خرابی‌های موتور دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور می‌تواند از مسائلی سوء مانند رسوبات داخلی (غالباً به رسوب در سوراخها و ستون باز می‌شود) و تجمع کربن آسیب ببیند. بصورت ایده آل موتورهای دیزل باید در حداقل ۶۰ تا ۷۵٪ بار ماکزیمم بار خود راه‌اندازی شوند. دوره‌های کوتاه مدت بار کم در حال اجرا هستند و این اجازه را می‌دهد تا مجموعه با بار کامل یا نزدیک به بار کامل بر یک مبنای منظم آماده شود.

رسوبات داخلی و تجمع کربن به این دلیل است که دوره‌های طولانی اجرا در سرعت کم یا بار کم است. چنین شرایطی ممکن است در حالتی اتفاق بیفتد که یک موتور حالت بیهوده خود را بصورت یک واحد مبدل وضعیت “استندبای” رها می‌کند و برای بسرعت رسیدن زمانی که نیاز است، آماده می‌باشد اگر توان رسانی به مجموعه برای باری که به آن اعمال شده است، بیش از توان مورد نیاز باشد سبب می‌شود تا واحد دیزل زیر بار باشد یا در بسیاری از موارد زمانی که ست می‌خواهد شروع بکار کند، بار بعنوان آزمایش و بصورت زائده خارج می‌شود.

راه‌اندازی یک موتور با بار کم سبب فشارهای استوانه‌ای کم می‌شود و در نتیجه رینگ پیستون بصورت ضعیفی بسته می‌شود زیرا بستگی به فشار گاز نیرو در برابر فیلم روغن بر روی سوراخها برای شکل دهی مهر و موم دارد. فشار سیلندری کم سبب احتراق ضعیف، فشار کم حاصل از احتراق کم و دما می‌شود.

احتراق ناقص سبب شکل گیری دوده و پس ماند سوخت نسوخته می‌شود که مسیر رینگ‌های پیستون را بسته و می‌چسباند و سبب کاهش شدید در کارایی مهر و موم کردن می‌شود و فشار کم ابتدایی را تشدید می‌کند. رسوب‌ها زمانی ایجاد می شوندکه گازهای گرم احتراقی بصورت ضعیفی می‌وزند و رینگ پیستون را مسدود می‌کنند و سبب نیاز به روغن کاری بر روی دیواره‌های استوانه‌ای بدلیل “سوخت ناگهانی” می‌شوند و دوده‌هایی لعاب مانند ایجاد می‌کنند که سوراخ روان می‌شود.

کربن سخت از احتراق ضعیف شکل می‌گیرد و بسیار خراشنده و ساینده است، سپس سبب افزایش مصرف سوخت می‌شود (دود آبی)، انتظار می‌رود که انسداد پیستون و فشار حفظ شود. سپس سوخت محترق نشده از عقب رینگ پیستون نشت می‌کند و روغن کاری سرایت می‌کند. سوختن ناقص باعث می‌شود که تزریق کننده‌ها بوسیله دوده مسدود شوند و باعث وخامت بیشتر در احتراق و دودهای سیاه رنگ می‌شود. مشکلی که با شکل گیری اسیدها در روغن موتور افزایش یافته است، بوسیله آب غلیظ شده و احتراق بوسیله محصولاتی است که باید بصورت نرمال در دمای بالاتر جوش آیند. این ساخت اسیدی (جوهری) در روغن-کاری باعث کندی می‌شود اما بی‌نهایت فرسایش مخرب برای سطح یاتاقان دارد.

چرخه تنزل

چرخه تنزل به این معناست که موتور بزودی بطور تغییر ناپذیری آسیب می‌بیند و ممکن است هرگز شروع بکار نکند و زمان طولانی تری قادر نخواهد بود که به تمام توان زمانی که نیازمند است، دست یابد. راه‌اندازی تحت بار زیر حد مجاز به‌ناچار نه تنها باعث دود سفید از سوخت نسوخته می‌شود بلکه با گذشت زمانهای بیشتر، با دود آبی روغن کاری سوخته نشتی از رینگ‌های پیستون قدیمی آسیب دیده همراه خواهد شد و دود سیاه نیز حاصل از خرابی تزریق کننده هاست. این آلودگی برای و مجاور بودن‌ها مناسب نیست.

