موتور برق چیست؟-موتوربرق-اساس کار ، نحوه استفاده و سیستم برق موتور برق-آسان ژنراتور

آسان ژنراتور

موتور برق چیست؟-موتوربرق-اساس کار ، نحوه استفاده و سیستم برق موتور برق

موتور برق چیست؟-موتوربرق-اساس کار ، نحوه استفاده و سیستم برق موتور برق

تفاوت موتور برق با دیزل ژنراتور چیست؟-اجزای تشکیل دهنده موتور برق - موتور برق چگونه کار میکند - ساختمان موتور برق - کارکرد موتور برق - عیب یابی موتور برق بنزینی

موتور برق به انگلیسی : home generator - SMSLL GENERATOR

آموزش تعمیر موتور برق

پیشگفتار در مورد موتور برق:

در منازل و در مكان هاي عمومي مانند فروشگاه ها، هتل ها، بيمارستانها يا در قسمت هايي از ادارات وكارخانجات كه در صورت قطع برق شهر به برق اضطراري طولانی مدت نیاز است، به دليل بالا بودن مدت زمان و مقدار مصرف و افزایش هزینه نميتوان از یوپی اس استفاده كرد. در اين گونه موارد بايد توسط يك مولد برق ، برق اضطراري را تأمین كنيم.براي به گردش درآوردن اين مولدها از موتورهاي مكانكيي استفاده مي شود.هرچه توان الكتريكي خروجي بيشتر باشد بايد موتور مكانكيي نيز قدرت بيشتري داشته باشد.در زیر به انواع مختلف این مولدها از نظر قدرت و مورد مصرف اشاره می شود و راهنمای تعمیر موتور برق ارائه میشود. جهت استعلام قیمت ، خرید و فروش موتور برق کلیک کنید.

مولدهای قابل حمل با قدرت متوسط (مینی ژنراتور یا موتور برق)
این مولدها نیز معمولاً در محدودة توان های خروجی 2الی 10 کیلو ولت آمپرساخته میشوند و برای تأمین برق اضطراری مکان های کوچک مانند مغازه ها و دفاتر کار و روش نایی منازل مورد استفاده قرار میگیرند. در شکل زیر انواع بنزین سوز و یک نوع گاز سوز این مولدها را مشاهده میکنید.

موتوربرق چیست و چگونه کار میکند؟

موتور برق یا مولد الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت بنزین یا گازوئیل یا گاز را به انرژی الکتریسیته تبدیل می کند.

یکی از محصولات مولد برق ، موتور برق می باشد ،که همانند دیزل ژنراتور عمل می کند، اما در ابعاد کوچیکتر بر همین اساس کارخانه های که در تولید ژنراتور  و  دیزل ژنراتور پیشتاز هستند برای ایجاد سهولت در کار مشتری به تولید این وسلیه دست زدند.و در همین اساس به تولید انواع موتور برق در مدل های مختلف پرداختند.

موتور برق ها در سه نوع در بازار موجود هستند :

  • موتور برق گاز سوز
  •  موتور برق بنزینی
  • موتور برق دیزلی یا گازوئیلی

برای آشنایی بیشتر، قسمتهای مختلف ، قطعات ، اجزای تشکیل دهنده و ساختمان دو نوع موتور برق بنزینی قابل حمل کوچک و موتور برق گازسوز در شکل های زیر آمده است.

