طریقه نصب و مفاهیم پایه دیزل ژنراتور-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

طریقه نصب و مفاهیم پایه دیزل ژنراتور

طریقه نصب و مفاهیم پایه دیزل ژنراتور

نصب دیزل ژنراتور ، محاسبات فونداسیون و اتاقک مناسب برای دیزل ژنراتور چگونه است؟ - استاندارد نصب دیزل ژنراتور - نصب و راه اندازي و دستورالعمل ديزل ژنراتور

قبل ازتوضیحات نصب دیزل ژنراتور لازم است تا نام تجهیزات و مفاهیم کلمات مشخص گردد:(جهت تعمیرات دیزل ژنراتور و نصب آن با شرکت آسان ژنراتور تماس بگیرید.) 

- اجزای دیزل ژنراتور
اجزای اصلی دیزل ژنراتورها به شرح زیرند:
◄موتور دیزل ژنراتور :

وظیفه موتور تبدیل انرژی سوخت (گازوئیل ، گاز یا بنزین) به انرژی مکانیکی میباشد. سوخت موتورهای دیزلی اغلب گازوئیل میباشد و در بعضی مواقع گاز. راندمان موتورها با یکدیگر متفاوت میباشد و موتورهای الکترونیکی یا ECU دار ، بخاطر کنترل الکترونیکی پاشش سوخت و ورود هوا و تنظیم میزان سوخت مصرفی ، بیشترین راندمان را دارند.

دور موتور دیزل ژنراتور برای مصارف برق اضطراری معمولاً 1500 دور انتخاب می شود و معمولا دارای تنظیم کننده دور است.
ژنراتور :

وظیفه ژنراتور تبدیل انرژی مکانیکی (تولید شده توسط موتور) به انرژی الکتریکی میباشد. ژنراتور انرژی گشتاور مکانیکی را بوسیله میدانهای مغناطیسی به ولتاژ تبدیل میکند.(توضیحات بیشتر)

ژنراتور به صورت تک فاز یا سه فاز برق لازم را تولید می کند.
تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ (avr):
وظیفة تأمین ولتاژ خروجی ثابت در بارهای الکتریکی مختلف بر عهده تنظیم کنندة اتوماتیک ولتاژ یا رگولاتور ولتاژ(Avr) است و روی ژنراتور نصب است. وظیفه AVR تولید میدان مغناطیسی مورد نیاز جهت تولید ولتاژ ثابت خروجی میباشد.
◄تابلو نشان دهنده اطلاعات دیزل ژنراتور:
تابلوی نشان دهنده اطلاعات دیزل ژنراتور اطلاعاتی مانند فشار روغن، درجه حرارت آب ، ولتاژها و جریان خروجی و وضعیت باتری دیزل ژنراتور را نشان میدهد.
◄تابلو برق اصلی:
بر روی تابلوی برق کلید قطع و وصل اصلی، دستگاههای اندازه گیری مانند ولت متر، آمپرمتر، فرکانس متر وتجهیزات حفاظتی یا برد کنترلر دیزل ژنراتور نصب می شود. تمام ژنراتورها بر روی تابلوی اصلی خود در برابر اضافه بار و اتصال كوتاه خروجي ، كليد داراي فيوز محافظ دارند.
◄مخزن سوخت : محل ذخیره سوخت، دیزل ژنراتور مخزن سوخت است و ظرفیت های مختلفی دارد. ممکن است در داخل مخزن سوخت گازوئیل ، یک المنت گرم کننده جهت جلوگیری از یخ زدن سوخت در فصل زمستان وجود داشته باشد.
در شکل زیر قسمت های مختلف یک دیزل ژنراتور واقع در دیزل خانه را مشاهده میکنید:

 1.  موتور دیزل ژنراتور
 2.  ژنراتور
 3.  تابلوی نشان دهندة اطلاعات موتور
 4.  تابلوی برق اصلی یا CHANGE OVER
 5.  مخزن سوخت
 6.  کوپلینگ (قابل مشاهده نیست)
 7.  شاسی فولادی
 8.  فونداسیون بتونی
 9.  کانال لوله های سوخت
 10.  لوله های سوخت
 11.  اگزوز
 12. باتری

طریقه نصب دیزل ژنراتور - اجزای داخلی اتاق دیزل ژنراتور

آیا میخواهید شغلی با درآمد عالی کسب کنید جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

شکل زیر نیز قسمت های مختلف یک دیزل ژنراتور دیگر را نشان می دهد:

اجزای دیزل ژنراتور

اجزای دیزل ژنراتور

سوپر شارژبرای احتراق بهتر، به کمک گرمای اگزوز باعث گرم شدن وفشرده شدن هوای ورودی به موتور دیزل ژنراتور می شود.

