ژنراتور چیست؟همه چیز در مورد ژنراتور-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

ژنراتور چیست؟همه چیز در مورد ژنراتور

ژنراتور چیست؟همه چیز در مورد ژنراتور

ژنراتور چگونه کار می کند؟ عیب یابی ژنراتور چگونه است؟طرز کار ژنراتور-تعمیرات ژنراتور-ساختار ژنراتور-ژنراتور چیست pdf-کاربرد ژنراتور-ژنراتور کوچک-ژنراتور سه فاز

آموزش ژنراتور استامفورد(جهت تعمیرات  ژنراتور و یا کلاسهای آموزشی دیزل ژنراتور با شرکت آسان ژنراتور تماس بگیرید.) 

جهت محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور مورد نیاز توسط نرم افزار کلیک کنید.

در این مقاله سعی در معرفی و آموزش انواع ژنراتور علی الخصوص ژنراتورهای استامفورد و همچنین عیب یابی ، طرز تشخیص اصلی بودن ژنراتور استامفورد و انتخاب رگولاتور ولتاژ یا avr مناسب جهت هر مدل ژنراتور می باشد. البته ساختار اصلی همه انواع ژنراتورها شبیه به یکدیگر می باشد و این اطلاعات را میتوان به سایر ژنراتورها بسط داد. ژنراتورها در گذشته جهت ایجاد سیگنال تحریک (برق DC مورد نیاز روتور) از ذغال استفاده میکردند. ولی دو عیب دارند:

عیب ژنراتورهای ذغالی و مزیت ژنراتور اکسایتری یا براشلس چیست؟

ذغال مرتبا تحلیل میرود و به حدود 2 میلیمتر که برسد باید تعویض شود ولی ژنراتورهای اکسایتری بوسیله القای ولتاژ ، ذغال ندارند.

جریان تحریک ژنراتورهای ذغالی بسیار زیاد است. لذا بخش کنترلر ولتاژ بخش زیادی از جریان خروجی را صرف ایجاد میدان مغناطیسی خود ژنراتور میکند.

AVR این ژنراتورها معمولا بزرگ و بعضا گران(به غیر از رگولاتورهای ما) میباشند.

ژنراتور از چند بخش تشکیل می شود که به تفصیل در مورد آنها می پردازیم:

جهت عیب یابی ژنراتور لازم است از طرز کار ژنراتور و ساختار ژنراتور اطلاعات کسب کنیم:

اجزای داخلی ژنراتور استامفورد STAMFORD GENERATOR

 • روتور و استاتور اصلی ژنراتور: وظیفه این بخش تولید و تامین برق سه فاز خروجی می باشد. ولتاژ فاز به فاز خروجی معمولا 400 ولت موثر متناوب و ولتاژ فاز به نول 220 ولت موثر می باشد.
 • روتور و استاتور تحریک یا اکسایتر ژنراتور: روتور اکسایتر از دو بخش مثبت و منفی تشکیل می شود که هر قسمت بوسیله سه عدد دیود ، وظیفه تولید جریان dc مثبت و منفی را دارند. این ولتاژ با اعمال به روتور اصلی عمل تحریک سیم پیچ اصلی و القای ولتاژ الکتریکی برای خروجی ژنراتور را بعهده دارد.
 • Avr: ای وی آر (avr) یا رگولاتور ولتاژ وظیفه تولید برق dc مورد نیاز برای اکسایتر یا سیم پیچ تحریک را بعهده دارد. ای وی آر (avr) از برق خروجی ژنراتور تغذیه میشود . در ابتدا به نظر میرسد ولتاژ خروجی ژنراتور صفر است پس چگونه ای وی آر (avr) تغذیه می شود؟! ژنراتور بخاطر وجود پسماند مغناطیسی سیم پیچها در حد چند ولت ولتاژ در خروجی دارد لذا ای وی آر (avr) از همین ولتاژ بوسیله یک حلقه فیدبک مثبت ولتاژ ژنراتور را بالا می آورد سپس حلقه فیدبک ای وی آر (avr) منفی می شود و ولتاژ خروجی را بر روی 400 ولت یا مقدار تنظیم شده فیکس میکند. ولتاژ خروجی ای وی آر حدود 12 ولت dc می باشد.لذا میتوان بوسیله باتری نیز این ولتاژ را تنظیم کرد. ولی نکته قابل تامل این است که ای وی آر (avr) وظیفه رگوله کردن ولتاژ خروجی را بعهده دارد تا در بارهای خروجی متغیر و دور ها یا فرکانس های مختلف دیزل ژنراتور ولتاژ خروجی ژنراتور تغیر نکند. ای وی آر (avr) برای هر نوع ژنراتور بخاطر جریان های تحریک متفاوت مورد نیاز ژنراتور متفاوت می باشد. همچنین مدل ای وی آر (avr) یا رگولاتور ولتاژ برای کاربردهای مختلف ، متفاوت می باشد. در ادامه انواع ای وی آر (avr)  برای مدل های مختلف ژنراتور معرفی می شود. جهت مشاوره و خرید با شرکت آسان ژنراتور دانیال تماس بگیرید.
 • فن تهویه  : این قسمت بمنظور تهویه و هوای داخل ژنراتور و خنک سازی سیم پیچ های ژنراتور تعبیه شده است.
 • دیسکت های کوپلینگ: صفحاتی دایره ای شکل می باشند که به منظور اتصال یا کوپلینگ به موتور ، روی فلایویل موتور دیزل ژنراتور پیچ می شوند. لذا با روشن شدن موتور ، ژنراتور نیز به حرکت در می آید.

