ساخت انواع تابلو برق دیزل ژنراتور-تابلو ژنراتور اتوماتیک چنج آور ats-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

ساخت انواع تابلو برق دیزل ژنراتور-تابلو ژنراتور اتوماتیک چنج آور ats

ساخت انواع تابلو برق دیزل ژنراتور-تابلو ژنراتور اتوماتیک چنج آور ats

انواع تابلو برق اتوماتیک و دستی دیزل ژنراتور: change over AMF تابلو سوییچی چنج آور|چنج اور - نقشه و مدار فرمان تابلو اضطراری چنج آور با اولویت برق شهر بصورت pdf

شرکت آسان ژنراتور با ساخت هزاران تابلوی برق ژنراتور در انواع مختلف (تابلو سنکرون - چنج آور یا اتوماتیک و AMF - دستی - سوییچی) قادر به ارائه تابلوی برق با بهترین کیفیت ، ip بالا ، سازگار با محیط و شهر شما ، با قیمتی بسیار مناسب حتی برای همکاران گرامی میباشد. شرکت آسان ژنراتور بخاطر واردات قطعات برقی و ساخت اسکلت تابلو و دستمزدی پایین تابلو برق های چند شرکت کوپله کار را تامین میکند. جهت استعلام قیمت تابلو برق با ما تماس بگیرید.

تابلو چنج آور یا اضطراری چیست؟

ساخت تابلو برق دیزل ژنراتور چگونه است؟

Cange Over Panel - ATS (Automatic Transfer switch) - AMF (Atomatic Mains Failure) :تابلو چنج آور به انگلیسی

انواع نام های تابلو چنج آور: تابلو برق اتوماتیک ژنراتور - تابلو برق AMF - تابلو برق ATS

تابلو چنج آور (change over) یا AMF به اختصار (AUTOMATIC MAINS FAILURE) کنترل کننده الکترونیکی ژنراتور اضطراری می باشد که به منظور کنترل دیزل ژنراتور و اتصال اتوماتیک مصرف کننده به برق شهر و در زمان فقدان برق شهر اتصال برق دیزل ژنراتور به مصرف کننده استفاده می شود. تابلوی چنج آور معمولا مجهز به برد plc  کنترلی دیزل ژنراتور می باشد. برد کنترلی دیزل ژنراتور عمل اتوماتیک سازی برق اضطراری را بر عهده دارد و دارای مدار فرمان ژنراتور اضطراری با اولویت برق شهر میباشد. از جمله مزیت های برد کنترلی دیزل ژنراتور : حفاظت از مصرف کننده و دیزل ژنراتور- کنترل تابلوی چنج آور- امکان  تمام اتوماتیک نمودن سیستم برق اضطراری

در این تابلو مانند شکل فوق از دو عدد کنتاکتور یا بریکر جهت اتصال برق شهر یا برق دیزل ژنراتور به مصرف کننده ، بصورت اتوماتیک یا دستی استفاده می شود. این تابلو می تواند بوسیله یک برد کنترلی دیزل ژنراتور (plc) جهت کنترل تمام اتوماتیک یا دستی دیزل ژنراتور و تابلو برق چنج آور (change over) مجهز شود.

بخاطر اینکه باتری های دیزل ژنراتور باید مداوم شارژ باشند میتوان جهت شارژ و افزایش طول عمر باتری های دیزل ژنراتور از باتری شارژر دیزل ژنراتور استفاده نمود. این شارژرهای باتری در دو نوع 12 و 24 ولت و با قدرت جریان دهی 2 ، 5 ، 7/5 و 10 آمپر یا بیشتر تولید می شوند.

بهتر است ارتباط بریکرها و یا کنتاکتورهای تابلوی چنج آور بوسیله شمش یا شینه برقرار گردد تا تابلوی چنج آور مورد نظر شکیل تر و استاندارد شود و بتوان تعداد کابل های بیشتری را زیر ورودی و خروجی ها بست. در صورت نیاز جداول انتخاب شینه و کابل های مورد نیاز را در قسمت آموزش سایت ببینید: اصول شینه کشی

جهت متعادل نگه داشتن هوای داخل تابلوی برق از فن تهویه و هیتر استفاده می شود. دو عدد شینه نیز جهت اتصال نول و ارت شبکه و دیزل ژنراتور به یکدیگر در تابلو برق چنج آور استفاده می شود.