مدار الکتریکی سيستم هاي برق اضطراري:
بعد از قطع برق شهر برای اینکه برق تولید شده توسط دیزل ژنراتور مولد برق اضطراری را به مصرف کننده ها برسانیم ابتدا دیزل ژنراتور را راه اندازی میکنیم و بعد از رسیدن به دور و ولتاژنامی ،به سه روش برق را به مصرف کننده می رسانیم:

 1.  به صورت دستی توسط کلید تعویض دو طرفه 

به وسیلة این کلید سه حالته مسیر برق شهری را از مصرف کننده جدا و برق تولید شده توسط دیزل ژنراتور را به مصرف کننده وصل می کنیم. استفاد از این کلید برای جلوگیری از ایجاد اتصالی بین برق دیزل ژنراتور و شبکة شهری بعداز برقراری برق شهر الزامی است. در شکل زیر مکانیزم عمل یک کلید تک فاز از این نوع را میبینید.

 کلید تعویض دو طرفة تک فاز برق شهرو ژنراتور
 کلید تعویض دو طرفة تک فاز


شکل زیر نیز یک کلید تعویض دو طرفة سه فاز را نشان می دهد. با توجه به محل اتصال کابل ها اگر کلید در حالت I باشد برق شهر به مصرف کننده متصل می شود و اگر کلید در حالت II باشد، برق دیزل ژنراتور به مصرف کننده وصل می شود.

نحوة اتصال کلید تعویض دو طرفة سه فاز به دیزل ژنراتور و شبکه

نحوة اتصال کلید تعویض دو طرفة سه فاز به دیزل ژنراتور و شبکه


در شکل زیر دو نوع دیگر از کلیدهای تعویض دو طرفة سه فاز(CHANGE OVER) را می بینید :

دو نوع دیگرکلید تعویض دو طرفة سه فاز CHANGE OVER برق شهر و ژنراتور
دو نوع دیگرکلید تعویض دو طرفة سه فاز

 

2-  به صورت اتوماتیک توسط کنتاکتور

در شکل زیر نحوة سیم کشی مدار قدرت و مدار فرمان برای تغویض اتوماتیک تغذیة مصرف کنندة سه فاز را می بینید که به کمک آن بعداز راه اندازی دیزل ژنراتور برق مولد به مصرف کننده بصورت اتوماتیک متصل می شود و در صورت برقراری مجدد برق شهر، برق دیزل ژنراتور ازمصرف کننده جدا می شود و برق شبکة شهری به مصرف کننده وصل می گردد.
◄طرز کار مدار
در مدار شکل زیر ،در زمان وجود برق شهر کنتاکت باز کنترل فاز K1 وصل و مدار بوبین K2 بسته می شود وبا بسته شدن کنتاکت باز K2 در مسیر بوبین کنتاکتور Q11 این کنتاکتور عمل می کند و مصرف کننده از طریق شبکة اصلی تغذیه می شود.در ضمن کنتاکت بستة K2 مسیر بوبین کنتاکتور Q12 را باز نگه می دارد.
با قطع برق اصلی یا هر گونه اختلال دیگری در شبکه کنترل فاز K1 مسیر K2 را باز میکند ودر نتیجه Q11 نیز شبکة برق اصلی را از مصرف کننده جدا می کند. در ضمن مسیر بوبین Q12 که توسط کنتاکت بستة آن باز شده بود بسته می شود. بعد از راه اندازی دیزل ژنراتور با وصل کردن کلید مغناطیسی Q1.1 بوبین Q12 برق دار میشودو مسیر قدرت را برای مصرف کننده می بندد تا ازبرق دیزل ژنراتور استفاده کند. حال اگر برق شبکة اصلی دوباره برقرار شود کنترل فاز K1 باعث باز شدن کنتاکت بسته K2 در مسیر Q12 و قطع برق ژنراتور از مصرف کننده و وصل شدن برق شبکه به آن می شود.
بعد از آن می توان دیزل ژنراتور را خاموش کرد.