آیا میخواهید شغلی با درآمد عالی کسب کنید جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

عملکرد یا طرز کار ژنراتور:

همانگونه که در عکس زیر مشاهده می کنید ژنراتور از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل می شود. سیم پیچ هایی که روی قسمت های ثابت ژنراتور نصب شده اند استاتور و سیم پیچ هایی که بر روی قسمت های متحرک پیچیده شده اند روتور نامیده می شوند. استاتور اصلی (main generator) سیم پیچی می باشد که برق خروجی را بوسیله قسمت روتور تولید می کند و جریان خروجی از این بخش عبور میکند. روتور این قسمت عمل آهن ربای الکترومغناطیسی را انجام میدهد لذا روتور با ایجاد میدان الکترو مغناطیسی باعث القای ولتاژ متناوب بر روی استاتور می شود.استاتور از سه سیم پیچ تشکیل شده است که یک سر آنها به یکدیگر و سرهای دیگر آنها به ترمینالهای خروجی ژنراتور متصل می باشند. همانگونه که میدانیم آهنربای الکترو مغناطییسی به جریان برق مستقیم یا dc نیاز دارد پس برق روتور اصلی از روتور تحریک یا اکسایتر تامین می شود. جریان خروجی روتور اکسایتر بوسیله القای میدان الکترو مغناطیسی تولیدی استاتور اکسایتر  بوجود می آید که بوسیله یک پل دیودی (پس از یکسو سازی) به روتور اصلی اعمال می گردد. جریان مستقیم یا dc استاتور اکسایتر نیز بوسیله avr تامین می گردد. برق ورودی avr نیز از ترمینال های خروجی یا استاتور اصلی تامین میگردد. لذا این چرخه طبیعی همیشه در جریان است و رگولاتور ولتاژ یا avr با تغییر جریان خروجی خود ، ولتاژ خروجی ژنراتور را کنترل میکند. ساختمان داخلی ژنراتور عملکرد ژنراتور اجزای داخلی ژنراتور استامفورد STAMFORD GENERATOR

ژنراتور براشلس (BRUSHLESS) چیست؟ منظور از براشلس بدون ذغال است.

تذکر هایی در باب استفاده صحیح از ژنراتور :

 • باید در انتخاب ژنراتور مورد نیاز برای دیزل ژنراتور دقت کرد تا توان خروجی ژنراتور از توان نامی موتور دیزل ژنراتور پایین تر باشد چون بخشی از توان خروجی موتور دیزل ژنراتور تلف می شود. البته در دیزل ژنراتورهای مجهز به کامپیوتر (ecu) این مشکل کمتر به چشم می خورد مخصوصا در موتورهای جدید ولوو ولی با این حال برای افزایش عمر دیزل ژنراتور باید این نکته را مد نظر قرار داد.
 • توجه شود که بانک های خازنی هنگام استفاده از دیزل ژنراتور باید از سرویس خارج شوند وگرنه برگشت جریان موجب آسیب رساندن به ژنراتور می شود.
 • به هیچ عنوان ژنراتور را زیر بار خاموش و روشن نکنید وگرنه ژنراتور آسیب خواهد دید. لذا در خروجی ژنراتور در صورتی که از تابلو برق اتوماتیک استفاده نمی شود از بریکر استفاده شود و پس از روشن نمودن دیزل ژنراتور و گرم شدن آن بریکر را وصل نمایید و قبل از خاموش کردن دیزل ژنراتور ابتدا بریکر مربوطه را قطع نمایید تا بار از روی ژنراتور برداشته شود و پس از خنک شدن دیزل ژنراتور آنرا خاموش کنید.

عیب یابی ژنراتور:

اگر ولتاژ خروجی ژنراتور صفر ولت است احتمالا اکسایتر سوخته است لذا قبل از هر کاری avr و دیود های اکسایتر را چک کنید.

اگر ولتاژ خروجی ژنراتور در حد چند ولت بود احتمالا avr سوخته است. ژنراتور را روشن کنید و بوسیله یک عدد باتری ولتاژ 12 ولت را به دو سر اکسایتر اعمال کنید اگر ولتاژ خروجی حدود 400 ولت شد ژنراتور سالم است لذا avr را تعویض کنید.

اگر ولتاژ خروجی ژنراتور در حد چند ده ولت بود به احتمال قوی دیود های اکسایتر سوخته است ابتدا آنها را چک کنید سپس اقدام به تنظیم ولتاژ بوسیله avr کنید.

تذکر: در هر مورد توجه کنید که پس از رفع مشکل و اعمال بار بر روی ژنراتور به  سرعت بار را از روی ژنراتور بردارید و دمای سیم پیچ اکسایتر و دیودها را اندازه گیری کنید و مطمان شوید که مشکل دیگری وجود ندارد. بعضی از افراد بدون توجه به علت افت ولتاژ خروجی ژنراتور اقدام به جبران افت ولتاژ بوسیله avr میکنند که این باعث می شود ، پس از اعمال بار بر روی ژنراتور ،  ژنراتور شروع به دود کردن کند که در خوشبینانه ترین حالت دیود های اکسایتر ژنراتور سوخته است.

داخل ژنراتور استمفورد ساختمان داخلی ژنراتور عملکرد ژنراتور اجزای داخلی ژنراتور استامفورد STAMFORD GENERATOR

تشخیص اصل و تقلبی بودن ژنراتور استامفورد:

جهت استعلام اصل بودن ژنراتور استامفورد به سایت http://stamford.isvalid.us/ مراجعه نمایید و کد موجود بر روی هولوگرام ژنراتور را در قسمت مربوطه وارد نمایید. در صورت اصل نبودن ژنراتور کلمه Invalid نمایش داده می شود.

جهت استعلام اصل بودن ژنراتور استامفورد STAMFORD

همانگونه که در تصویر زیر مشخص است به هولوگرام سه بعدی ژنراتور نگاه کنید. با حرکت دادن سر نقاطی کنار کلمه stamford ظاهر میگردند به این صورت که یک نقطه در سمت چپ ، دو نقطه سمت راست ، سه نقطه سمت بالا و چهار نقطه سفید رنگ ، در پایین کلمه stamford نقش می بندند.

