آموزش طراحی و مونتاژ تابلو بانک خازنی بهمراه نقشه و اجزا  pdf-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

آموزش طراحی و مونتاژ تابلو بانک خازنی بهمراه نقشه و اجزا pdf

کارگاه ساخت تابلو برق - آموزش مونتاژ ، محاسبات و طراحی تابلو بانک خازن به همراه نقشه سیم کشی مدار قدرت و فرمان و تست بانک خازنی جهت افزایش ضریب توان

طراحی تابلو جبران قدرت راکتیو بسیار متفاوت است و مانند پانل توزیع استاندارد ساده نیست. هنگام برخورد با چنین پنل ها ، ده ها پارامتر برای مشخص کردن و موارد دیگر برای مراقبت وجود دارد.

تابلو بانک خازن

پروژه جبران توان راکتیو

آموزش مرحله به مرحله طراحی و ساخت تابلو بانک خازن و پانل جبران توان راکتیو بهمراه نقشه:

این مقاله بخشی از مقاله پایان نامه عالی آقای Jakub Kępka با موضوع جبران توان راکتیو است.

هدف از پروژه تحت عنوان "تابلو یا پانل جبران قدرت راكتیو" طراحی بانك خازن با توان نامی 200kVar و ولتاژ نامی 400 ولت اقتباس شده برای بهره برداری از شبكه ها ، جایی كه هارمونیك های بالا وجود دارد. تابلو برق بانک خازن قرار است بصورت اتوماتیک توسط رگولاتور بانک خازنی (power factor regulator) کنترل شود.

این اجزا به دلیل قیمت آن در مقایسه با فیلترهای فعال به عنوان جبران کننده توان انتخاب شد. این تابلو بانک خازن ، لازم است تمامی الزامات استاندارد را از نظر عناصر ، ابعاد ، اتصالات ، سطح مقطع سیم ها ، محافظت از خازن ها برآورده سازد زیرا نیاز به آزمایش دارد. و توسط آزمایشگاه معتبر پذیرفته شده است.

با در نظر داشتن این نکته ، اولین کاری که باید انجام شود این است که الزامات اساسی ساخت بانکهای خازنی را مطابق با استانداردهای لهستانی بررسی کنید. مهمترین استانداردهای مورد استفاده در فرآیند طراحی عبارتند از:

EN 61921: 2005
EN 60439-1: 1999
IEC 60831-2
EN 61921: 2005 شرایط عمومی بانک خازن را توصیف می کند. مهمترین آنها در زیر ذکر شده است:

دسترسی به عناصر خاص درون بانک خازن باید آسان باشد ، به طوری که مشکلی برای جایگزینی یک عنصر در صورت خرابی وجود نداشته باشد.
درجه حفاظت بستگی به محل نصب بانک خازن دارد. اگر قرار است بانک خازن در همان محل تابلو برق اصلی یا اتاق تاسیسات موجود در کنار آن قرار گیرد ، IP 20 کافی است.
ساخت تابلو بانک خازن - در تابلویی برای جبران توان راكتیو بخشهای خاصی قابل تعیین است ، قرار دادن آنها در تابلوهای مجزا یا در همان تابلو.
علامت گذاری - هر بانک خازن باید دارای پلاکی باشد که حاوی اطلاعاتی در مورد: تولید کننده ، شماره شناسایی ، تاریخ تولید ، توان نامی در [kVar] ، ولتاژ نامی در [V] ، حداقل و حداکثر دمای محیط ، شاخص حفاظت ، اتصال کوتاه قدرت قطع جریان در [A]

اجزای تابلو بانک خازنی:
اسکلت تابلو
ترتیب اجزا
خازنهای جبران ساز توان راکتیو

  • مدار جرقه گیر
  • تعداد و نوع خازن ها

کنتاکتورها
درجه حفاظت
نقشه تابلو بانک خازن

  • مدار قدرت
  • مدار فرمان یا کنترل

1. اسکلت تابلو بانک خازنی
با داشتن اطلاعات فوق می توان تابلویی مناسب برای عناصر بانک خازن طراحی کرد. از آنجا که تابلو بانک خازنی روی برق شبکه (شهر) کار می کند ، جایی که هارمونیک مرتبه بالاتری در آن موجود است ، باید خازن های قدرت توسط راکتورها و جرقه گیرها محافظت شوند. هر خازن مقداری گرما و همچنین یک مقدار راکتور ساطع می کند.

به همین دلیل لازم است که فن خنک کننده در تابلو بانک خازنی نصب شود تا جریان هوا به داخل تابلو وارد شود که باعث خنک شدن عناصر شود.
حداکثر دما در خازنهای قدرت نمی تواند بالاتر از جدول زیر باشد.

جدول 1 - شرایط حرارتی مطابق با IEC 60831-2

ادامه دارد...

 

 

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

  • خرید ، فروش ، تعمیرات ، آموزش و فروش قطعات دیزل ژنراتور
  • برق صنعتی - اتوماسیون - تابلو برق

به روز رسانی 98/8/12

jhfg, fhk; ohckd

برچسب ها
_