سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور

سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور

سنکرون چیست و چگونه میتوان چند دیزل ژنراتور را سنکرون پارالل کرد؟

- عملیات سنکرون سازی مجموعه ژنراتور
از آنجایی که جهان به نیروی الکتریکی بیشتری برای کارکرد و رشد وابسته است، سیستم های پشتیبان قدرت، مانند ژنراتورها، نقش مهمی در تأمین انرژی بدون وقفه ایفا می کنند. انتخاب یک ژنراتور در درجه اول به میزان قدرت آن بستگی دارد که برای برنامه خاص شما لازم است. اغلب اوقات ممکن است نیاز به حداقل توان پشتیبان برای اطمینان از عملکرد بی وقفه دستگاه های اساسی یا تجهیزات حیاتی داشته باشید. یا ممکن است مجبور باشید از بار کامل خود استفاده کنید. در هر صورت، همیشه نمی توان یک ژنراتور پیدا کرد که دقیقا مطابق با نیاز شما باشد. گاهی اوقات ظرفیت خروجی واحد های ژنراتور استاندارد موجود در بازار ممکن است تا حد زیادی از حداقل مورد نیاز شما فراتر رود یا کمتر از حداکثر نیاز شما باشد. لذا سنکرون پارالل کردن ژنراتورها می توانند به ما کمک کنند.

جهت مشاوره و سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتورها با شرکت آسان ژنراتور تماس حاصل نمایید. پرسنل آسان ژنراتور دارای تجربه بسیار بالایی در زمینه سنکرون سازی انواع دیزل ژنراتورها و طراحی نیروگاه های دیزلی میباشند.

 

- عملیات سنکرون پارالل سازی ژنراتورها
ساده ترین راه برای راه اندازی یک سیستم سنکرون پارالل ژنراتور ، استفاده از ژنراتورهایی است که دقیقا همانند هستند، یا حداقل دارای خروجی و درجه (pitch) یکسان هستند. یکی دیگر از روش های انعطاف پذیر برای برق اضطراری شما، دو یا چند ژنراتور با خروجی متغیر است. در هر دو سناریو، ژنراتورها می توانند به صورت موازی به تابلو برق سنکرون پارالل متصل شوند تا حداکثر خروجی را در زمان نیاز به حداکثر یا حداقل خروجی مورد نظر در طول زمان دیگر محاسبه و رمپ کنند.

 

- مزایای  موازی کردن یا سنکرون سازی ژنراتورها
سنکرون پارالل کردن دیزل ژنراتورها همیشه بیش از یک واحد ژنراتور بزرگ به طور قابل توجهی سودمند است. با این حال، سنکرون سازی دیزل ژنراتورها به محدودیت های فضا و سطح بالایی از پیچیدگی های مربوط به راه اندازی و نگهداری، محدود است. تا همین اواخر، بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک از کارکرد موازی مجموعه ژنراتورها بی توجه رد شده بودند. با معرفی تکنولوژی های کنترل یکپارچه دیجیتال پیشرفته، اکنون به راحتی سنکرون سازی ژنراتورها عملی می شوند و از مزایای اضافی این سیستم ها می تواند بهره مند شود. 

  1.  قابلیت اطمینان
    کارکرد موازی ژنراتورها (دیزل ژنراتورهای پارالل) ، قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به یک واحد ژنراتور برای بارهای بحرانی فراهم می کند. اگر یک ژنراتور نتواند بارهای بحرانی را تامین کند ، بار به ترتیب اولویت در میان سایر ژنراتورها در سیستم توزیع می شود. در بسیاری از محدوده ها، بارهای بحرانی که به بالاترین میزان نیروی برق پشتیبان قابل اعتماد نیاز دارند، معمولا فقط یک مقدار از کل انرژی تولید شده توسط سیستم را تشکیل می دهند. در یک سیستم پارالل ، این بدان معنی است که  نیروی پشتیبان لازم برای تامین بار باید همیشه پاسخگو باشد ، حتی اگر یکی از واحدها از دست برود.
  2. قابلیت ارتقاء

تطابق ظرفیت دیزل ژنراتور با بار کار سختی ست و در صورتی که پیش بینی بار کم باشد برای ژنراتورهای تک ، یک فاجعه است و باید آنرا با یک دیزل ژنراتور قوی تر جایگزین کرد مخصوصا اگر بار ، ضربه باشد. ولی در سیستمهای دیزل ژنراتورهای سنکرون پارالل ، در صورت پایین بودن ظرفیت مجموعه دیزل ژنراتورها ، شما میتوانید یک دیزل ژنراتور را با هزینه ای کمتر ارتقا دهید یا یک دیزل ژنراتور اضاف کنید.