هولوگرام ژنراتور استمفورد جهت استعلام اصل بودن ژنراتور استامفورد STAMFORD

همچنین جهت تشخیص اصل بودن ژنراتور استامفورد یا استمفورد میتوان به ظاهر آن دقت کرد. درب ژنراتور های اصلی بصورت پرس شده ساخته شده است ولی لبه های درب روی ژنراتور های چیینی بوسیله دستگاه خم ، خمکاری و جوشکاری شده است. تراشه ژنراتورهای اصلی ضریف تر می باشد. رنگ ژنراتورهای چینی براحتی تراشیده می شود و در محیط های نم ناک زود زنگ میزند. ژنراتورهای استمفورد چینی بدلیل تراشه ضمخت سخت تر کوپله می شود و جای دست جهت بستن پیچهای کوپله کمتر دارد.

در جدول ذیل پارامترها و قابلیتهای avr ژنراتور مشخص شده اند:

جدول مشخصات avrهای ژنراتورهای استامفورد
پارامترهای avr

AS480

AS 440 MX 341 MX 321 MA 330 DM 110
تغیر ریموت ولتاژ * * * * * *
محافظ فرکانس پایین * * * * * *
قابلیت پارالل * * * * * *
تغییر میزان فرکانس قطع پایین (UFRO)     * * * *
مدار محافظ اتصال کوتاه   IF EBS * * * *
قابلیت استارت نرم     * * * *
ورودی برای سه فاز       * * *
حفاظت در برابر ولتاژ بالا       * * *
تعیین حد تحریک       * *  
تعیین حد جریان بوسیله CT       *    
EBS *          
کنترل تمام دیجیتالی           *
کنترل PF   * * * *  

EBS: در ژنراتورهایی که نیاز به بار ضربه می باشد به منظور جلوگیری از افت ولتاژ از مدار EBS ، در کنار AVR استفاده می شود. یک واحد EBG شامل روتور و استاتور جداگانه دارد ، که در ژنراتور های مکالته (MECCALTE) این سیم پیچ اضافه به چشم می خورد. توضیحات در ادامه

چه نوع AVRهایی برای ژنراتورهای مختلف مناسب است؟ جدول ذیل جهت انتخاب AVR مناسب برای هر نوع ژنراتورمی تواند کمک کننده باشد.

جدول انتخاب AVR مناسب برای ژنراتور
نوع ژنراتو مدل AVR استاندارد به ترتیب اهمیت
P0 , P1 AS480
UCD27 , UCI27 MX321 - MX341 - AS440
UCM27 , UCM22 MX321 - MX341
HCK15 , HC14 , HC15 MX341 - MX321 - AS440
HCM5 - HCM4 MX321 - MX341
HCM6 - HC16 MX321
PE7 - P17 MX321 - MX341
P80 MX321 - DM110

 

نحوه تست دیودهای ژنراتور:

دیود ژنراتور (generator diod) در قسمت اکسایتر یا تحریک ژنراتور ، دیزل ژنراتور قرار دارد ودر اندازه ها و جریان های مختلف تولید می گردد. این دیودها وظیفه یکسو سازی یا Dc نمودن انرژی الکتریکی مورد نیاز جهت تحریک ژنراتور را بعهده دارند.

دیود و پل دیود ژنراتور ((DIODE BRIDGE GENERATOR)) یکی از قسمت های اصلی دیزل ژنراتور محسوب می شود که ولتاژ خروجیژنراتور راه انداز یا همان اکسایتر (EXITER GENERATOR) را از حالت AC به حالت DC تبدبل می کند. در واقع شش عدد دیود موجود درپل دیودی(دیود و پل دیود ژنراتور یا به صورت تکی به تعداد شش عدد است و یا به صورت دو نیم حلال که یکی مجموعه آند و یک مجموعه کاتد را تشکیل می دهد) به صورت یکسو کننده تمام پل (هر دو بخش موج سینوسی)) را یکسو می کنند بنابراین هر دو دیود یک یکسو کننده تمام موج را تشکیل می دهند، حال اگر یکی از این دیودها دچار مشکل شود نتیجه کاهش جریان تحریک رتور ژنراتور ((آرمیچر ژنراتور)) می شود، حال اگر AVR ژنراتور که وظیفه تنظیم و رگوله کردن ولتاژ خروجی ژنراتور را دارد از انعطاف مناسبی برخوردار باشد، Open Circuit ((مدار باز))شدن دیود(( سوختن دیود)) در عملکرد ژنراتور مشخص نمی گردد. اما اگر منعطف نباشد مشکلات فوق رخ می دهد. لذا در صورت بروز اینگونه مشکلات به جای تعویض بیمورد ولتاژ رگولاتور ژنراتور((AVR ژنراتور)) دیود و پل دیود ژنراتور را با توجه به آند و کاتد آنها حتما چک کنید.

هر گاه با مشکلاتی از قبیل:

ولتاژ ژنراتور کمتر از حد مطلوب است اما رگولاتور ولتاز ژنراتور (AVR) سالم است؟

دیزل ژنراتور روشن می شود اما ولتاژ ژنراتور صفر است؟

دیزل ژنراتور روشن می شود اما ولتاژ تکفاز کمتر از۲۱۰ ولت است؟

ولتاژ ژنراتور تنظیم نمی شود.؟ (به عبارت دیگر یکی یا دو و یا هر سه فاز ژنراتور ولـتاژی که دراند به صورتی که ولتاژ فاز به فاز  کمتر از ۳۸۰ ولت دارند)

مواجه شدید مشکل اصلی از دیود و پل دیود ژنراتور است.

جهت تست دیودهای ژنراتور یک مولتی متر بردارید و آنرا بر روی تست دیود بگذارید. پرابهای مولتی متر را دو طرف دیود قرار دهید. از یک طرف مقدار .7 و از یک طرف مدار باز (OL) نشان خواهد داد. اگر دیودهای ژنراتور اتصال کوتاه بودند بیزر به صدا در می آید که نشان میدهد دیود ژنراتور سوخته است. چنانچه دیود ژنراتور منفجر شود از هر دو طرف اتصال باز می شود که از ظاهر و بوی دیودهای ژنراتور مشخص است.