ایجاد رسوبات و یا کربن اتفاق افتاده است. این مسئله می‌تواند با سلب موتور و دوباره نفوذ کردن در سوراخهای سیلندر، لغو کردن‌ها، تمیز کردن و دکک کردن اتاقکهای احتراق، نازلهای تزریق کننده سوخت و سوپاپ‌ها قابل درمان است. اگر در مراحل اولیه شناسایی شود، راه‌اندازی موتور در ماکزیمم بار خود برای افزایش فشار داخلی و دما اجازه می‌دهد که رینگ‌های پیستون به زحمت رسوب کنند و اجازه می‌دهد تا تجمع تدریجی کربن سوخته شود.

بهرحال اگر این رسوبات پیشروی کند تا مرحله‌ای است که رینگ‌های پیستون داخل شیارهایشان را تصرف کنند. این عمل هیچ تاثیری نخواهد داشت. از این وضعیت می‌توان با انتخاب دقیق مجموعه ژنراتور مطابق با دستورالعمل چاپ شده سازندگان جلوگیری کرد.

برای مجموعه ژنراتورهایی که کاربرد اضطراری دارند، استفاده از بار پشتیبانی شده برای انجام آزمایش می‌تواند غیر عملی باشد. برای انجام آزمایش می‌توان از یک بانک بار موقت یا دائم استفاده کرد. گاهی اوقات تابلو را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد تا به مجموعه‌ای برای تغذیه توان از شبکه برای انجام آزمایش بار اجازه دهد.

راهنمای رفع عیب دیزل ژنراتور بخش دوم

۱) ایرادات مربوط به موتورهای دیزلی

اگر موتور دیزل روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود قبلا موارد زیر را بررسی کنید:

در اغلب دیزل ژنراتورها عملکرد روشن و خاموش شدن توسط فرمان مکانیکی یک شیر سوخت انجام می شود قبل از هر کاری باید از عملکرد صحیح شیر سوخت اطمینان حاصل کرد.  تمامی دستگاه های دیزلی دارای یک پمپ سوخت اولیه جهت رساندن سوخت از منبع اصلی به پمپ فارسونگا یا کامان ریل هستند. در مرحله اول باید مطمئن شوید که سوخت درون منبع کافی باشد و در مرحله دوم باید تمامی لوله های ارتباطی بین منبع و پمپ چک شود. هر گونه نشت هوا و پارگی در لوله ها و شلنگ ها میتواند موجب مختل شدن کار پمپ سوخت شود. در صورتی که تمامی لوله ها و شلنگ ها سالم باشد باید چک شود که سوخت به پمپ فرسونگا می رسد. درصورتی که سوخت به پمپ فارسونگا نرسید، پمپ سوخت خراب است. در صورتی که سوخت به ورودی پمپ فارسونگا می رسید باید خروجی پمپ فارسونگا چک شود. تمامی پمپ های فارسونگا به تعداد سیلندرهای دستگاه خروجی دارند. باید تمام لوله های خروجی از قسمت اتصال به سوزن انژکتور باز شده و پاشش سوخت هنگام استارت رئویت شود و در صورت نیاز هواگیری شود. در صورتی که پاشش وجود نداشت یا خیلی ضفیف بود ایراد از پمپ فاسونگا می باشد . در موتورهایی که از سیستم کامان ریل و یونیت انژکتور استفاده می کنند باید فشار سوخت روی کامان ریل و پمپ فشارساز قبل از کامان ریل چک شوند. در صورتی که فشار سوخت تا قبل از سوزن ها یا یونیت های انژکتور خوب بود باید سوزن ها باز و تست شوند. لازم به ذکر است در موتورهایی که از سیستم سوخت رسانی برقی استفاده می کنند باید تمامی مراحل عیب یابی توسط دستگاه دیاگنوستیک انجام شود.
در این گونه موتورها عدم عملکرد هر یونیت انژکتور در تایم خود یا خرابی سنسور دور سنج یا خرابی اکشیتور و گاورنر و یا رسوب گرفتگیه سرسوزن ها ممکن است اجازه روشن شدن دستگاه را ندهد.
در صورتی که هیچ گونه ایرادی در مسیر سوخت رسانی مشاهده نشد اشکال دستگاه میتواند به دلایلی از قبیل: پایین بودن ولتاژ باطری و در نتیجه ضعیف بودن قدرت استارت جهت ایجاد احتراق، بی کیفیت بودن سوخت یا وجود آب در سوخت، خرابی رینگ و پیستون و پایین بودن فشار کمپرس، بسته بودن مسیر هوا و یا ایرادات مکانیکی باشد.