طرز کار تابلو چنج آور دیزل ژنراتور WIRING DIAGRAM CHANGE OVER

مدار قدرت و مدار فرمان برای تعویض اتوماتیک تغذیة مصرف کنندة سه فاز

3-بوسیله برد کنترلر دیزل ژنراتور:

برد کنترلی دیزل ژنراتور (plc) به 2 منظور مورد استفاده قرار می گیرد :

 •   راه اندازی دیزل ژنراتور  ( عملگرهای دستی – اتوماتیک و امرجنسی – پارالل و سنکرون و…. )
 •  حفاظت و کنترل دیزل ژنراتور و یا مصرف کننده ( اعلام آلارم از قبیل دمای آب – فشارروغن – ولتاژ – دور موتور – فرکانس و خاموش کردندیزل ژنراتور  برای حفاظت کمیت های الکتریکی دیزل ژنراتور و مصرف کننده ).

برای مطالعه بیشتر در مورد برد کنترلی دیزل ژنراتور (plc) اینجا را کلیک کنید.

طریقه نصب دیزل ژنراتور

كليات

هدف : تهيه دستورالعمل چگونگى نصب دیزل ژنراتورها و نكات مهم آن.
شرح : راهنمايى ها و راه كارهاى ارايه شده حاصل تجربه سال ها مطالعه و  كار عملى نصب دیزل ژنراتورها مى باشد. بايد اطمينان كامل داشت كه نصب دیزل ژنراتور به طرز صحيح انجام شده، ترتيب انجام كار رعايت و از مواد، مصالح و لوازم تأييد شده استفاده گرديده است.
تهيه اين دستورالعمل براى استفاده توسط افرادى است كه مهارت، دانش و اطلاعات لازم را در مورد انواع موتورهاى دیزل ژنراتور دارا بوده و قادر به انجام كارهاى مكانيكى و الكتريكى مربوط باشند.
براى دستيابى به عملكرد بدون اشكال و رضايت بخش ديزل ژنراتورها، دقت كافى براى نصب دیزل ژنراتور و متعلقات آن بايد بكار برد. همواره بايد مطمئن بود كه مشخصات، نقشه ها و ساير اطلاعات لازم در مورد نصب، قبل از شروع بكار نصب موتور، حاضر و در اختيار مى باشد.
مكان نصب دیزل ژنراتور را بگونه اى طراحى نماييد كه انجام كارهاى سرويس و نگهدارى آن بسادگى و آسان انجام شود.
هنگام نصب، دقت لازم را بكار ببريد تا از ورود آشغال، آلودگى و مواد خارجى به داخل سيستم هاى سوخت، خنك كننده يا توربوشارژر دیزل ژنراتور جلوگيرى شود. قبل از وصل لوله ها و شيلنگ هاى تغذيه موتور، آنها را با هواى فشرده كاملاً تميز نماييد .
از آنجايى كه دیزل ژنراتورها از تجهيزات و لوازم جانبى متعددى تشكيل گرديده، انحراف و نارسائى در عملكرد يكى از قطعات و متعلقات دیزل ژنراتور موجب تأثير نامطلوب بر عملكرد كلى دیزل ژنراتور خواهد شد. از اين جهت، تنظيم مناسب و صحيح سيستم ها بسيار حائز اهميت است.
قطعات و تجهيزاتى كه بسته و پلمپ مى باشند، بايد توسط نمايندگى مجاز تنظيم و تعمير شوند.

قبل از انجام هر گونه كار سرويس و نگهدارى بر روى دیزل ژنراتور ، فصل كتابچه (Maintenance) نگهدارى و (Operator’s Manual) راهنماى اپراتور را با دقت مطالعه نمائيد .

فوندانسيون

با توجه به وزن دستگاه و توزيع مناسب نيروهاى ديناميكى وارد بر زمين، نصب دیزل ژنراتور نياز به فونداسيون قوى و محكمى ندارد و تنها بايد محل استقرار صاف (تراز) و بگونه اى فرش شده باشد كه در زمان كار موتور، ايجاد گرد و خاك ننمايد. چنانچه مصرف كننده نياز به اجراى فونداسيون مى بيند، مى تواند از راهنمايى هاى ارائه شده در مورد فونداسيون پيروى نماييد. فونداسيون بايد براى تحمل بار ساكن و هر نوع بار ديناميكى ايجاد شده به هنگام كار دیزل ژنراتور ، مقاوم و محكم باشد. بايد كاملاً پايدار باشد تا از بروز شكست و تغيير شكل .در آن كه باعث از دست دادن تراز و همراستايى موتور و ژنراتور مى شود، جلوگيرى شود
فونداسيون بايد حداقل 40 الى 50 سانتيمتر در كليه جهات از شاسى دیزل ژنراتور وسيع تر باشد تا كارهاى سرويس و نگهدارى آن آسان انجام شود و 10 الى 20 سانتيمتر از كف محل بلندتر باشد.
عمق فونداسيون مطابق فرمول زير محاسبه مى شود.
(D) عمق فونداسيون=((kg) وزن كلى ديزل ژنراتور)/d × w × L
d = kg/m3

چگالی بتن (از 2400kg/m3 استفاده کنید)
W = عرض فونداسيون به متر
L = طول فونداسيون به متر
پس از برآورد عمق فونداسيون، زمين و كف محل استقرار دیزل ژنراتور را بررسى كنيد كه توانايى تحمل مجموعه بار (دستگاه و فونداسيون) و نيروهايى كه بر آن وارد خواهد شد را داشته باشد.