ارت تابلو:

ارت معمولا در تابلوی ورودی برق شهر (تابلوی کنتوری) به نول هم بندی (متصل) میشود. چنانکه این کار انجام نشده بود ، حتما در تابلوی چنج آور بوسیله یک کابل هم سایز با کابل فازهای خروجی ، نول را به ارت هم بندی کنید وگرنه کوچکترین اتفاق و نشتی جریان ممکن است نول را برق دار کند یا برد کنترلی ECU و سایر تجهیزات را آسیب بزند. دقت کنید که مقاومت ارت بسته به جریان مصرفی خیلی پایین باشد(حدود یک اهم).

مطالعه بیشتر: جداول محاسبه سطح مقطع سیم و کابل  -  آموزش سیستم ارت و نحوه اجرای ارتینگ

سیستم کنترل دیزل ژنراتور:

برد کنترلی دیزل ژنراتور (plc) قادر به اندازه گیری و کنترل دمای آب ، فشار روغن ، میزان مصرف سوخت ، دمای روغن ، فشار توربو شارژ ، فشار و دمای منیفولد ، دور موتور ، ولتاژ برق شهر و ژنراتور ، فرکانس برق شهر و ژنراتور ، جریان ژنراتور یا مصرف کننده ، توان اکتیو و راکتیو ، ضریب توان و... می باشد. از آنجا که تابلو برق های دستی یا سوییچی حفاظتی بر روی دیزل ژنراتور ندارند لذا پیشنهاد می شود از برد کنترلی دیزل ژنراتور استفاده شود.

البته تابلوی چنج آور را میتوان بوسیله چند عدد رله و تایمر و سوپر کنترل فاز به گونه ای ساخت که بدون وجود برد کنترلی دیزل ژنراتور نیز به صورت اتوماتیک یا دستی عمل چنج کردن برق شهر و ژنراتور را انجام دهد.

توضیحات بیشتر: چگونگی عملکرد و طریقه نصب بردهای کنترلی دیزل ژنراتور

تابلوی دستی ژنراتور:

تابلو برق کنترل دستی دیزل ژنراتور مانند چنج آور است با این تفاوت که بریکر یا کنتاکتوری جهت قطع و وصل جریان اصلی برق در آن نیست.

تابلوی دستی دیزل ژنراتور

تابلو سوییچی ژنراتور:

تابلو سوییچی مانند سوییچ اتوموبیل دیزل ژنراتور را خاموش و روشن میکند ولی کنترل و حفاظتی روی برق و دیزل ژنراتور ندارد مگر اینکه بوسیله رله ، تایمر و کنترل فازها این کار انجام گردد ؛ از این رو پیشنهاد نمیشود.

تابلو سوییچی دیزل ژنراتور

تابلو سنکرون ژنراتور :

تابلوهای سنکرون به چند بخش تقسیم میشوند ( انواع تابلو سنکرون پارالل ژنراتور ) :

 1. تابلو جهت سنکرون سازی دیزل ژنراتور با برق شهر
 2. تابلو جهت سنکرون سازی چند دیزل ژنراتور با یکدیگر
 3. تابلو جهت سنکرون سازی مجموعه دیزل ژنراتور با برق شهر

تابلو های سنکرون پارالل بسته به نوع آنها بصورتی متفاوت ساخته میشوند و هر کدام برد های کنترلی مختص به خود را دارند. بردهای مختلفی جهت سنکرون پارالل کردن دیزل ژنراتور ها وجود دارد از جمله دیپسی  ،  کومپ  ،  دیتاکام ، وودوارد و یا بردهای pcc کامینز پاور که بهترین و راحت ترین آنها از لحاظ کیفیت و ظریب اطمینان برد دیپسی انگلستان میباشد.

سنکرون سازی چیست؟

عمل سنکرون پارالل جهت وصل دو منبع قدرت به یک نقطه میباشند. همانگونه که میدانید برق خروجی ژنراتور و شهر شکلی سینوسی دارند لذا در صورتی که بخواهیم آنها را روی هم بیاندازیم باید شکل موجها دقیقا روی هم بیفتند لذا بردهای کنترلی دور ژنراتور را کم و زیاد میکنند ( فرکانس ژنراتور را تغییر میدهند ) تا لحظه شروع شکل موجهای دو منبع قدرت یکی شوند. همچنین بردهای کنترلی با فرمان به رگولاتور ولتاژ ژنراتور سطح ولتاژ را کم و زیاد میکنند تا دامنه شکل های سینوسی دقیقا با هم برابر شوند وگرنه یکی به تولید کننده و دیگری به مصرف کننده تبدیل خواهد شد.