الف- آیا لوله های سوخت گرفتگی دارد؟  لوله ها را بررسی کرده و در صورت لزوم ان ها را با فشار هوا با سیم نازک پاک کنید.

 ب- آیا سوخت در باک موجود است؟ سوخت باک را بازدید کنید.

 ج- آیا در لوله های فشار ضعیف هوا وجود دارد؟ مدار را هوا گیری کنید

 ه- آیا فیلتر سوخت به درستی بسته شده است؟ در باک را باز کرده عمل سوخت رسانی را امتحان کنید.

و- آیا پمپ اولیه کار می کند؟ ابتدا فیلتر را سرویس کنید. المنت معیوب را تعویض کنید و سوپاپ های پمپ یا فنر آن را کنترل کنید.

دستگاه روشن می شود ولی دور آن پایین است یا نوسان دارد:
گیر کردن شانه گاز پمپ فارسونگا، خرابی سنسور پیکاپ یا گاورنر یا اکشیتور، از تنظیم خارج شدن    ECU وایرادات مکانیکی ممکن است موجب این مشکل شود که جهت رفع آن باید به نیروی متخصص تعمیر دیزل ژنراتور مراجعه کرد.

اگر موتور شما می کوبد؟

الف – آیا لقی یاتاقانهای اصلی زیاد است؟ اگر با بستن پیچ ها لقی گرفته نشود آنها را تعویض نمایید.

 ب-آیا گژن پین سائیده شده است؟ آنرا تعویض کنید.

 ج- آیا رینگ ها شکسته اند؟ تعویض کنید.

 د- آیا کف پیستون را دوده گرفته است؟ آنرا تمیز کنید.

 ه- آیا تایپیت ها به درستی کار می کند؟ در صورت معیوب بودن آنها را تعویض نمایید.

 و- آیا موتور خیلی گرم شده است؟ واترپمپ را کنترل یا تسمه پروانه را سفت کنید.

 ز- آیا روغن کاری خوب انجام می شود؟ فشار روغن را کنترل و مدار روغن را سرویس کنید.

 ح- آیا سوپاپ ها سفت هستند؟ با ریختن نفت چسبندگی را برطرف نمایید.

 دود خروجی اگزوز موتور دیزل سیاه رنگ است؟

الف– آیا سوخت زیاد است؟  پمپ را تنظیم کنید.

 ب- آیا فیلتر هوا کثیف است؟ آن را سرویس کنید.

 ج- آیا زمان تزریق سوخت ریتارد است؟ پمپ را روی موتور با لوله ی سر کج تنظیم کنید.

 د- آیا لقی سوپاپ ها کم است؟ سوپاپ ها را در حالت گرم تنظیم کنید.

 ه- آیا سوپاپ های دود کاملا بسته نمی شود؟ سوپاپ ها را آب بندی کرده و لقی انها را میزان کنید.

 و- آیا انژکتورها گرفتگی داشته یا فرسوده شده اند؟ انژکتورها را سرویس کنید.

 ز- آیا محفظه ی احتراق یا شمع ها خیلی کثیف هستند؟ محفظه احتراق و شمع ها را کربن گیری کنید.

 دود خروجی آبی رنگ است؟

الف- آیا موتور روغن سوزی دارد؟ رینگ های پیستون فرسوده بوده و موتور نیاز به تعمیر اساسی دارد.

 ب- آیا از راه راهنمای سوپاپ ها روغن می سوزاند؟ لاستیک های آب بندی راهنمای سوپاپ ها را بررسی کنید.

 دود خروجی سفید رنگ است؟

 الف– آیا انژکتورها معیوب اند؟ آنها را سرویس و تنظیم کنید.

 ب- آیا فشار تراکم موتور کم است؟ محل عیب را از رینگ ها با سوپاپ ها پیدا کنید و آن را مرمت کنید.

 موتور زیاد گرم می کند؟

 الف- آیا مقدار اب موتور کم است؟ اندازه ی اب را کامل تنظیم کنید.

 ب- آیا پمپ اب خوب عمل نمی کند؟ محور پمپ را تنظیم نموده و تسمه پروانه را سفت نماید و ان را در صورت فرسودگی تعویض کنید.