داخل ژنراتور استمفورد ساختمان داخلی ژنراتور عملکرد ژنراتور اجزای داخلی ژنراتور استامفورد STAMFORD GENERATOR

نحوه تست وریستورها: طبق تصویر سمت راست پایین تصویر فوق وریستورها سمت راست شافت ژنراتور بر روی اکسایتر نصب شده اند.

وَریستورها که به عنوان مقاومت‌های وابسته به ولتاژ (Voltage Dependent Resistors) از آنها یاد می‌شود، قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌شان حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.

ولتاژهای سریع و گذرا در نیروگاه‌ها و پست‌های قدرت یا مدارهای الکترونیکی می‌تواند ناشی از رعد و برق یا کلیدزنی قطع و وصل خواسته یا ناخواسته یا در مدارهای الکترونیکی حساس می‌تواند ناشی از تخلیه الکتریسیته ساکن جمع شده در بدن انسان باشد که وریستورها بدون خراب شدن می‌توانند به طور مکرر عمل تنظیم و محدود کردن این گونه ولتاژهای ناپایدار و زودگذر را انجام دهند.

پس وظیفه وریستورها مقابله با نوسانات سریع ولتاژ می باشند. پس ژنراتور بدون آنها نیز کار میکند.

جهت تست وریستور  ژنراتور قسمت کابل ورودی اکسایتر یا منفی اکسایتر را باز کنید. سپس از مقدار اهمی وریستور ژنراتور را از هر دو طرف اندازه بگیرید. باید مقدار اهمی از هر دو طرف با هم برابر باشد.وریستورها در صورت سوختن اتصال کوتاه یا منفجر می شوند.

انواع ژنراتور از لحاظ سیستم تحریک(انواع اکسایتر):

سیستم تحریک ژنراتور در دو نوع ذغالی و اکسایتری وجود دارد که در ابتدای امر باید نوع ژنراتور را حتما تشخیص دهید. ژنراتورهای ذغالی در گذشته تولید میشدند و بخاطر جریان تحریک بسیار زیاد باعث اتلاف زیاد ژنراتور میشوند مثلا ژنراتوری که جریان خروجی 300 آمپری دارد جریان تحریک 80 آمپر دارد که avr از برق خروجی فیدبک میزند به اکسایتر ودر اصل این برق از خروجی ژنراتور تامین شده است و همچنین تلفات avrهای ذغالی نیز به این مورد اضافه میگردد. مشکل دیگری که ژنراتورهای ذغالی دارند نیاز به تعویض ذغال در آنهاست مثلا ذغال نوعی ژنراتور 2/5 سانت است که وقتی به 1 میلیمتر رسید باید تعویض شود لذا نیاز به سرویسو نگهداری در آنها بیشتر میشود.

avrهای ژنراتورهای ذغالی دیگر تولید نمیشوند ولی شرکت آسان ژنراتور دانیال توانسته با بکارگیری دانش داخلی این avr ها را با کیفیتی بالا و عمری طولانی تولید و وارد بازار نماید.avr ژنراتور های ذغالی رگولاتور ژنراتور ذغالی تنظیم کننده ولتاژ ژنراتور ذغالی

نحوه انتخاب و محاسبه ظرفیت ژنراتور مورد نیاز:

جهت محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور مورد نیاز توسط نرم افزار کلیک کنید.

معمولا  توان ژنراتور بر حسب کیلو ولت آمپر یا KVA بیان میشود. ماکزیمم جریان خروجی ژنراتور 1.44 برابر کاوای ژنراتور میباشد. ولی هیچگاه تا این حد از ژنراتور جریان نکشید.

با بدست آوردن توان یا جریان مصرف کننده و کسینوس فی میتوان ژنراتور مناسب را انتخاب نمود. اگر جریان ماکزیمم مصرف کننده یا بار فقط مصرف روشنایی یا مسکونی و اداره ای بود کاوای ژنراتور باید برابر یا بیشتر از آن باشد. ولی اگر مصرف کننده موتوری یا تلفیقی از موتور و روشنایی بود در این حالت بسته به میزان بار سلفی کسینوس فی متغیر خواهد بود لذا بخاطر اینکه موتور در لحظه راه اندازی 5-7 برابر جریان و در حالت ستاره مثلث 3-5 برابر جریان نامی میکشد لذا باید توان ژنراتور را به همان نسبت بیشتر در نظر گرفت.

جهت استعلام قیمت ژنراتور یا ادوات جانبی ژنراتور با ما تماس بگیرید. جهت انتخاب نوع ژنراتور مورد نیاز به قسمت محصولات مراجعه نمایید.شرکت آسان ژنراتور دانیال حاضر به بستن قرار داد جهت آموزش ژنراتور و آموزش دیزل ژنراتور و آموزش تعمیرات تخصصی با شرکتها و ادارات می باشد.

مثال1) برای مصرف کننده ای با جریان ماکزیمم 100 آمپر اگر مصرف روشنایی داشت حداقل ژنراتوری 100 کاوا در نظر میگیریم ، 100KVA در شرایطی انتخاب میشود که بار به صورت ضربه ای (در یک لحظه کوتاه) به ژنراتور وارد نگردد.

مثال2) برای یک موتور سه فاز 100KW چه ژنراتوری انتخاب کنیم؟

جریان مصرفی موتور:

KVA=(100*10)/8=125

I=VA/√3V=125000/(√3*400)=180.42 A

جهت محاسبه توان ژنراتور به صورت تجربی میتوان جریان ماکزیمم ژنراتور یعنی 1/44*KVA را 2/5 برابر جریان نامی موتور در نظر گرفت یعنی برابر 451/05

پس یک الکتروموتور 125KVA نیاز به یک ژنراتور حداقل 312/5=2/5*125 کاوا دارد.