سنکرون پارالل به چه منظوری انجام میپذیرد :

در بعضی مواقع افراد جهت افزایش ظرفیت خروجی ژنراتور موجود ، اقدام به خرید ژنراتور دیگری میکنند و آنها را با یکدیگر سنکرون میکنند و یا دارای ترانس برق با ظرفیت پایینی هستند لذا یک ژنراتور را با برق شبکه سنکرون میکنند.

در بعضی مواقع سنکرون پارالل سازی چند دیزل ژنراتور با هم به صرفه تر از خرید یک ژنراتور با ظرفیت بالاست لذا بعضی ها ترجیح میدهند بجای یک دیزل ژنراتور ، دو یا چند دیزل ژنراتور را با هم سنکرون کنند.

کارخانجات و سایر مراکزی که نمیخواهند خاموشی برق را حس کنند نیز ژنراتور خود را با شبکه سنکرون میکنند.

مطالعه بیشتر: تابلو سنکرون پارالل دیزل ژنراتور چیست و چگونه ساخته میشود

تابلو چنچ اور در دیزل ژنراتور

ساخت تابلو چنچ اور دیزل ژنراتور جهت اتصال ژنراتور به برق شهر ادامه:

پانل انتقال خودکار (AMF) برای جابجایی برق شبکه و برق دیزل ژنراتور برای مصرف کننده یا سیستم های UPS به کار می رود. (سیستم کنترل دیزل ژنراتور)

در شرایط عادی ، سیستم UPS منبع تغذیه خود را از شبکه برق تامین می کند. بسته به پیچیدگی پانل انتقال اتوماتیک ژنراتور ، تعدادی سنسور مختلف برای تعیین کاهش ، قطع یا تغییر در شبکه برق وجود خواهد داشت. اساسی ترین آلارم ها خرابی شبکه اصلی برق است که هر یک از فازهای سیستم سه فاز به طور همزمان چک میشوند. تشخیص این خرابی ها اغلب توسط بردهای کنترلی ژنراتور انجام می شود که وقتی شبکه به یک نقطه از پیش تعیین شده (شکست) رسیده باشد ، کار می کنند. این تنظیم باید همراه با ویژگی های مصرف کننده ، هرگونه جریان ناگهانی را در ذهن داشته باشد. اگر نقطه هشدار دهنده خرابی شبکه برق خارج از پارامترهای سیستمهای عامل UPS باشد ، می توان دریافت که بار توسط باتریهای UPS پشتیبانی می شود در حالی که دیزل ژنراتور آماده به کار است.

در شکل ساده تر ، پنل Mains Transfer یا AMF از دو کنتاکتور با سیستم های کنترل همراه خود تشکیل شده است. یک کنتاکتور شبکه اصلی ، برق را به تابلو توزیع سایت ارائه می دهد. کنتاکتور دیگر برق دیزل ژنراتور آماده به کار را تأمین می کند. هنگامی که یک خرابی در شبکه برق وجود دارد ، در ابتدا کنتاکتور اصلی شبکه را غیر فعال می کند و دیزل ژنراتور اضطراری فرمان استارت را دریافت می کند.

هنگامی که کنترلر دیزل ژنراتور آماده به کار تعیین کنند که مقادیر سنسورهای موتور دیزل ژنراتور و منبع تولید ژنراتور در فرکانس و ولتاژ صحیح است ، سیگنال فرمان به کنتاکتور دیزل ژنراتور امرجنسی ارسال می شود تا تغذیه آن را فراهم کند و منبع تولید ژنراتور را به تابلو توزیع سایت ارسال کند.

پس از برقراری مجدد منبع برق اصلی ، یک تایمر شروع به شمارش می کند که برق شبکه به حد ثبات برسد و پس از یک زمان از پیش تعیین شده ، کنتاکتور ژنراتور قطع و پس از زمانی از پیش تعیین شده کنتاکتور اصلی شبکه وصل می شود. دیزل ژنراتور آماده به کار تا زمانی که خنک شود بسته به نوع برنامه ریزی ، روشن خواهد ماند.

اگر برق شهر و دیزل ژنراتور اضطراری دچار خرابی شوند ، سیستم یو پی اس همچنان منبع اصلی بار شما را تأمین می کند. فقط به یاد داشته باشید که هرگز اجازه ندهید که سوخت دیزل ژنراتور به انتها نزدیک شود وگرنه نیاز به سرویس دیزل ژنراتور پیدا خواهید کرد.