اجزای داخلی موتور برق - جدول عیب یابی موتور برق بنزینی

نحوه استفاده و کارکرد موتور برق

•    اندازه گیری میزان مصرف توان راکتیو و در صورت بالا بودن توان راکتیو امکان نصب  خازن مناسب در کنار موتور برق باعث بهبود عملکرد موتور برق خواهد بود. همچنین استفاده از راه اندازهای نرم برای مصارف الکتروموتوری و جلوگیری از ضربه استارت اولیه موتور برق باعث بهبود عملکرد موتور برق خواهد بود(نکته توجه کنید که کسینوس فی (pf) از یک کوچکتر یاشد)(نکته برای دیزل ژنراتور به هیچ وجه از بانک خازنی استفاده نکنید وگرنه برگشت جریان به ژنراتور آسیب خواهد زد) .
•    بهترین حالت استفاده از موتوربرق در بار نامی بوده و استفاده از موتوربرق در حداکثر توان در زمانهای طولانی ممکن است به موتور برق آسیب برسد.
•    نگهداری و تعمیرات بموقع و بازدیدهای دوره ای به منظور حفظ بازده موتورها و تجهیزات.
•    بررسی امکان استفاده از موتورهای دور متغیر بویژه برای پروانه ها و پمپها.
•    انتخاب موتور برق های پربازده برای بهره برداری بلند مدت و متناسب با گشتاور مکانیکی مورد نیاز.
•    محل استقرار موتور برق ها می باید به گونه ای باشد، که گرمای حاصل از موتورها به آسانی تهویه شود.
•    به حداقل رساندن اصطکاک سیستم های مکانیکی متصل به موتور برق ها.
•    بررسی امکان استفاده از مورتورهای پرمصرف درساعات غیرپیک مصرف برق شبکه.
•    و اما در صورت سوختن موتور برق به دلایل زیر عدم تعمیر موتور معیوب و جایگزینی آن با موتور جدید توصیه می گردد.
•    استفاده از شعله برای بیرون آوردن سیم پیچی در فرآیند تعمیر و در نتیجه تضعیف هسته.
•    احتمال خراب شدن عایق دندانه های ورق هسته.
•    بزرگتر گرفتن کلافها برای سهولت جازدن و در نتیجه افزایش تلفات.
•    مشکلات تنظیم موقعیت انتهای سیم پیچ.
•    افزایش احتمال سوختن مجدد.
•    کاهش راندمان موتور.

روش کار موتور برق:

در استفاده از موتور برق باید موارد زیر را رعایت نمود:
1.حداقل فاصلة مجاز موتور برق از ديوارها و تجهيزات مجاور یک متر است.
2. محل قرارگيري موتور برق بايد كاملا مسطح و در تراز كامل باشد.
3.هرگز نبايد موتور برق را در محيط بسته و شرايط مرطوب به كار انداخت.
4.مراقب شيلنگ گاز ورودي به موتور برق باشيد. هرگز نبايد پيچ خورده یا له شده باشد.
5 .ازبرخورد شيلنگ با اجسام برنده و تيز اجتناب گردد.
6 .حداقل فاصلة مجاز موتور برق در حال كار از مواد اشتعال زا، همچون مواد نفتي، بنزين و حتي چوب و كبريت، شش متر است.
7.همواره از سلامت بست هاي شيلنگ گاز موتور برق  و سلامت بدنة شيلنگ در برابر صدمات احتمالي و وجود هرگونه نشت، اطمينان كامل حاصل نماييد.
8. هرگز به بدنة اگزوز موتور برق در هنگام كار و بلافاصله بعد ازخاموش شدن دست نزنيد.
9. در هنگام تعميرات و سرويس هاي دوره اي موتور برق ، شير اصلي گاز را بسته نگه داريد.
10 . توجه كنيد كه خط گاز بايد حتماً به شيرِ قطع و وصل جداگانه مجهز باشد.
11 . قبل از اقدام به راه اندازي، بااستفاده از درپوش دريچة ورود روغن سطح روغن موتور برق را چك كنيد.
12 . ازاتصال صحیح كابل هاي مثبت (قرمز)و منفی(سياه ) به باتری اطمینان حاصل کنید.
13 . چک کنید سیم اتصال زمین حتماً به موتور برق متصل باشد.
14 . قبل از راه اندازی موتور برق مطمئن شوید کلید برق خروجی در حالت قطع باشد.
15 . هرگز موتور برق را با ژنراتور ديگري به صورت موازي متصل نكنيد.
16 . هرگز موتور برق را بدون كليد تعویض دو طرفه مورد استفاده قرار ندهید.

دسته بندی موتور برق استارتی

موتوربرق ها را می توان به چند صورت دسته بندی نمود :

  • از لحاظ نوع مصرف : تغذیه به موتوربرق بنزینی ،گازوئیلی و دیزلی
  • از نظر  سیستم روشن و خاموش شدن به موتوربرق های استارتی و هندلی

البته دسته سومی هم تلفیق استارت و هندل نیز وجود دارد.

نوع استارتی با دکمه استارت تعبیه شده برروی خود براحتی روشن و خاموش می شوند و نیازی به هندل زدن و دور گرفتن موتور جهت روشن شدن ندارند.

سیستم های استارتی نیز به سیستم برق تک فاز و سه فاز تقسیم بندی می گردد. جابجایی آسان سیستم تک فاز نسبت به سه فاز یکی از مزیت های اصلی آن  می باشد.