 

باید دقت شود که موتور دیزلی مورد نیاز جهت ساخت دیزل ژنراتور  باید یک پله از کاوای ژنراتور بالاتر باشد. مثلا یک ژنراتور 100KVA نیاز به یک موتور 125KVA دارد. توان موتور دیزلی معمولا بر حسب اسب بخار بیان میشود لذا هر اسب بخار یا HP برابر 746*W یا 0/746*KW می باشد .

توجه شود که این مطالب در مورد ژنراتورهای معمولی در ایران (ژنراتورهای شنت) صحت دارد و در صورت نیاز به بار ضربه از ژنراتورهای pmg یا ebs استفاده نمایید که در ادامه مفصل توضیح خواهیم داد.

مثلا ژنراتور دارای سیستم تحریک EBS میتواند در لحظه 3 برابر جریان نامی ژنراتور را در خروجی تامین کند. مثلا اگر مصرف کننده شما الکترو موتور میباشد در صورتی که در حالت ستاره مثلث یا بوسیله سافت استارتر راه اندازی شود ظرفیت ژنراتور خود را 1/5 برابر توان نامی الکترو موتور در نظر بگیرید و در صورتی که الکترو موتور شما دارای مدار راه اندازی ستاره مثلث نباشد ، ظرفیت ژنراتور را 2 برابر و اگر دارای سافت استارت درایو باشد توان دیزل ژنراتور را فقط کمی بیشتر از ظرفیت الکتروموتور میتوان در نظر گرفت. ژنراتورهای مکالته دارای سیم پیچ اضافی جهت پاسخ به بارهای ضربه میباشند.(توضیح درایوها جهت راه اندازی الکترو موتور ها بکار میروند ولی خیلی گرانتر میباشند. آنها ولتاژ و فرکانس خروجی خود را از صفر تا ماکزیمم بصورت نرم افزایش میدهند لذا جریان راه اندازی الکترو موتور حذف میشود.)

سیستمها و روشهای کنترل اکسایتر ژنراتور(مباحث تخصصی):

سیستم های تحریک

سیستم های تحریک را می توان به عنوان سیستمی تعریف کرد که جریان میدان را برای سیم پیچ روتور یک ژنراتور فراهم می کند. سیستم های تحریک طراحی شده خوب ، قابلیت اطمینان عملیات، پایداری و پاسخ سریع گذرا را ارائه می دهند. 

چهار روش تحریک عادی عبارتند از:

 • شنت یا خود تحریک
 • سیستم تقویت تحریک (EBS)
 • ژنراتور آهن ربای دائمی (PMG)
 • سیم پیچ کمکی (AUX).

هر روش دارای مزایای فردی است. تمام روش ها از یک رگولاتور ولتاژ اتوماتیک (AVR) برای تامین خروجی DC به تحریک استاتور استفاده می کنند. خروجی AC روتور اکسایتر به یک ورودی DC برای روتور ژنراتور اصلی اصلاح می شود. سیستم های پیشرفته تر از یک ورودی اضافی برای AVR استفاده می کنند. این مقاله، ساخت، عملکرد و کاربرد را برای هر روش بررسی می کند و شامل نمودار ها و تصاویر برای هر کدام است.

تنظیم کننده ولتاژ اتوماتیک (AVR)

ساختار AVR با اکسایتر متفاوت است. AVR در حال دریافت ورودی از استاتور ژنراتور زمانی که آن در چرخش است میباشد. AVR ها با توانایی دریافت ورودی دوم برای کاهش یا حذف هارمونیک های داخلی ناشی از سیگنال بازخورد بار برای  بارهای غیر خطی استفاده می شود. دو نوع معمول عبارتند از:

 • رکتیفایر کنترل شده سیلیکون (SCR) - میزان ولتاژ استاتور را اندازه میگیرد و و زمان آتش SCR را تعیین میکند. هنگامی که با بارهای غیر خطی استفاده می شود می تواند مشکلاتی ایجاد کند.
 • ترانزیستور اثر میدان (FET) - میزان ولتاژ را از استاتور می گیرد و به سیگنال مدولاسیون پالس عرضی (PWM) به اکسایتر انتقال می دهد. این سبک AVR را می توان برای روش های تحریک استفاده کرد. بارهای غیر خطی سبب ایجاد خرابی در بازخورد(فیدبک) نمی شوند.

شنت یا خود تحریک

 Generator Shunt Excitation - ژنراتور شنت یا خود تحریک

روش شنت ویژگی های یک طراحی ساده و مقرون به صرفه برای ارائه قدرت ورودی به AVR است. این روش نیاز به هیچ اجزای اضافی یا سیم کشی ندارد. لذا عیب یابی با اجزا و سیم کشی کمتر ساده می شود.
همانطور که مولد چرخانده می شود، استاتور برق ورودی به AVR را فراهم می کند.علاوه بر این AVR دارای سنسورهایی است که خروجی استاتور را کنترل می کند. 
AVR تغذیه اکسایتر را تامین میکند و به جریان DC تبدیل می شود. جریان بر روی استاتور برای تامین بار خروجی القا می شود. 
بزرگترین نقطه ضعف این سیستم این است که AVR تحت تاثیر بار است زمانی که ژنراتور زیر بار میرود. هنگامی که بار افزایش می یابد، ولتاژ شروع به کاهش می کند و AVR باید جریان بیشتری را برای اکسایتر فراهم کند تا تقاضای بار را پشتیبانی کند. این باعث می شود که AVR به حدود مجاز خود برسد. اگر ولتاژ AVR فراتر از آن شود، میدان تحریک کاهش می یابد. ولتاژ خروجی به مقدار کمی کاهش می یابد. 
اگر یک اتصال کوتاه در تغذیه AVR رخ دهد، ژنراتور یک منبع تحریک ایجاد نخواهد کرد. این باعث از دست دادن ولتاژ خروجی ژنراتور می شود. 
ژنراتور با روش شنت یا خود تحریک می تواند در بارهای خطی (بار ثابت) استفاده شود. دستگاه هایی که بارهای غیر خطی دارند (بار متفاوت مانند موتور) ، ژنراتوری با این روش تحریک توصیه نمی شود. هارمونیک های مرتبط با بارهای غیر خطی می توانند باعث تخریب میدان تحریک شوند. 