 ج- آیا مقدار سوخت تزریق شده در سیلندرها برابر نیست؟ پمپ را تنظیم کنید.

 د- آیا ترموستات خوب عمل نمی کند؟ آن را تعویض نماید.

 ه- آیا واشر سرسیلندر اب بندی نمی کند؟ آن را تعویض نماید.

 و- آیا رادیاتور گرفتگی دارد؟ آن را سرویس کنید.

موتور نامنظم کار می کند

الف- آیا اسبک ها به درستی کار می کنند؟ روغن کاری اسبک ها را کنترل کنید

ب- آیا پمپ اولیه خوب کار می کند؟ سوپاپ های آن خراب است و یا هوا در مدار وجود دارد.

 ج- آیا شانه گاز گیر می کند؟ آن را با روغن روان کنید.

د- آیا محور رگلاتور گیر می کند؟ ان را ابتدا با نفت و سپس با روغن روان کنید.

 ه- آیا محور رگلاتور لقی زیادی دارد؟ ان را تعویض کنید.

 و- آیا فنرهای رگلاتور شکسته است؟ ممکن است شکسته باشند، در اینصورت آن را تعویض کنید.

 ز- آیا لحظه ی تزریق صحیح است؟ بازی بیش از اندازه کوپلینگ کنترل و برطرف شود

 ح- آیا دور آرام منظم است؟ دور آرام را با پیچ تنظیم میزان کنید.

۲) ایرادات مربوط به ژنراتور:

الف- ولتاژ دستگاه از حد نرمال کمتر یا بیشتر است؟

خرابی یا از تنظیم خارج شدن AVR (ولتاژ رگلاتور) موجب خارج شدن ولتاژ از حد تثبیت شده می شود.

ب- ولتاژ ژنراتور صفر ولت است؟

در صورت سوختن ولتاژ رگلاتور یا پل دیود و همچنین سوختن سیم پیچ تحریک یا از دست رفتن خاصیت القایی هسته ژنراتور ولتاژ تولیدی آن صفر خواهد بود.

ج : افت ولتاژ ژنراتور زیر بار…؟

در صورت نیم سوز بودن سیم پیچ تحریک یا استاتور یا روتور و همچنین وجود اتصالی در مدار خروجی ولتاژ ژنراتور افت خواهد کرد.

۳) ایرادات مربوط به سیستم کنترلی و حفاظتی

برخی ایرادات تعمیر دیزل ژنراتور از قبیل خرابی سنسورها خرابی قطعات برقی مثل پمپ سوخت و استارت و دینام خرابی برد کنترلی  و یا رله ها و تایمرها می تواند در کارکرد سیستم اختلال ایجاد کرده یا اجازه روشن شدن به دستگاه را ندهد.

۴)  ایرادات مربوط به شاسی و کوپلینگ

ایراداتی از قبیل هوا گرفتن مسیرهای ورودی و خروجی تانک سوخت، خرابی درجه باک، سوراخ شدن تانک سوخت، شل شدن پیچ های کوپلینگ و اتصال موتور به شاسی و خرابی لرزه گیرها می تواند در کارکرد موتور اختلال ایجاد کند.

ایراد های معمول دیزل ژنراتور:

 • دیزل ژنراتور استارت نمیخورد:

علت روشن نشدن دیزل ژنراتور چیست؟

عدم روشن شدن دیزل ژنراتور اغلب مربوط به سوخت است.

اگر دیزل ژنراتور استارت نمیخورد ابتدا ولتاژ باتری را چک کنید که کم نباشد سپس تابلو برق را چک کنید و رله مربوط به استارت را چک کنید که سیاه نشده باشد. مطمان شوید که برد کنترلی ژنراتور خطا نداشته باشد سپس وایرینگ و کمک استارت و سپس خود استارت را چک کنید.

اگر دیزل ژنراتور استارت میخورد و روشن نمیشود ابتدا سطح سوخت را بررسی کنید و موتور را هواگیری کنید. معمولا روی پمپ انژکتور یک عدد پیچ کور کن وجود دارد که برای هواگیری تعبیه شده است. اگر فیلترهای گازوئیل را میخواهید تعویض کنید آنها را از گازوئیل پر کنید تا موتور راحت تر روشن شود. پس از آن گاورنر ، اکچویتور ، شیر برقی ، وایرینگ ، سنسور پیکاپ و رله فیول یا سوخت را چک کنید. اگر مشکل مرتفع نشد ایراد از سوزنهاست. ابتدا از خروجی پمپ انژکتور مطمان شوید سپس پاشش سوزنها را چک کنید.