با سنکرون سازی ژنراتورها همچنین در زمانهای کاهش بار میتوان بعضی ژنراتورها را از مدار خارج کرد.

3. انعطاف پذیری

ژنراتورهای موازی در سیستم سنکرون پارالل دارای انعفاط پذیری بیشتری میباشند. یک ژنراتور بزرگ فضای زیادی را اشغال میکند ولی در سیستم سنکرون پارالل میتوان با استفاده از چند دیزل ژنراتور کوچک ، آنها را در محل های مختلفی قرار داد.

نکته: جهت رهایی از شر سنکرون پارالل کردن ژنراتورها میتوانید برق مصرف کننده را به چند بخش تقسیم کرده و برای هر کدام یک ژنراتور کوچک گذاشت.

4. سهولت سرویس و نگهداری و کارایی

اگر یک ژنراتور در سیستم خراب شود یا نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد، آن را می توان بدون اختلال در عملکرد سایر ژنراتورها از مدار خارج کرد. پتانسیل ذاتی در یک سیستم سنکرون پارالل لایه های مختلف حفاظت را فراهم می کند و تأمین برق بی وقفه برای مدارهای بحرانی را تضمین می کند.

5. هزینه ، اثربخشی و عملکرد کیفی
ژنراتورهایی که به طور موازی کار می کنند معمولا ظرفیت های کوچکتری دارند. موتورهای مورد استفاده در این ژنراتورها عمدتا موتورهای صنعتی و جاده ای با تکنولوژی پیشرفته و با حجم بالا طراحی و ساخته شده است که با قابلیت اطمینان بالا و هزینه پایینتر تولید شده است.

 

ملاحظات کلیدی در راه اندازی نیروگاههای دیزلی:
در اکثر موارد، هر ژنراتور در یک سیستم موازی شامل چهار تا شش کنترل کننده میکرو است که با هم کار می کنند.  اگر هرکدام از ژنراتورها توسط تولید کنندگان مختلف ساخته شده و کنترل کننده ها بر اساس ترکیبی از فن آوری های آنالوگ و دیجیتال باشند پیچیدگی نصب افزایش می یابد. به طور معمول، حدود 3-4 هفته طول می کشد تا یک ژنراتور ظرفیت بزرگ را به صورت موازی تنظیم کرده و آماده عرضه نیروی برق پشتیبان باشد. با این وجود، در برنامه های کوچکتر مانند خوابگاه های خصوصی و کسب و کارهای کوچک، زمان کمتری می تواند باشد. فرآیند نصب، در هر دو مورد، شامل شش ویژگی اصلی و یک فرایند پیچیده است که نیاز به کمک یک تکنسین الکتریکی دیزل ژنراتور با تجربه دارد. برای به دست آوردن ذهنیت از برخی پارامترها ، ویژگی های کلیدی زیر بحث می شود:

کنترل سرعت: هر ژنراتور با سرعت و فرکانس مشخص موتور خود کار می کند. هنگامی که ژنراتورها با یکدیگر سنکرون پارالل می شوند، سرعت موتورشان روی سرعت کلی سیستم قفل می شود.

تعادل بار: بار که توسط هر ژنراتور به اشتراک گذاشته شده، سرعت موتور آن را تعیین می کند. در یک سیستم سنکرون پارالل کل بار توسط همه ژنراتورها به اشتراک گذاشته شده است.

هماهنگ سازی: قطعا ضروری است که فاز هر ژنراتور را با سیستم کلی هماهنگ کنیم. تجهیزات هماهنگ سازی خودکار نیز می توانند در بسیاری از موارد استفاده شوند.