موتوربرق بنزینی :

پرکاربرد ترین نوع ، موتوربرق های بنزینی می باشد این سیتم ها برای کارکردن طولانی مناسب می باشد.  سوخت این سیستم ها از بنزین می باشد.

باتوجه به نوع سوخت این محصول گازهای اکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می شود که باید در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد در غیر اینصورت موجب خفگی می شود

موتور برق گازسوز:

این موتوربرق به دلیل نوع سوخت ،کم مصرف می باشد و باعث کاهش آلودگی هوا میشود و دارای هزینه های کمتری نسبت به نوع بنزینی موتوربرق می باشد

از دیگر امکانات موتوربرق بی خطر بودن موتوربرق است. موتوربرق به خاطر گازسوز بودن و حذف بنزین باعث طول عمر محصول نسبت به نوع بنزینی شده است.

موتور برق | موتور برق های بنزینی | انواع موتور برق گازی

اجزای تشکیل دهنده موتور برق:

1- موتور : این بخش از موتور برق قسمت تامین کننده انرژی اصلی مکانیکی را بر عهده دارد
2- سیستم سوخت موتور برق : یک باک می باشد که برای سوخت موتور مورد استفاده قرار می گیرد
3-سیستم ژنراتور موتور برق: وظیفه تنظیم مقدار ولتاژی که از سیستم خارج می شود و ظیفه تبدل AC  به DC  و بلعکس را بر عهده دارد
4- روغن موتور برق : بخاطره کار کردن طولانی مدت با موتور برق در روز ممکن است اجزا دستگاه دچار سائیدگی شود که با بودن سیستم روغن کاری این مشکل به حداقل می رسد

موتور برق استارتی و نکات مهم و ضروری از خرید محصول تا نصب آن:

موتور برق همانطور که از نام آن آشکار است، وسیله ای جهت تولید برق ( محصول مولد برق ) می باشد. این وسیله در ابعاد مختلف ساخته می شود و در مقیاس های کوچک تا بزرگ برای مصارف در مکان های مختلف ساخته شده اند.

کارخانجات تولید کننده با  توجه به درخواست بازارمصرف، موتوربرق های دستی کوچک جهت مصارف خانگی تا موتوربرق های در ابعاد بزرگ جهت مصارف صنعتی  تولید کرده و در بازار موجود است.

کاربردهای موتوربرق ها شامل:  استفاده و برق رسانی به پمپ های مختلف آب ،کفکش ها ،استفاده برای الکترو موتورها و سیستم های برقی کوچک مثلا روشنایی و…

سوخت موتور برق استارتی

مصرف سوخت موتور برق استارتی متفاوت است باتوجه به توان موتور برق و نوع  توان مصرفی آنها مقدا سوخت آن نیز تفاوت پیدا می کند.

هر موتور برق استارتی شامل یک موتور، سیستم سوخت و یک سیستم تامین ولتاژ می باشد نوع استارتی با دکمه استارت روی آنها کار می کنند و نیازی به هندل زدن که در موتور برق های قدیمی تر رواج داشت نیستند .

موتور قسمت اصلی یک موتور برق است که در آن انرژی مکانیکی دستگاه در آن تبدیل به انرژی برق می گردد و هرچقدر توان موتور بالاتر باشد میزان برق تولیدی آن نیز بیشتر می باشد.

در قسمت تامین ولتاژ (ژنراتور) نیز با حرکت موتور برق مقدار ولتاژ تنظیم می شود و درآن تبدیل جریان برق دی سی و آی سی به یکدیگر صورت می گیرد.

صدای زیاد از معایب موتور برق ها می باشد  که در موتور برق استارتی  ساخته شده با تکنولوژی جدید این مشکل تا حد زیادی با بهینه سازی موتور و عایق کاری آن صدای موتور برق رفع شده است.

هنگامی که شما قصد خرید دارید باید ابتدا توان مورد نظر یا همان جریان مورد نظر خود ونوع کاربردی که ازآن درنظر دارید به جستجوی محصول مورد نظر خود باشید.

 سیم پیچی ، قدرت بدنه ،شاسی های موتور برق ، مقدار سوخت مصرفی و نوع سوخت مصرفی مواردی است که شما در هنگام خرید باید در نظر داشته باشید.