تذکر: از ريزش هر گونه سيال (آب، روغن، سوخت گازوئيل) در مكان استقرار دیزل ژنراتور جلوگيرى نماييد. همواره ظرف مناسب براى جمع آورى آن در اختيار داشته باشيد. آبراه (كف شوى) مناسب براى مكان پيش بينى نماييد.

طراحى و آرايش مكان استقرار:

• خروجى اگزوز بايد بگونه اى مستقر شود كه از برگشت دود اگزوز بداخل جلوگيرى شود.
• منبع اگزوز را با اتكا به سقف مستقر نماييد تا از اعمال بار بر روى موتور جلوگيرى شود.
• براى خنثى كردن لرزش هاى بين خروجى اگزوز دیزل ژنراتور و لوله اگزوز از لرزه گير استفاده نماييد كه همراه با دیزل ژنراتورهاى اضطرارى تحويل مى گردد.
• با توجه به استفاده از لرزه گير بين ژنراتور و شاسى مربوط، نيازى به نصب و استفاده از لرزه گير بين شاسى و كف تمام شده نمى باشد.

• براى جلوگيرى از مقاومت در برابر جريان دود اگزوز(Back Pressure)تا آنجا كه ممكن است سيستم لوله كشى اگزوز بايد كوتاه و پيچ و خم هاى آن در حداقل ممكن باشد (زانويى با خم باز استفاده شود).
• جهت جلوگيرى از برگشت دود در توربوشارژر، قطر لوله اگزوز بايد حداقل 15 الى 20 درصد بزرگتر از دهانه توربوشارژر باشد.
• چنانچه بعلت شرايط حاكم، ميزان مقاومت در برابر جريان خروج دود اگزوز(Back Pressure) از مقدار تعيين شده زيادتر مى شود، قطر لوله اگزوز را افزايش دهيد (گشادتر استفاده نماييد).
• براى جلوگيرى از انتشار دماى بالاى اگزوز داخل مكان استقرار دیزل ژنراتور ، منبع و لوله اگزوز را با مصالح مناسب (پشم سنگ با روكش آلومينيوم) عايق بندى كنيد.
• با توجه به انبساط لوله هاى فلزى در اثر دما، خلاصى لازم را براى لوله هاى اگزوز پيش بينى كنيد تا از اعمال فشار بر تكيه گاه ها و موتور جلوگيرى شود.
• درپوش، كلاهك يا زانويى مناسب براى انتهاى بيرونى لوله اگزوز تهيه نماييد تا از ورود آب باران به داخل آن جلوگيرى شود.
• انتهاى بيرونى لوله اگزوز را بگونه اى مستقر كنيد كه در جهت پشت به باد و يا وزش باد از طرفين باشد.

طریقه نصب دیزل ژنراتور - اجزای داخلی اتاق دیزل ژنراتور

تهويه مكان استقرار

هدف نهايى تهويه، خارج كردن هواى گرم از محل استقرار دیزل ژنراتور و وارد كردن هواى آزاد از خارج و با حداقل گردش مجدد، به داخل مكان مى باشد.
شكل روبرو مناسب ترين وضعيت استقرار دیزل ژنراتور را نسبت به ديوارهاى مكان استقرار نشان مى دهد.
هواى آزاد را از پايين ترين ارتفاع ممكن به طرف رادياتور هدايت كنيد.
استقرار دیزل ژنراتور در نزديكى ديوار و بدون واسط، بگونه اى كه رادياتور با دريچه خروجى ديوار فاصله داشته باشد، مطلوب نمى باشد، زيرا هنگام كار دیزل ژنراتور ، مقدارى هواى گرم از فاصله ايجاد شده بين رادياتور و ديوار مجدداً به داخل رادياتور گردش خواهد كرد و اين امر باعث پايين آمدن كارآيى خنك سازى و نهايتاً مشكلات ناشى از گرم شدن هواى داخل مى گردد.
• دريچه خروجى ديوار بايد حدود 25 % وسيع تر از شبكه رادياتور و مطابق شكل هندسى آن باشد.
• دريچه هواى ورودى نيز بايد حدود 25 % وسيع تر از شبكه رادياتور باشد، و با توجه به فن (پروانه) موتور كه از نوع مكنده است و هوا را به داخل مى كشد، هوا ابتدا از روى ژنراتور عبور كرده و سپس به موتور مى رسد و از طريق رادياتور به بيرون دميده مى شود. بدين جهت دريچه هواى ورودى بايد در سمت جهت وزش باد ايجاد شود.
• در صورت نصب هر گونه محافظ (تورى، كركره، صفحات صداگير ....) بر روى دريچه هاى ورود و خروج هواى مكان، از آنجايى كه اينگونه محافظ ها در برابر جريان هوا مقاومت ايجاد مى نمايند، ابعاد دريچه ها را بايد وسيع تر از ميزان تعيين شده ايجاد نمود. (به صفحه 5 رجوع نماييد)