مقررات ولتاژ: همانطور که در مورد سرعت موتور ژنراتورها بیان شد ، ولتاژ هر ژنراتور به ولتاژ ژنراتورهایی که با آنها سنکرون شده قفل شده است. هنگامی که هر واحد دارای نقطه تنظیم ولتاژ کمی بالاتر از سایر ژنراتورها در سیستم باشد، تمام بار ولتاژ سیستم را تحمل خواهد کرد. تنظیم کننده های ولتاژ ژنراتورها در یک سیستم جریان متقابل واکنش پذیر هستند و مقادیر ولتاژ هر یک از ژنراتورها را با تمام ترانسفورماتورهای کنترل ولتاژ های دیگر ژنراتورها تنظیم می کند.

کنترل کننده یا برد کنترلی ژنراتور: یک برد کنترلر برای چک کردن پارامترهای موتور و ژنراتورهای هر واحد در سیستم نصب شده است.وظیفه آن  کنترل بار و ژنراتور و زمانبندی برای روشن / خاموش شدن است.

رله فعال: یک کنترل کننده رله فعال برای هماهنگ سازی مناسب، بار و توازن ولتاژ و توابع قدرت معکوس بررسی می شود.

در سیستم های سنکرون پارالل سنتی، هر یک از ژنراتورها علاوه بر یک کنترل کننده اصلی که سیستم ترکیبی را اداره می کند، دارای کنترل کننده های خاص خود است. این مشکل در تنظیمات ژنراتورها موجب پیچیدگی و هزینه نصب بسیار زیاد میشود. هر یک از بردهای کنترلی کاریک  ژنراتور را کنترل میکنند و باید با کار سیستم سنکرون سازی که توسط برد کنترلی اصلی کنترل می شود، هماهنگ باشد. در سیستم های سنکرون پارالل سازی قدیمی تر نیز به علت عملکرد همزمان بردهای کنترلی متعدد، سر و صدای الکتریکی زیادی وجود دارد. این باعث اختلال زیادی می شود و این سیستم ها اغلب به خاموشی موقت مستعد هستند. بنابراين، نياز به نظارت مستمر براي تأمين نيروي مداوم در حين خرابي برق، که موجب افزایش هزينه و مانع غلبه بر آن است، مي باشد.

بعضی از مسائل در نیروگاههای دیزلی سنتی با ادغام سیستم های کنترل شده دیجیتالی غلبه می کنند. در همگرایی یکپارچه، هر ژنراتور دارای تنها یک برد کنترلی دیجیتال است که برای نظارت و کنترل کلیه ویژگی های بالا استفاده می شود. این امر به طور قابل توجهی موجب کاهش نویز و افزایش عملکرد واحد سنکرون پارالل می شود. همچنین این کنترل کننده ها دستگاه های پلاگین و بازی هستند. اگر کسی نتواند آن را انجام دهد، ممکن است خسارتهای جبران ناپذیری در سیستم رخ دهد یا ژنراتورها از سیستم سنکرون خارج شوند. هنگامی که همه چیز توسط حرفه ای های آموزش دیده تنظیم شده است، نیاز به دسترسی به کمک های متخصص فنی نیز بسیار کاهش می یابد. 

طریقه سیم کشی دیزل ژنراتورها در سیستم سنکرون پارالل:

شرکت هایی که از ژنراتورهای سنکرون شده موازی استفاده می کنند نیز نیازی به اضطراب در مورد سیم کشی اضافی ندارند، زیرا تمام ارتباطات دیجیتال است و وایرینگ به حداقل کاهش می یابد. کارکردن ویژگی های کلیدی را می توان با استفاده از کنترل کننده اصلی به آن متصل کرد، و راه را برای عیب یابی غیر عادی فراهم می کند. سوئیچینگ مدرن هموار می تواند به کامپیوتر و اینترنت برای نظارت از راه دور نیز متصل شود.

 

 

در زیر طریقه سنکرون پارالل کردن دیزل ژنراتور های کمنز با یکدیگر و با برق شهر و با بردهای کامینز پاور (PCC) توضیح داده شده است:

سیستم های ژنراتور تنها 

پانل اپراتور تنظیم کننده ژنراتور 
ControlPanel-min.jpg

 

پیکربندی ژنراتور تنها

شکل 1، پیکربندی ژنراتور تک

سیستمهای سنکرون چند ژنراتور:

پانل های HMI 
پانل های مانیتورینگ (HMI) می تواند برای پیکربندی های مختلف مولد مورد استفاده قرار گیرد. تمام ژنراتورها بوسیله مجموعه پانل های اپراتور با پانل HMI ارتباط برقرار می کنند. این پانل ها می توانند به طور همزمان به پنج ژنراتور جداگانه نظارت و کنترل داشته باشند و بتوانند با قابلیت های پارالل مجهز شوند. 

