دیزل ژنراتور چیست؟-مشخصات و طرز کار دیزل ژنراتور pdf- ژنراتور دائم کار-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

دیزل ژنراتور چیست؟-مشخصات و طرز کار دیزل ژنراتور pdf- ژنراتور دائم کار

دیزل ژنراتور چیست؟-مشخصات و طرز کار دیزل ژنراتور pdf- ژنراتور دائم کار

سوخت دیزل ژنراتور چیست؟ گازوئیل است-دیزل ژنراتور چیست pdf-دیزل ژنراتور گازوئیلی- آموزش انواع دیزل ژنراتور اضطراری ، پرایم و دائم کار و انواع موتور و ژنراتور

ادامه مطلب: دیزل ژنراتور چیست؟ (در بخش قبلی از انواع دیزل ژنراتور ، انواع موتور ، انواع ژنراتور ، سوخت دیزل ژنراتور ، اجزاء دیزل ژنراتور ، شاسی ، باک ، اگزاست ، کانوپی سایلنت ، تابلو برق ، تفاوت دیزل ژنراتور با موتور برق ، نیروگاههای دیزلی . نحوه انتخاب دیزل ژنراتور جهت آشنایی با دیزل ژنراتور بحث شد.)

جهت مطالعه بخش قبل کلیک کنید: دیزل ژنراتور

ابزار پشتیبانی از شبکه های اصلی برق توسط دیزل ژنراتور ها (سنکرون سازی دیزل ژنراتور با برق شهر):
علاوه بر نقش شناخته شده آنها به عنوان مولد برق در هنگام قطع برق ، مجموعه های دیزل ژنراتور بطور معمول از دو روش مجزا از شبکه های اصلی در سراسر جهان پشتیبانی می کنند:

پشتیبانی شبکه (سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور با برق شهر):
دیزل ژنراتورهای اضطراری ، مانند آنهایی که در بیمارستان ها و کارخانه های آب مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان یک منبع ثانویه ، در ایالات متحده از گذشته تا کنون و در انگلیس به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و به دلایل مختلف از شبکه های ملی مربوطه پشتیبانی می کنند. . در انگلستان مناقصه هایی گذاشته میشود به عنوان عملیاتی کوتاه مدت و قیمت های کاملاً متغیر را به نمایش گذاشته اند و از سال 2012 حجم مشارکت طرف تقاضا که عمدتا مستلزم استفاده از دیزل های محل است ، با افت قیمت های پیشنهادی کاهش یافته است. در بعضی مواقع حدود 0/5 گیگاوات از ظرفیت دیزل ژنراتور برای پشتیبانی از شبکه ملی استفاده شده است که حداکثر بار آن در حدود 60 گیگاوات است. این مجموعه ها در اندازه 200 کیلو وات تا 2 مگاوات است. به عنوان مثال ، در صورت از دست دادن ناگهانی یک نیروگاه بزرگ معمولی 660 مگاوات یا افزایش ناگهانی تقاضای برق باعث از بین رفتن ذخیره طبیعی و به مدار آمدن دیزل ژنراتورهای پشتیبان واقع در کارخانجات می شود.

این برای هر دو طرف سودمند است - دیزل ها به دلایل دیگر خریداری شده اند. اما برای قابل اعتماد بودن باید کاملاً آزمایش شوند. سنکرون سازی با شبکه روشی مناسب برای انجام این کار است. این روش کار به طور معمول توسط یک شخص ثالث انجام می شود که عملکرد ژنراتورها و تعامل با اپراتور سیستم را مدیریت می کند.

این دیزل ژنراتورها در برخی موارد به همان میزان و به سرعت دو دقیقه می توانند بصورت سنکرون کار کنند و هیچ گونه تأثیری در سایت نداشته باشند (شرکت یا کارخانه نیازی به قطعی برق ندارد). این خیلی سریعتر از یک نیروگاه است که می تواند سریعتر از یک توربین گازی ، که چندین دقیقه طول میکشد تا گرم شود و به مدار بیاید. در حالی که سوخت دیزل ژنراتور بسیار گران است ، تنها چند صد ساعت در سال مورد استفاده قرار می گیرد و در دسترس بودن آنها می تواند مانع از ایجاد ایستگاه پشتیبان دائم کار شود.