 

سیستم تقویت تحریک (EBS)

EBS Excitation - ژنراتور با سیستم تقویت تحریک EBS - Generator

سیستم EBS شامل همان اجزای پایه ای است که سیگنالهای های ورودی و دریافت خروجی از AVR را فراهم می کند. اجزای اضافی این سیستم عبارتند از:

 • ماژول کنترل تقویت تحریک (EBC)
 • تقویت تحریک ژنراتور (EBG).

EBG بر روی انتهای شافت ژنراتور نصب می شود. ظاهر فیزیکی آن همانند یک آهنربای دائمی است. EBG تغذیه کنترلر را هنگامی که ژنراتور میچرخد ، تامین میکند.

ماژول کنترل EBC به طور موازی با AVR و اکسایتر وصل شده است. EBC سیگنال را از AVR دریافت میکند. هنگامی که مورد نیاز است ، کنترل کننده سطوح مختلف جریان تحریک را به اکسایتر در سطوح که به نیاز سیستم بستگی دارد، فراهم می کند. 
تغذیه اضافی انرژی به سیستم تحریک از افزایش بار پشتیبانی می کند. این اجازه می دهد به استارت ژنراتور و سپس بازیابی ولتاژ تحریک. 
این سیستم تحریک برای بارهای دائم توصیه نمی شود. این برای کاربردهای اضطراری یا پشتیبان در نظر گرفته شده است. هنگامی که ژنراتور شروع به کار می کند، سیستم EBS خاموش می شود تا زمانی که سرعت به حد خود رسیده باشد. EBG هنوز هم قدرت را تولید می کند اما کنترل کننده آن را اثر نمی دهد. 
سیستم برای پاسخ دینامیکی  ارزان تر و مطابق با الزامات برای ارائه جریان اتصال کوتاه 300٪ اجازه پاسخ می دهد. بارهای غیر خطی مانند استارت موتور ، در مقایسه با روش شنت یا خود تحریک بهبود یافته است.

 

ژنراتور مغناطیسی دائمی (PMG)

PMG Excitation - ژنراتور مغناطیسی دائمی (PMG) - generator-

ژنراتورهایی که مجهز به آهنرباهای دائمی هستند، از روشهای شناخته شده به طور جداگانه تحریک میشوند. یک آهنربای دائمی در انتهای محور شفت ژنراتور نصب می شود. 
هنگامیکه شفت ژنراتور چرخانده می شود، PMG سیگنالی جداگانه را به AVR می دهد.AVR از توان آن در هنگام عرضه بارهای غیر خطی مانند؛ استارت موتور استفاده میکند. 
هنگامی که شفت ژنراتور چرخانده می شود شکل موج واضح ، ایزوله و  3 فازی بدون وقفه تولید می شود. 
برخی از مزایای استفاده از ژنراتورهای مجهز به روش تحریک PMG عبارتند از:

 • میدان تحریک از بین نمیرود و اجازه می دهد که متحمل اتصال کوتاه های  لحظه ای شود.
 • تغییر بار بر میدان تحریک تاثیر نمی گذارد.
 • ولتاژ در هنگام راه اندازی اولیه ایجاد می شود و به مغناطیس باقی مانده در پسماند ژنراتور بستگی ندارد.
 • در لحظه استارت الکتروموتور، میدان تحریک به علت عدم تغذیه AVR سقوط نمی کند.

سیستم PMG وزن و اندازه را به انتهای ژنراتور اضافه می کند. این روش تحریک اغلب برای برنامه هایی کاربردی است که از بارهای غیر خطی و موتورهایی استفاده می شود که در لحظه راه اندازی و خاموش شدن اعوجاج ایجاد می کنند.

 

سیم پیچ کمکی (AUX)

 - generator - Auxiliary Winding Excitation - ژنراتور با سیم پیچ کمکی AUX

روش سیم پیچ کمکی برای سال ها استفاده شده است.از این روش در کاربرد دریایی تا صنعتی استفاده می کنند و در تاسیسات بزرگتر کاربرد بیشتری دارند. 
این روش یک میدان تحریک جداگانه دارد، اما از جزء متصل به انتهای محور ژنراتور استفاده نمی کند. این روش ها از چرخش محور و یک آهنربا دائمی یا ژنراتور برای تحریک اضافی استفاده می کنند. 
سیم پیچ تک فاز اضافی روی استاتور نصب شده است. همانطور که شفت ژنراتور چرخانده می شود، سیم پیچ های اصلی استاتور ولتاژ را به عنوان تمام روش های فوق ذکر به AVR ارسال می کنند. 
سیم پیچ تک فاز تغذیه AVR را تامین می کند. این باعث ایجاد ولتاژ تحریک اضافی در هنگام بارگذاری غیر خطی می شود. 
برای بارگذاری خطی روش تحریک شانت، EBS، PMG و AUX می توانند مورد استفاده قرار گیرد. تحریک شنت بصرفه ترین روش است. 
برای برنامه های بارگیری غیر خطی، روش های تحریک EBS، PMG و AUX می تواند مورد استفاده قرار گیرد. تحریک PMG شایع ترین و گسترده است.

کپی برداری با ذکر منبع بلا مانع است.

مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین یاری نمایید.