منظور از HMI پنل برد کنترلی دیزل ژنراتورهای کامینز پاور می باشد که بر روی درب تابلو برق های دیزل ژنراتور کامینز نصب میگردد.

مولفه های ژنراتورهای سنکرون پارالل شده
بسیاری از اجزاء دیزل ژنراتورها برای تنظیم و پیکربندی ژنراتور قابل تعریف هستند. سیستم ها می توانند پایه یا پیچیده باشند تا نظارت از راه دور و راه اندازی روتر را داشته باشند. در زیر یک نمونه از اجزای سیستم پایه آمده است: 

• مجموعه ژنراتور - شامل پانل موتور و ژنراتور و اپراتور است. 

• پانل اپراتور - ارتباط با سوئیچ اتوماتیک انتقال، موتور و ژنراتور. کنترل شروع، اجرا و زنگ هشدار و فعالیت های نظارتی. 

• سوئیچ انتقال خودکار - مانیتور در پانل سوئیچ. هنگامی که افت یا افزایش قدرت قابل توجهی رخ می دهد، HMI را به پانل های اپراتور ژنراتور مناسب برای استارت یا خاموش کردن موتور تغییر میدهد. 

• پانل کنترل و سنکرون پارالل- پانل HMI اصلی ، به بریکرها و کنتاکتورها برای توزیع برق به مدارهای مختلف دستور می دهد. 

با استفاده از ژنراتورها می توان دو حالت مختلف را راه اندازی و پیکربندی کرد. در زیر نمونه هایی از پیکربندی مازاد بر نیاز و پیکربندی موازی است. امکانات پیکربندی تنها به قابلیت های تجهیزات محدود می شود. 

پیکربندی مازاد بر نیاز
پیکربندی های مازاد بر نیاز زمانی استفاده می شود که نیروی اضطراری ثابت برای عملیات ضروری است و می تواند با دو یا چند ژنراتور ایجاد شود. ژنراتور اولیه باید بتواند بار را پشتیبانی کند. ژنراتور ثانویه باید اندازه ای باشد تا بارهای مورد نیاز را هنگامی که ژنراتور اصلی نتواند بدهد را تامین کند. 

پیکربندی افزایش توان ناخواسته
مجموعه ژنراتور (A) ژنراتورهای اولیه هستند. مجموعه ژنراتور (C) و مجموعه ژنراتور (B) ژنراتور استندبای است (شکل 2). 

هنگامی که برق اصلی از دست برود و ژنراتور اصلی (A) در طول عملیات ناکام شود، رویدادهای زیر رخ می دهد: 

1. انتقال اتوماتیک سوئیچ پانل HMI برای راه اندازی مجموعه ژنراتور (A) و مجموعه ژنراتور (B) از طریق پانل های اپراتور ژنراتور. 

2. پانل HMI دستگاه ژنراتور اولیه را بررسی می کند و ژنراتورها را با یکدیگر سنکرون می کند. 

3. پانل های قدرت اضطراری فراخوان میشوند. 

4. مجموعه ژنراتور (A) هشدار خاموش شدنش فعال میشود. 

5. پانل HMI راه اندازی مجموعه ژنراتور (C)، ژنراتور (A) را از پیکربندی حذف می کند و عملیات خنک کردن / خاموش انجام می شود. 

6. پانل HMI مجموعه ژنراتور (C) را با مجموعه ژنراتور (B)، پارالل کرده و بوسیله مانیتورینگ بار و آلارمها برای ژنراتورهای آنلاین را بررسی می کند. 

7. هنگامی که برق اصلی مورد نیاز است، سوئیچ انتقال اتوماتیک مولد را قطع می کند و به شبکه اصلی متصل می شود. 