زمان بندی: مدت زمان بین قطع برق شبکه و تأمین برق از دیزل ژنراتور آماده به کار ، می تواند به 30 ثانیه برسد ، به شرط اینکه با اولین استارت ، ژنراتور روشن شود. بازگشت به برق شبکه را می توان در چند ثانیه برنامه ریزی کرد.و سپس کار مانند گذشته ادامه می یابد.

نقشه مدار فرمان تابلو برق چنج آور اتوماتیک دیزل ژنراتور مولد برق اضطراری جهت استارت اتوماتیک ژنراتور:

طریقه ارتباط ups با تابلو چنج اور:

هنگام وجود برق شهر ، ups یا مصرف کننده از برق شهر تغذیه میشود:

نقشه مدار فرمان تابلو برق چنج آور اتوماتیک دیزل ژنراتور مولد برق اضطراری جهت استارت اتوماتیک ژنراتور

هنگام قطع برق شهر تا روشن شدن ژنراتور ، ups برق مصرف کننده را تامین میکند و در صورت عدم وجود ups مصرف کننده بی برق خواهد ماند:

هنگام قطع برق شهر تا روشن شدن ژنراتور ، ups برق مصرف کننده را تامین میکند

هنگام روشن شدن ژنراتور ، دیزل ژنراتور برق ups یا مصرف کننده را تامین میکند:

هنگام روشن شدن ژنراتور ، دیزل ژنراتور برق ups یا مصرف کننده را تامین میکند

تفاوت بین تابلو ATS و تابلو AMF:

معمولا این دو یک میباشند ولی تابلو amf شامل سیستمی جهت کنترل دیزل ژنراتور میباشد ولی تابلو ats میتواند فقط دارای المانهایی جهت کنترل بریکر یا کنتاکتورهای تابلو برق چنج آور باشد.

ادامه:

در هنگام قطع برق شهر سیستمی لازم می باشد تا دیزل ژنراتور را روشن نماید و پس از تثبیت ولتاژ و فرکانس کلید ژنراتور را وارد مدار نماید برای این کار از کلید های متفاوتی می توان استفاده نمود از جمله: کنتاکتور. کلید اتوماتیک. کلید دو طرفه یا چنج آور موتور دار

الزامات ساخت تابلوي ATS

مشخصات المانهاي الكتريكي :

 1. به ترتیب اولویت از کلیدهای موتوردار چنج آور ، هوایی ، کامپکت یا الکترونیکی و سپس کنتاکتور با مارکهای زیمنس ، سوکومک ، اشنایدر ، ls  ، چانت chint و سپس از هیوندای استفاده میشود.

دقت کنید که کنتاکتور هیچ حفاظتی روی جریان خروجی ندارد و در لحظه اتصال کوتاه ممکن است پلاتین های آن ذوب شده و دیگر قطع نشود لذا همیشه جهت حفاظت از یک کلید قابل تنظیم اصلی ورودی شبکه و یک عدد نیز در خروجی ژنراتور تعبیه کنید.

 1. سیستم کنترلی بهتر است مینی plc یا بردهای کنترلی مارک دیپسی سپس کومپ و امکو  یا  انکو باشد.
 2.  شارژر مي بايستي برند خوب مانند شارژر Enko و يا شارژر DEEP SEA با مشخصه 10A ارائه گردد .
 3.  كليدهاي مينياتوري از برند زيمنس يا اشنايدر یا کارلو باشند.
 4.  ساير المانها ازبرندهاي اروپاپي غربي باشند.
 5.  بدنه تابلو سلول ريتال يا سيوكون باشد .
 6. شمش کشی ها طبق استاندارد انجام گردد و بر روی آنها اکسید نقره زده شود.
 7. کابل کشی ها و پرس کابلشو طبق استاندارد انجام گیرد.(ببینید استاندارد های پرس کابلشو را در بخش آموزش)
 8. سایز سیم های فرمان بدرستی تعیین گردند و طول ، حرارت ، محیط ، ضریب همجواری ، ارتفاع از سطح دریا و ... لحاظ گردد.
 9. سیم کشی موتور با دقت و بوسیله سیمها و عایق های نسوز انجام گردد و از جاهایی که حرارت کمتری دارند بصورت خوش فرم عبور نمایند.
 10. سیستم ارتینگ به نول همبندی شده باشد و از طرفی به بدنه دیزل ژنراتور و همه تابلو برق های صنعتی و توزیع متصل گردد.
 11. ip تابلو بالا باشد و جهت تهویه ، فیلتراسیون ، حذف رطوبت ، روشنایی ، بستن روززنه های اضافی و جدا سازی بخش قدرت از فرمان اقدام شود.