جهت آموزش مطالب زیر روی آنها کلید کنید:

آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور کلیک

آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور کلیک

آموزش نصب برد کنترلی plc دیزل ژنراتور

طریقه ساخت دیزل ژنراتور

تعمیرات ECU یا کامپیوتر موتور دیزل ژنراتور

تابلو برق کنترلی دیزل ژنراتور یا برق اضطراری

آموزش تعمیرات ژنراتور

آموزش موتور برق

آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

آموزش تبدیل موتور کامیون به دیزل ژنراتور

طریقه نصب دیزل ژنراتور

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

به روز رسانی 97/9/2

نوشته مهندس دانیال سعیدالاسلام 

داخل ژنراتور استمفورد ساختمان داخلی ژنراتور عملکرد ژنراتور اجزای داخلی ژنراتور استامفورد STAMFORD GENERATOR

Ckvhj,v ]dsj Ckvhj,v ]',ki ;hv ld;kn udf dhfd Ckvhj,v-ژنراتور چیست pdf-سیستم تحریک ژنراتور چیست-ژنراتور سه فاز چیست-ساختار ژنراتور-تحقیق در مورد ژنراتورهای برق-اکسایتر ژنراتور چیست-طرز کار دیزل ژنراتور-برق خروجی ژنراتور-تحریک ژنراتور نیروگاه-علت افت ولتاژ ژنراتور-علت سوختن دیود ژنراتور-زغال تحریک ژنراتور-ژنراتور ac-ژنراتور سنکرون-ساختمان ژنراتور-ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم چیست-سیستم تحریک ژنراتور چیست-تحریک ژنراتور نیروگاه-سیم پیچ تحریک چیست-انواع اکسایتر-علت افت ولتاژ ژنراتور-علت سوختن دیود ژنراتور-ژنراتور سنکرون-ژنراتور ac-ژنراتور سنکرون pdf-منظور از ژنراتور سنکرون چیست-ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم چیست-بارداری ژنراتور سنکرون-ژنراتور ac-سربندی ژنراتور-فروش ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم-گشتاور ژنراتور سنکرون-ژنراتور سنکرون چیست-منظور از ژنراتور سنکرون چیست-ژنراتور سنکرون pdf-موتور مغناطیس دائم چیست؟-ژنراتور مغناطیس دائم چیست-بارداری ژنراتور سنکرون-راه اندازی ژنراتور سنکرون-فروش موتور مغناطیس دائم-ژنراتور-سنکرون pdf-ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم چیست-بارداری ژنراتور سنکرون-ژنراتور ac-سربندی ژنراتور-ساختار ژنراتور-سیم پیچ ژنراتور-عملکرد نیروگاه بخار با ژنراتور سنکرون-ژنراتور چیست-طرز کار ژنراتور-ساختار ژنراتور-فروش ژنراتور dc-ولتاژ خروجی ژنراتور نیروگاه-اجزای ژنراتور-اکسایتر ژنراتور-برق خروجی ژنراتور-ولتاژ خروجی ژنراتور نیروگاه-تنظیم ولتاژ ژنراتور-علت افت ولتاژ ژنراتور-علت سوختن دیود ژنراتور-سیستم تحریک ژنراتور چیست-ژنراتور ac-انواع اکسایتر-طرز کار ژنراتور-علت سوختن-دیود ژنراتور-علت برق ندادن ژنراتور-نقشه رگولاتور ژنراتور-سیستم تحریک ژنراتور چیست-علت سوختن ژنراتور-انواع اکسایتر-ولتاژ خروجی ژنراتور نیروگاه-تنظیم کننده ولتاژ-علت افت ولتاژ ژنراتور-دیود ژنراتور سه فاز-قیمت دیود ژنراتور-علت برق ندادن ژنراتور-دیود دیزل ژنراتور-سیستم تحریک ژنراتور چیست-انواع دیود ژنراتور-ولتاژ خروجی ژنراتور نیروگاه-تحریک ژنراتور نیروگاه-سیستم تحریک ژنراتور-سیستم تحریک ژنراتور چیست-انواع اکسایتر-تجهیزات نیروگاه گازی-سیم پیچ تحریک چیست-زغال تحریک ژنراتورتاریخ ثبت نظر: 1398/03/24

سیدرضا
سلام یه مطلب خونوم که از ختزن نمیشود برای کاهش جریان برق در ژنراتور استفاده کرد علت عدم استفاده از خازن چیست اطلاعات وسیع میخام ولی دسترسی ندارم
تاریخ ثبت نظر: 1398/03/25
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام بخاطر جریان برگشتی هست کتاب در این زمینه هست
تاریخ ثبت نظر: 1398/02/26

آرمین
سلام توضیحاتتون خیلی کاربردی بود. لطفا نحوه میگر تست گرفتن از آلترناتور را هم توضیح دهید
تاریخ ثبت نظر: 1398/02/26
آسان ژنراتور (مدیریت)

با سلام ، بوسیله میگر تست میتونید تا حد عایق سیم پیچ ولتاژ اهم متر رو بالا ببرید تا هر گونه نشتی سیم پیچ رو نشون بده. برای این کار مقاومت سیم پیچ اکسایتر و سیم پیچهای اصلی رو نسبت به بدنه اندازه گیری میکنیم که نباید راه دهند. مقاومت دو سر اکسایتر در حدود 9 اهم و مقاومت سیم پیچهای اصلی بسیار کم میباشد.
تاریخ ثبت نظر: 1398/02/20

مهدی
خروجی برق زنراتور در حد 240 ولت نشان می دهد میشه با بالا بردن دور موتور ولتاز زنراتور را تا 380 ولت رساند البته با در نظر گرفتن فرکانس ثابت 50 هرتز
تاریخ ثبت نظر: 1398/02/11

جواد
با سلام آيا براي توليد برق از ژنراتور حتما نياز است كه يك منبع ولتاژ دي سي به سيم پيچ ژنراتور بعنوان تحريك اعمال شود؟
تاریخ ثبت نظر: 1398/02/12
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام بله
تاریخ ثبت نظر: 1398/01/27