8. پانل های HMI به پانل های ژنراتور مجموعه (B) و مجموعه ژنراتور (C) فرمان انجام عملیات خنک کردن / خاموش کردن را می دهد. 

پیکربندی سنکرون پارالل
پیکربندی موازی بیشتر مورد استفاده دارد. در یک ژنراتور پیکربندی موازی، همه ژنراتورها اصلی هستند و اندازه آنها برای برآورده ساختن نیازهای بار مناسب است. در این پیکربندی اگر هر ژنراتور نتواند ادامه دهد ، بعضی مدارها باید برای کاهش بار جدا شوند. 

پیکربندی موازی از دست دادن قدرت 
مجموعه ژنراتور (A)، ژنراتور مجموعه (B) و مجموعه ژنراتور (C) همه ژنراتورهای اولیه هستند. 

هنگامی که برق اصلی رفته و  ژنراتور (C) در تامین برق ناکام شود، رویدادهای زیر رخ می دهد: 
1. فرمان اتوماتیک برای راه اندازی مجموعه ژنراتور (A)، مجموعه ژنراتور (B) و مجموعه ژنراتور (C) از طریق پانل های اپراتور ژنراتور آغاز می شود. 
2. پانل HMI ژنراتور انتقال اتوماتیک بار را انجام میدهد. 
3. مجموعه ژنراتور (C) دارای هشدار خاموش شدن میشود. 
5. پنل HMI شروع به خاموش کردن مجموعه ژنراتور (C) می کند و از تنظیمات جهت عملیات خنک کردن / خاموش کردن حذف می شود. 
7. هنگامی که برق شبکه در دسترس است، سوئیچ انتقال اتوماتیک برق مولد را قطع می کند و به شبکه اصلی متصل می شود. 
8. HMI پانل ، به ژنراتور مجموعه (A) و مجموعه ژنراتور (B) فرمان عملیات خنک کردن / خاموش کردن را ارسال میکند. 

پیکربندی ژنراتور های ترکیبی

شکل 2، پیکربندی ژنراتور های ترکیبی
 

کنترل شبکه از راه دور 

HMI های از راه دور 
HMI های از راه دور در مدل های مختلف وجود دارند. مانند: 
• واحد کنترل از راه دور - واحد می تواند ژنراتورها را در محل کنترل از راه دور کنترل کند. 
• نمایش نمودار - نمایش اطلاعات گرافیکی در مورد عملکرد الکترومکانیکی ژنراتور. 
• آگاه کننده - نشانه های بصری و شنیداری از هشدارها و وضعیت ژنراتورها را فراهم می کند. 
ژنراتورهای بزرگ اغلب می توانند در یک اتاق جدا از اتاق تابلوهای برق قرار گیرند. برای این منظور، مانیتورینگ از راه دور در اتاق برق متصل می شود(شکل 3). برای عملیات های بحرانی می تواند برای بررسی عملکرد ژنراتور در هنگام خرابی استفاده شود. 

نظارت از راه دور 
نصب مانیتورهای از راه دور برای قابلیت های نظارت گسترده امکان پذیر است. برخی از قابلیت ها عبارتند از: 
• دسترسی به رابط کاربری با چندین کامپیوتر برای نظارت در مکان های مختلف. 
• رابط با دستگاه های هوشمند برای نظارت از طریق WIFI. 
• ارسال ایمیل از طریق SMTP، متن از طریق اس ام اس به دستگاه های تعیین شده. 

مانیتورینگ از راه دور

شکل 3، مانیتورینگ از راه دور

 

جهت آموزش مطالب زیر روی آنها کلید کنید:

آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور کلیک

آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور کلیک

آموزش نصب برد کنترلی plc دیزل ژنراتور

طریقه ساخت دیزل ژنراتور

تعمیرات ECU یا کامپیوتر موتور دیزل ژنراتور

تابلو برق کنترلی دیزل ژنراتور یا برق اضطراری

آموزش تعمیرات ژنراتور

آموزش موتور برق

آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

آموزش تبدیل موتور کامیون به دیزل ژنراتور

طریقه نصب دیزل ژنراتور

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید دیزل ژنراتور با ما تماس بگیرید.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

به روز رسانی 97/10/10
سنکرون پارالل سازی دیزل ژنراتور
برچسب ها
_