طریقه تست سوزن انژکتور: سوزن انژکتور را از جای خود باز کنید سپس با استارت زدن پاشش آن را چک کنید. مانند آب پاش شیشه پاک کن باید بصورت پودر پاشش انجام شود در غیر این صورت سوزن خراب شده و باید تعمیر شود. جهت تست و تعمیرات پمپ انژکتور و سوزن انژکتور به ما مراجعه نمایید.

 • ولتاژ باتری کم است: باتری شارژر و دینام را بررسی کنید. باتری 12 ولتی هنگام شارژ کامل 13.7 ولت و باتری 24 ولت هنگام شارژ کامل 27.4 ولت باید برق داشته باشد. اگر از این ولتاژ بیشتر یا کمتر باشد کیفیت دینام یا شارژر باتری خوب نیست و باتری آسیب خواهد دید. در مواقعی که ولتاژ باتری بیش از حد بالا رود امکان ترکیدن باتری وجود دارد که اسید داخل آن بسیار خطر ناک است لذا همیشه چند بطری آب تمیز در کنار ژنراتور داشته باشید تا در صورت ترکیدن باتری ها سریع بتوان اسید را از روی بدن افراد پاک کرد.
 • برد ژنراتور فرمان نمیدهد: علت سوختن برد ژنراتور چیست؟ سوختن بردهایی نظیر دیتاکام بسیار رایج است ولی بردهایی مانند دییپسی به راحتی نمیسوزند. باید ابتدا مشخص شود که چه اتفاقی افتاده تا برد سوخته مانند اتصالی یا خیسی تابلو و دیزل ژنراتور و.... . سپس اقدام به تعویض برد نمایید.

اگر برد کنترلی فرمان نمیدهد ببینید آیا نشانگر آن فرمان استارت را صادر میکند یا بخاطر وجود آلارم هشداری فرمان استارت صادر نمیشود. سپس خروجی های برد و رله ها چک شود.

 • ECU دیزل ژنراتور آلارم میدهد: بردهایی مثل دیپسی علت آلارم را معمولا نشان میدهند وگرنه باید با دیاگ آن را مشخص کرد مانند  ECU SHUT DOWN یا ECU AMBER  یا  ECU WARNING یا ECU RED ، این آلارم ها کلی میباشند و نوع آلارم مشخص نیست. جهت انجام این کار با ما تماس بگیرید.
 • موتور بد کار میکند: علت بد کار کردن موتور چیست؟ اگر دور موتور یا صدای آن نوسان دارد معمولا ایراد از گاورنر ، اکچویتور ، پیکاپ و یا سیستم سوخت رسانیست. سپس پمپ و سوزنها را چک کنید. اگر موتور لرزش و سروصدا دارد سیستم سوخت را چک کنید سپس سریعا آن را به یک مکانیک نشان دهید.
 •  موتور آب کم میکند یا روغن کف میکند: موتور را از لحاظ نشتی بررسی کنید. احتمالا آب و روغن قاطی شده. معمولا واشر سر سیلندر سوخته است. اغلب بخاطر بالا رفتن زیاد دمای موتور این اتفاق می افتد. بهترین حالت خنک سازی ژنراتور این است که دمای حالت کار آن حدود 85 درجه باشد.
 • دمای دیزل ژنراتور بالا میرود:علت جوش آوردن موتور دیزل چیست؟ به ترتیب موارد روبرو را چک کنید: سنسور دمای آب - سطح آب رادیاتور - وجود ضد یخ حداقل 30 درصد در آب - عدم زنگ زدگی و گرفتگی رادیاتور و ترموستات - دمای عملکرد ترموستات (در این موارد میتوان آن را کلا باز کرد) - فضای کم و عدم تهویه مناسب اتاق ژنراتور - عدم وجود کانال از رادیاتور موتور به سمت پنجره خروجی - نزدیک بودن دریچه ورودی و خروجی ژنراتور - کوچک بودن رادیاتور 

میتوان برای کاهش دمای اتاق ژنراتور از فن تهویه مکنده و یا کولر و در نهایت از کولینگ تاور استفاده کرد.