رعایت ایمنی در موتور برق های بسیار مهم است زیرا محصولات احتراق این مواد گاز های سمی و مونواکسید کربن می باشد که اگر در جای نامناسب ومحل بسته ای قرار داده شود با روشن شدن موتور برق باعث گازگرفتگی و خفگی می گردد بهمین دلیل بهتراست مکان قرار گیری موتور برق سنجیده شود و در محیط های باز نصب گردد.

موتور برق اضطراری

موتور برق های به دو دسته سه فاز و تکفاز و بنزینی و گازوئیلی تقسیم میشوند.و در مکانها و یا سازمانهایی که وجود برق برای آنها بسیار مهم میباشد مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال در بیمارستان ها و بانک ها و مراکز مهم امنیتی و همچنین برای مصارف شخصی مثلا در منازل و ویلا ها برای مواقع نبود برق استفاده میگردد.

سیستم راه اندازی موتور برق یا دیزل ژنراتور برای برق اظطراری هم می تواند به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک باشد.

در نوع دستی که در زمان بی برقی یک اپراتور موتور برق را روشن میکند و آن را وارد مدار برق میکند. ولی در حالت اتوماتیک توسط یک تابلو برق که به آن تابلوی امرجنسی یا چنج آور میگویند که توسط یک برد کنترلر بی برقی را حس کرده و فرمان استارت موتور برق را صادر و در نهایت موتور برق به صورت خودکار روشن شده و توسط کنتاکتور مربوطه وارد شبکه برق می گردد.

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال به عنوان وراد کننده موتور برق در سطح کشور ومنطقه می باشد.

از جمله موتور برق های عرضه شده در مناطق مختلف توسط این شرکت می توان به برند های :

هوندا المکس و هوندا هوتن و جیانگ دونگ چین و دیانا و استریم و هیوندای کره و لانسین و دوو در بنزینی ها و کاما و کوبوتا ژاپن و یانمار ژاپن ولوو و کامینز و پرکینز و لوول و دویتس و موتور سازان تبریز و لیستر و.... اشاره کرد.

موتور برق اینورتری چیست؟

موتور برق اینورتری دارای یک اینورتر در خروجی میباشد که فرکانس و ولتاژ خروجی ژنراتور را میسازد ، لذا با زیر بار رفتن موتور برق ، فرکانس و دور آن کاهش می یابد ولی برق خروجی دارای فرکانس ثابتی می باشد.

تعمیر دینام موتور برق:

تعمیر سیم پیچی ، رگولاتور و خازن موجود در دینام یا ژنراتور موتور برق جزو این قسمت میباشد. تعمیر سیم پیچی دینام آن را سیم پیچها انجام میدهند.

علت برق ندادن موتور برق نیز از همین قطعات ممکن است باشد.

نوع روغن موتور برق همان روغن خودرو میباشد. جهت اطلاعات بیشتر در مورد میزان روغن مخصوص موتور برق خود به کاتالوگ و دفترچه راهنمای موتور برق خریداری شده مراجعه نمایید.

هزینه تعمیر موتور برق به اندازه موتور سیکلت میباشد.

سیستم برق موتور برق شامل تابلو برق ، سیم کشی موتور و دینام آن می باشد.

موتور برق مناسب جوشکاری:

موتور برق برای کاربردهای مختلف بسته به پلاک دستگاه ها متفاوت میباشد و در انتخاب آن باید دقت کرد و در محاسبات جریان های لحظه ای و ماکزیمم ، دائم کار یا اضطراری (1-2 ساعت) را لحاظ کرد.

موتور برق

در زیر فایل pdf کلیات و توضیحات بیشتر در مورد موتور برق جهت دانلود شما عزیزان قرار داده شده است.

مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید.

جهت آموزش مطالب زیر روی آنها کلید کنید:

دیزل ژنراتور چیست؟  -  مصرف موتور برق  -  تابلو برق چنج اور جهت استارت اتوماتیک موتور برق اضطراری

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

  • خرید ، فروش ، تعمیرات ، آموزش و فروش قطعات دیزل ژنراتور
  • برق صنعتی - اتوماسیون - تابلو برق

به روز رسانی 98/8/9

l,j,v fvr  - موتور برق دیجی کالا
موتور برق چیست؟-موتوربرق-اساس کار ، نحوه استفاده و سیستم برق موتور برق
برچسب ها
_