• براى خنثى كردن لرزش هاى احتمالى و پايين آوردن ميزان صدا، واسط هدايت خروجى بين رادياتور و دريچه خروج هوا را از جنس ارتجاعى (لاستيك، پلاستيك، برزنت ....) انتخاب
كنيد.
• چنانچه به علت شرايط مكانى، خروجى دود اگزوز و دودكش ساختمان مشترك مى باشد، نسبت به نصب يك عدد فن بر روى انتهاى خروجى دود اقدام كنيد، تا در صورت همزمانى عملكرد موتور و مشعل ساختمان، بتوان آن را فعال و دود موجود دودكش را سريعتر خارج كه باعث گرم شدن موتور مى گردد، جلوگيرى نمود. Back Pressure نمود تا از ايجاد

براى مثال:
رادياتورى كه داراى 1/25متر مربع مساحت شبكه مى باشد، دريچه ورود و خروج هوا بايد 1/56 متر مربع باشد و چنانچه محافظ دريچه (تورى، كركره، ....) نصب شده باشد، مساحت دريچه بايد به 1/95متر مربع افزايش يابد.

طریقه محاسبه دمپر دیزل ژنراتور

جهت مطالعه بخش دوم مقاله آموزش دیزل ژنراتور بر روی لینک زیر کلیک کنید:

بخش دوم آموزش نصب دیزل ژنراتور کلیک کنید.

منابع:

ورشوساز، غلامحسين. اشتري، اسد الله.قادري پور، مصطفي.) 1389 (. کارگاه سیم کشی) 2(.ناشر:شرکت چاپ و نشر کتابهاي درسي ايران.
استاندارد EN 54-11 Part- BS5839 ,Part 1- BS 6207
استانداردهاي آتش نشاني ، NFPA ، ISO ،LPCB و OHSAS
استاندارد BS شماره 7036
كاتالوگ فني محصولات شركت هاي:
فاراتل- گرین پاور - مهیار - كوپا - پرسو - GST - ZETA - GENT - Dsc - Classic - Longhorn - SCANTRINIC - COOPER - PARADOX - Cok - Jmk - Poloپ - Ifaimen- Emanpardaz - kobo - AVENIER - BEST - SANYO - afp - RIB - MERLIN

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید دیزل ژنراتور با ما تماس بگیرید.

مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید.

به روز رسانی 98/6/31

kwf ndcg Ckvhj,v - استاندارد نصب دیزل ژنراتور - نصب اگزوز دیزل ژنراتور - نصاب دیزل ژنراتور - قطر اگزوز دیزل ژنراتور - نصب و راه اندازي ديزل ژنراتور - دستورالعمل دیزل ژنراتور - نحوه انتخاب دیزل ژنراتور - استاندارد دیزل ژنراتور - نقشه نصب دیزل ژنراتور - قطر اگزوز دیزل ژنراتور - نصاب دیزل ژنراتور - طریقه راه اندازی دیزل ژنراتور - نصب و راه اندازي ديزل ژنراتور - دستورالعمل راه اندازی دیزل ژنراتور - آیین نامه ایمنی دیزل ژنراتور - نصب دیزل ژنراتور در پشت بام - نحوه روشن شدن دیزل ژنراتور - آموزش راه اندازی دیزل ژنراتور - زمان تعویض روغن دیزل ژنراتور - استارت دیزل ژنراتور - حجم روغن دیزل ژنراتور - نحوه تعویض روغن دیزل ژنراتور ولوو - آموزش نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور
طریقه نصب و مفاهیم پایه دیزل ژنراتور
برچسب ها
_