 • فشار روغن ژنراتور کم یا زیاد است: سنسور روغن - پمپ روغن - مسیر روغن مانند خنک کن روغن
 • ولتاژ ژنراتور کم است یا نوسان دارد: رگولاتور ژنراتور - دیود - سیم کشی

تعمیر ژنراتور دوسان ، بنز ، درمن و لیستر ( doosan , lister , benz , dorman , MTU):

متاسفانه انواع قدیمی این دیزل ژنراتورها در ایران موجود میباشد که بخش برقی آنها بسیار ساده میباشد و نیازمند یک سنسور آب و یک سنسور روغن و سیم کشی استارت و باتری دارند. و بخش ژنراتور آنها هم نیازمند سیم کشی سه فاز و سیم کشی های مربوط به ct ها میباشد. تعمیرات مکانیکی آنها را مکانیکهای قدیمی با سابقه انجام میدهند و بعضی از آنها دارای مکانیزمی پیچیده میباشند و بعضی از اجناس آنها بسختی گیر می آید یا باید در اوراقی ها بدنبال استوک آنها گشت. میتوانید تعمیرات آنها را به ما بسپارید.

تعمیر دیزل ژنراتور | تعمیر ژنراتور

جهت آموزش تعمیرات تخصصی دیزل ژنراتور روی آنها کلید کنید:

آموزش تعمیر دیزل ژنراتور کامینز - آموزش تعمیر دیزل ژنراتور پرکینز - آموزش عیب یابی دیزل ژنراتور ولوو - تعمیر دیزل ژنراتور مان یا MANتعمیر دیزل ژنراتور کاترپیلار - تعمیر ژنراتور دویتس deutzتعمیر دیزل ژنراتور MWM ام وی ام

مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید.

ما هم در تهران و هم در اصفهان تعمیرگاه دیزل ژنراتور داریم. جهت انجام به روز رسانی ، نصب  برد کنترلی ، اگزاست و هرکاری در زمینه دیزل ژنراتور و نیروگاههای دیزلی با ما تماس بگیرید. تعمیرات تمامی دیزل ژنراتور ها  prkins fgwilson اف جی ویلسون  کامینز کمنز cummins  ولوو volvo   بنز benz ویتس dutz  ام وی ام mvm  لوول یا پرکنز چین lovol  دوسان doosan  کاترپیلار caterpillar  درمن dorman  مانMAN  لمبردینی lombardini لیستر lister  MTU - تعمیر ژنراتور استامفورد مکالته لینز abb لروی سومر استمفورد پاور گرین پاور

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • خرید ، فروش ، تعمیرات ، قطعات و آموزش دیزل ژنراتور
 • برق صنعتی - اتوماسیون - تابلو برق

به روز رسانی 98/8/6

onlhj ndcg Ckvhj,v juldvhj ndcg Ckvhj,vتاریخ ثبت نظر: 1398/04/22

محمد قلی پور
با سلام خسته نباشید میخواستم بدونم تعمیر اساسی موتور کامینز qsm11 و qsk60 در چند ساعت کارکرد باید انجام بشه با تشکر
تاریخ ثبت نظر: 1398/04/23
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام توی کاتالوگ کارخانه سازنده هرموتوری زمان دقیق تمام سرویسهای موتور و تعمیر و تعویض تمام قطعاتشون اومده. اینها معمولا روی 11 هزار ساعت اورهال اولیه و روی 20-30 هزار ساعت اورهال کلی دارن
تاریخ ثبت نظر: 1397/09/08

شایان
سلام و خسته نباشید یه سوال یه دیزل ژنراتور داریم و سیم کشی از بر کنترلی تا سره دینام سوخته این میتونه از چی باشه یه سوال دیگه: اگه سر باطریها رو اشتباه وصل کنن یعنی منفی به مثبت باعث جی میشود با تشکر
تاریخ ثبت نظر: 1397/09/08
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام سیم کشی ها یا اتصالی کرده یا خاموش کن سوخته که آمپر زیادی کشیده. سرباتری رو اگه اشتباه ببندید ممکنه جرقه بزنه و باتری بترکه لذا تو بستنش دقت کنید.
تاریخ ثبت نظر: 1396/11/19

علی
با تشکر

تعمیر دیزل ژنراتور و ژنراتور-آموزش تعمیر ژنراتور-سرویس کار دیزل ژنراتو
برچسب ها
_