در انگلیس ، شبکه برق (National Grid) معمولاً می تواند به حدود 2 گیگاوات کاهش تقاضا از طریق دیزل های پشتیبان که در حدود 10 تا 40 ساعت در سال در زمان اوج بار در شبکه ارسال می شود ، اعتماد کند. شرکت برق این دیزلها را کنترل نمی کند - آنها توسط مشتری اداره می شوند تا از "زمان اوج بار سه گانه" از استفاده از شبکه انتقال (TNUoS) که فقط در مصرف هر سایت اعمال می شود ، سه تا نیم ساعت در اوج بار شبکه اجتناب کنند. از قبل مشخص نیست که سه تا نیم ساعت اوج بار شبکه سراسری (چه دوره های "سه گانه") خواهد بود ، بنابراین مشتری باید دیزل ژنراتور های خود را برای معامله خوب بیش از آن زمان روشن نماید.

کل ظرفیت تولیدی ژنراتورهای اضطراری قابل اعتماد در انگلیس حدود 20 گیگاوات تخمین زده می شود ، تقریباً همه اینها توسط دیزل ژنراتور تامین می شود. این معادل تقریباً 29٪ اوج مصرف بریتانیا است ، اگرچه فقط کسری بسیار اندک در همان زمان تولید می شوند. بیشتر نیروگاه ها برای دفاتر بزرگ ، بیمارستان ها ، سوپر مارکت ها و تأسیسات مختلف که در آن برق بدون وقفه از جمله فرودگاه ها مهم است استفاده میشود. بنابراین ، بیشتر در مناطق شهری ، به ویژه مراکز شهری و تجاری از دیزل ژنراتور استفاده میکنند. تخمین زده می شود که حدود 10٪ نیروگاهها بیش از 1 مگاوات باشد ، حدود 50٪ دیزل ژنراتورها در محدوده 200 کیلو وات تا 1 مگاوات و 40٪ باقی مانده زیر 200 کیلو وات است. اگرچه در حال رشد است ، اعتقاد بر این است که فقط از بخش بسیار کمی از ژنراتورها به طور مرتب برای پیک بار استفاده می شود ، اما اکثریت قریب به اتفاق فقط برای کاربرد اضطراری استفاده میشوند. اطلاعات موجود در این پاراگراف از بخش 6.9 گزارش دولت بریتانیا گرفته شده است: "Overcoming Barriers To Scheduling Embedded Generation To Support Distribution Networks"

افزایش استفاده از بانکهای دیزل ژنراتور (معروف به "مزارع دیزلی") در انگلیس برای تعادل نوسان تولیدی از منابع انرژی تجدید پذیر مانند مزارع بادی انجام می شود. 

سیستمی مشابه عملیات کوتاه مدت بریتانیا که در فرانسه فعالیت می کند به EJP معروف است. در مواقع در پیک شبکه ، با تعرفه های ویژه می توانند حداقل 5 گیگاوات از مجموعه های دیزل ژنراتور تولید کنند تا برق ، همیشه در دسترس باشد. در این حالت ، وظیفه دیزل ژنراتور ، نخست تغذیه شبکه است.

در حین کار عادی سنکرون با شبکه برق ، نیروگاه ها با سرعت افت پنج درصدی کنترل می شوند. این بدان معنی است که سرعت بار کامل 100٪ و سرعت بدون آن 105٪ است. این مورد برای عملکرد پایدار شبکه بدون hunting  و حذف نیروگاه ها بصورت تصادفی مورد نیاز است. به طور معمول تغییرات سرعت جزئی هستند. افزایش قدرت خروجی دیزل ژنراتور بوسیله افزایش منحنی droop  با افزایش فشار پاشش بر یک گاورنر گریز از مرکز انجام می شود. عموماً این یک سیستم اساسی برای همه نیروگاه ها است زیرا مزارع دیزلی قدیمی و جدید باید در پاسخ به تغییرات فوری فرکانس بدون وابستگی به ارتباطات بیرونی سازگار باشند. 

هزینه تولید برق با دیزل ژنراتور و راندمان دیزل ژنراتور ( Cost of generating electricity ):
همچنین ببینید: جداول محاسبه میزان مصرف سوخت ژنراتور
هزینه های معمولی
مصرف سوخت بخش عمده ای از هزینه عملیاتی دیزل ژنراتور برای تولید برق است ، در حالی که این هزینه نگرانی اصلی تولید کنندگان برق اضطراری است. مصرف سوخت  ژنراتورها متفاوت است ، اما یک کارخانه دیزلی مدرن با بار تقریباً بهینه 65-70٪ ، حداقل 3 کیلو وات ساعت در لیتر تولید می کند (حدود 30٪ کارایی سوخت). این نشان دهنده کم بودن راندمان دیزل ژنراتور در مقایسه با سایر دستگاههای تامین برق است.

نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور ( Generator sizing and rating ):

ژنراتورها باید برق پیش بینی شده مورد نیاز را بطور قابل اعتماد و بدون آسیب تولید کنند و این با ارائه یک ژنراتور با یک یا چند پله بالاتر از ژنراتور مورد نیاز، حاصل می شود. یک مدل خاص از یک ژنراتور که به عنوان ژنراتور آماده به کار ( stand by ) است ممکن است فقط برای چند ساعت در سال نیاز باشد ، اما دیزل ژنراتوری که به عنوان ژنراتور برق اصلی ( prime ) است باید بطور مداوم کار کند. هنگام کار ، ممکن است ژنراتور اضطراری با یک مقدار مشخص شده کار کند - مثلاً 10٪ اضافه بار که برای مدت زمان کوتاه انتظار می رود قابل تحمل باشد. ژنراتور دائم کار قدرت بیشتری نسبت به ژنراتور امرجنسی یا استندبای دارد. تولید کنندگان براساس تعاریف توافق شده بین المللی ، به هر دیزل ژنراتور امتیاز می دهند (hp).

این تعاریف رتبه بندی استاندارد ، به گونه ای طراحی شده است که امکان مقایسه معتبر بین تولید کنندگان را فراهم می آورد.

معمولا توان نامی  دیزل ژنراتور را بر حسب kva ( کیلو ولت آمپر) میشناسند. کیلو وات خروجی  دیزل-ژنراتور از حاصلضرب pf ژنراتور در kva آن بدست می آید. در ژنراتورهای کوچک سه فاز، pf برابر 0/8 میباشد لذا جریان خروجی 1.44 برابر kva میباشد. در ژنراتورهای با ظرفیت بالاتر pf بیشتر میباشد.

فقط دقت کنید که در انتخاب دیزل ژنراتور دائم کار بهتر این است که توان ژنراتور دو برابر توان مصرفی در نظر گرفته شود.

محاسبه ظرفیت ژنراتور : تعاریف:

ظرفیت امرجنسی بر اساس مدت زمان قطع برق شبکه میباشد. هیچ توان اضافه بار پایداری برای این رتبه بندی مجاز نیست. (برابر با سوخت متوقف مطابق با ISO3046 ، AS2789 ، DIN6271 و BS5514).

کاربرد معمولی ژنراتور (اضطراری) : دیزل ژنراتور اضطراری در بیمارستان ها ، دفاتر ، کارخانه ها و غیره که به شبکه وصل نمی شوند.

ژنراتور پرایم (Prime -زمان نامحدود ) : نباید برای کارهای ساخت و ساز استفاده شود. خروجی با بار متغیر برای مدت زمان نامحدود قابل دسترس است. تقاضای اوج بار 100٪ ekW از ظرفیت دائم کار با 10٪ توانایی اضافه بار برای استفاده اضطراری برای حداکثر 1 ساعت در هر 12 ساعت. (برابر با Prime Power مطابق با ISO8528 و توان اضافه بار مطابق با ISO3046 ، AS2789 ، DIN6271 و BS5514). این رتبه بندی برای همه نوع ژنراتور قابل استفاده نیست.

ژنراتور پرایم در جایی که تنها منبع قدرت برای یک کارخانه ، معدن یا محل ساخت و ساز ، زمین بازی ، جشنواره و غیره است.

ظرفیت ژنراتور مبتنی بر دائم کار (Base Load) : قابل استفاده برای تأمین نیرو به طور دائم با بار ثابت ، تا ظرفیت خروجی صد درصد. هیچ توان اضافه بار پایداری برای دیزل ژنراتور دائم کار ، مجاز نیست. برای محاسبه ظرفیت دقیق با ما مشورت کنید. (برابر با توان مداوم مطابق با ISO8528 ، ISO3046 ، AS2789 ، DIN6271 و BS5514). این طریقه تعیین ظرفیت برای همه مدلهای دیزل ژنراتور قابل استفاده نیست.

معمولا دیزل ژنراتوری که بار غیرقابل تحمل دائم کار را تامین میکند ، یا به طور همزمان با برق شهر کار میکند و به طور مداوم برق میدهد حداکثر 8،760 ساعت در سال مجاز است کار کند. این امر همچنین در مورد دیزل ژنراتورهایی که برای پشتیبانی از اصلاح شبکه / اوج بار استفاده می شود صدق می کند حتی اگر این اتفاق فقط برای 200 ساعت در سال رخ دهد.

به عنوان نمونه اگر در یک دیزل ژنراتور ، ظرفیت امرجنسی 1000 کیلو وات باشد ، ممکن است ظرفیت Prime (تامین کننده برق اصلی) 850 کیلو وات و ظرفیت دائم کار 800 کیلو وات باشد. اما این ظرفیت ها بسته به سازنده متفاوت است و باید از برگه اطلاعات تولید کننده گرفته شود.