سیدرضا
سلام به تحریک ژنراتور برق باطری وصل کردم .خروجی فازها 145شد اگه بخام ولتاژ بره بالا باید ولتاژ تحریکو از 12بالاتر ببرم؟ رگلاتور در چه رنجی هایی ولتاژ میدهد
تاریخ ثبت نظر: 1398/01/29
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام ، رگولاتور ولتاژ dc خروجیشو تا حدی میبره بالا(تا 170 ولت) تا ولتاژ فاز به فاز خروجی ژنراتور 400 ولت بشه
تاریخ ثبت نظر: 1397/12/29

حمید
با درود بر شما استاد عزیز در متن فرمودید که ولتاژ تحریک تولیدی توسط AVR به مقدار 12 ولت دی سی می باشد اما در منوال ژنراتور استمفورد ذکر شده که با استفاده از یک باطری 12 ولت و اتصال به سیم یچ اکسایتر، 10 درصد ولتاژ نامی تولید می شود
تاریخ ثبت نظر: 1398/01/01
آسان ژنراتور (مدیریت)

البته مکانیزم ژنراتورهای مختلف با یکدیگر مختلف است و نیازمند ولتاژ متفاوتی جهت تحریک میباشند. در بعضی مدلها avr ممکن است تا 170 ولت ولتاژ تولید کند.
تاریخ ثبت نظر: 1397/12/05

خسرو
با سلام رو سکوی نفت کار میکنم چها رتا مولد 400 کیلو وات داریم 400 ولت میخواستم بگم میتونم نقطه نول ژنراتورها رو با یه کابل به بدنه سکو متصل کنم آخه ارت فالت ریاد داریم بخصوص رو یو پی اس ها
تاریخ ثبت نظر: 1397/12/05
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام خیر چون نول یو پی اس متفاوته
تاریخ ثبت نظر: 1397/11/25

میلاد تکمه چی
سلام دوستان عالی بود خیلی جامع بود دستتون درد نکنه کاشکی میشد متنو دانلود کرد و پی دی اف بود سپاس فراوان
تاریخ ثبت نظر: 1397/11/29
آسان ژنراتور (مدیریت)

با سلام و سپاس- به خاطر به روز رسانی روزانه مطالب سایت بهتر است هر روز مطالب ما را دنبال کنید.
تاریخ ثبت نظر: 1397/10/13

sajjad
سلام عالی بود ولی فایل pdt هم اگه بود عالی تر میشد
تاریخ ثبت نظر: 1397/09/03

مهدی
درود فراوان و سپاس بابت این مطلب عالی
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/17

شهری
سلام ممنون از محبت شما-برای کارگاهم که برق سه فاز 100 امپر دارم میخواهم ژنراتور بخرم-لطفا چه نوع مدلی با چه کاوایی باید بگیرم
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/18
آسان ژنراتور (مدیریت)

شما نیاز به دیزل ژنراتور 100 تا 300 کاوا نسبت به نوع بارتون که چقدرش موتوریه و چقدرش روشنایی نیاز دارید.
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/16

sh.r
ممنون درود بر شمال
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/15

عرفان حیدر
سلام نحوه سر بندی ژنراتور ها رو میخواستم بدونم روی تخته ۶ تا سر سیم هست میخواستم بدونم با یک حرکت چرخشی بدون دیزل چجوری برق بگیریم از سر سیم ها
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/08

رضایی
بسیار عالی بود
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/07

محسن
ممنون بابت اطلاعات مفیدتون که بدون هیچگونه چشم داشتی در اختیار دیگران گذاشتید. دمتون گرم
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/01

حمید
سلام.علت ثابت نشدن ولتاژ توسط استابیلت چیست
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/02
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام اکسایتر باید چک شود
تاریخ ثبت نظر: 1397/07/01

كياني
با سلام و تشكر از بابت اطلاعات
تاریخ ثبت نظر: 1397/06/22

mostafa
سلام.یه ژنراتور ولوو دارم .که پوسته بیرونی دینام داغ میکنه و ژنراتور از زیر بار درمیاد .دلیل داغ کردن دینام چیه ؟؟؟
تاریخ ثبت نظر: 1397/06/23
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام باید چک بش. احتمالا سیم پیچش نیم سوز شده
تاریخ ثبت نظر: 1397/05/31

فاضلی
سلام. ممنون میشم اگه در مورد سیم پیچی استاتور ژنراتورهای موتوربرق های بنزینی موجود در بازار مطلب بذارید بخصوص در مورد سربندی این استاتورها. ممنون
تاریخ ثبت نظر: 1397/05/12

ناصری
سلام خیلی مفید وخلاصه
تاریخ ثبت نظر: 1397/05/05

مسعود
سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات مفید و کاربردیتون خیلی بدردم خورد،وظیفه تک تک قسمت های ژنراتور رو توضیح دادین که تو رفع ایراد خیلی کمک میکنه
تاریخ ثبت نظر: 1397/04/30

علی علی نژاد
بسیار عالی بود,اجرکم عند الله..
تاریخ ثبت نظر: 1397/04/27

سعید دهقانی
درود و سپاس از شم
تاریخ ثبت نظر: 1397/04/03

علی حصاری
سلام اطلاعات خیلی مفیدی بود از لطف شما متشکرم
تاریخ ثبت نظر: 1397/04/03

علی حصاری
سلام اطلاعات خیلی مفیدی بود از لطف شما متشکرم
تاریخ ثبت نظر: 1397/03/28

احمد
سلام بسیار عالی
تاریخ ثبت نظر: 1397/02/17

رضانکیسا
درود بسیار ..بابت مطالب تشریح مکانیسم ژنراتور خیلی تشکر دارم وامیداست در آینده ای نه چندان دور بتوانیم از محصولات شما استفاده کنیم..باتشکربسیار

ژنراتور چیست؟همه چیز در مورد ژنراتور
برچسب ها
_