ممکن است در پلاک یک دیزل ژنراتور هر سه ظرفیت داده شود ، اما بعضی اوقات ممکن است فقط دارای یک ظرفیت اضطراری یا دیگری باشد.

سایز یا محاسبه انتخاب دیزل ژنراتور :
به طور معمول ، این اندازه حداکثر باری است که باید به آن متصل شود و حداکثر افت ولتاژ قابل قبول که ظرفیت دیزل ژنراتور را تعیین می کند ، نه خود رتبه بندی ها. اگر دیزل ژنراتوری برای استارت الکترو موتور لازم باشد ، این دیزل ژنراتور باید حداقل سه برابر بزرگترین موتور ، که به طور معمول در ابتدا راه اندازی می شود ، باشد. این بدان معناست که بعید است در هر مکانی نزدیک به ظرفیت های دیزل ژنراتور انتخاب شده فعالیت کنید.

قدرت دیزل ژنراتور چقدر است؟

بسیاری از تولید کنندگان دیزل ژنراتور دارای نرم افزار محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور جهت محاسبات سایزینگ هستند که می توانند انتخاب صحیح ژنراتور را برای هر ترکیب بار مشخصی انجام دهند. اندازه گیری با توجه به شرایط سایت و نوع لوازم ، تجهیزات و دستگاه هایی که توسط دیزل ژنراتور ، برق می گیرند تنظیم می شود.

آسیب موتور
مقاله اصلی: مشکلات موتور دیزل
سوخت ژنراتور
سوخت دیزل به نام موتورهای دیزلی نامگذاری شده است و برعکس؛ موتورهای دیزلی به سادگی موتورهای جرقه زنی هستند و بسته به پیکربندی و موقعیت مکانی می توانند بر روی انواع سوخت های مختلف کار کنند. در جایی که اتصال شبکه گاز وجود داشته باشد ، اغلب از دیزل ژنراتور گازسوز استفاده می شود ، زیرا شبکه گاز در طول قطع برق ، فشار آن تقریباً حفظ میشود. تبدیل موتور دیزلی به گازی با ترکیب گاز با هوای ورودی و استفاده از مقدار کمی سوخت دیزل برای احتراق انجام می شود. تبدیل به 100٪ کارکرد دیزلی می تواند به صورت لحظه ای انجام شود.

در شرایط روستایی بیشتر یا برای کارخانه با بار کم ، سوخت دیزل حاصل از نفت خام یک سوخت مشترک است. کمتر از روغنهای سنگین احتمال یخ زدگی دارند. پایداری به اندازه مخزن محدود خواهد شد. موتورهای دیزلی می توانند با طیف کاملی از تقطیرات نفت خام کار کنند ، از گاز طبیعی ، الکل ، بنزین ، بنزین چوبی گرفته تا روغنهای سوختی از روغن دیزل گرفته تا سوختهای باقیمانده ارزانتر که در دمای اتاق هستند و باید مانند روغن جامد ، گرم شوند تا بتواند از خط سوخت پایین بیاید. 

موتورهای بزرگتر (از حدود 3 مگاوات تا 30 مگاوات) گاهی اوقات از روغنهای سنگین ، اساساً قیرها استفاده می كنند كه از انتهای فرآیند پالایش گرفته می شوند. پیچیدگی کمی اضافه شده در گرم نگه داشتن سوخت برای جاری کردن آن ، ضمن کاهش خطرات آتش سوزی ناشی از سوخت  ، باعث می شود این سوخت ها برای ایستگاه های کوچکتر غیرقابل استفاده باشد.

سایر سوختهای احتمالی عبارتند از: بیودیزل ، روغن نباتی مستقیم ، چربی های حیوانی و پیه ، گلیسیرین و دوغاب زغال سنگ. اینها باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند و به دلیل ترکیب بودن ، به طور معمول تأثیری مضر بر عمر موتور دارند.

جهت طراحی دیزل ژنراتور مورد نیاز با ما تماس حاصل نمایید.

در شکل زیر نقشه طریقه نصب دیزل ژنراتور بصورت شماتیک نمایش داده شده است:

طریقه نصب دیزل ژنراتور - شماتیک دیزل ژنراتور - نقشه دو بعدی دیزل ژنراتور

نصب دیزل ژنراتور

اجزای داخلی دیزل ژنراتور

اجزای داخلی دیزل ژنراتور

به روز رسانی 98/7/28

ndcg Ckvhj,vدیزل ژنراتور چیست؟-مشخصات و طرز کار دیزل ژنراتور pdf- ژنراتور دائم کار
برچسب ها
_