مشخصات فني ساخت تابلو چنج اور:

براي ساخت تابلو هاي چنچ اور علاوه بر اينكه كليه الزامات عنوان شده در استاندارد مي بايستي رعايت گردد همچنين الزامات تكميلي زير نيز بايستي رعايت و اجرا می گردد .

 نقشه ساخت تابلو چنج آور:

قبل از ساخت تابلو چنج اور نقشه سه خطي یا تک خطی و نقشه جانمائي تجهزيات ارائه می گردد .

 رنگ تابلو برق ژنراتور اضطراری:

 پس از مراحل چربی و فسفاته زدایی بصورت اسید شویی ، رنگ آميزي به صورت الكترو استاتيك ( پودري ) انجام گيرد . رنگ به كار رفته كرم رنگ با كد 7035 یا رنگهای عایق رطوبت ، ضربه و حرارت خواهد بود . ضخامت رنگ بايستس بین 70 تا 110 ميكرون باشد ( براي تمام اجزای بدنه ) اين مورد نيز جهت تحويل تست مي گردد .

لازم به ذکر است که تابلو قبل از رنگ آمیزی باید مونتاژ شود و پس از انجام تمامی سوراخ کاری های مورد نیاز دمونتاژ شود ، سپس رنگ شود تا در مقابل رطوبت عایق گردد.

 بدنه تابلو AMF:

در تابلو هاي ايستاده ، ستونها از ورق روغني به ضخامت 2.5 ميليمتر و درب جلو از ورق روغني به ضخامت 2 ميليمتر و ساير دربها و صفحات روبند و موتاژ از ورق روغني به ضخامت 1.5 ميليمتر ساخته شود . شاسي زير تابلو ( پا سنگي - پایه ) نيز ازو رق 2 ميليمتر ساخته می شود .

ستونها از نوع مرغوب طرح ريتال می باشند و در تمام طول ستون سوراخ هاي با فواصل استاندارد وجود دارد.

محل پانچ سوراخها بايد داراي پليسه می باشد .

كليه برشها با دستگاه مناسب انجام می پذيرد و هيچگونه پليسه و لبه تيز وجود ندارد.

 درب تابلو برق دیزل ژنراتور:

درب تابلو بايستي داري فوم تزريقي جهت آب بندي باشد .

درب تابلو بایستی داراي شاسی كشي و پيچ جوش روكش مس داخلي باشد بنحوي كه هيچگونه لرزش و تاب خوردگي در هنگام بازو بسته شدن نداشته باشد .

صفحه مونتاژ تابلو برق امرجنسی:

كليه تابلو داراي صفحه مونتاژ جهت نصب و سيم كشي اقلام داخلي باشند .

صفحه روبند

كليد تابلو داراي صفحات روبند جهت حفاظت در مقابل تماس با قسمتهاي برقدار داخلي باشند . صفحات روبند داراي لولاي روكار از نوع گالوانيزه سه پارچه و قفل آچاري باشند .

قفل تابلو برق ژنراتور:

تابلوهاي ايستاده داراي قفل مركزي سه محوري ( ريتالي ) براي درب اصلي و قفل آچاري زبانه اي ( زيمنسي )‌ براي دربهاي پشت باشند .

تابلوهاي ديواري داراي قفل سوئيچي باشند .

لولای تابلو برق ATS:

كليه تابلو ها داراي لولا ي مخفي از جنس گالوانيزه نوع مرغوب باشند .

يراق آلات تابلو چنج آور

كليه يراق آلات و ريل نصب تجهيزات از برند مسان تركيه يا كيفيت بالا باشد .

شمش كشي  تابلو چنج اور

كليه شمش كشي فازها در محوطه بالاي تابلو انجام گرفته و داراي عايق ازنوع وارنيش حرارتي خواهند بود .

در صورتی که بریکرها 4 پل نباشد ، شمش كشي نول و ارت در محوطه پايين تابلو انجام خواهد گرفت .شمشهاي فاز و نول بر روي مقره و شمش ارت مستقيماً بر روي بدنه یا شینه ارت متصل به بدنه نصب خواهند شد .

كليه شمشها تا محل سربندي بايستي امتداد يابند .

شمش كشي فازها با رعايت فضاي كافي انجام گيرد و سايز شمشهاي فاز حداقل 1.5 برابر تنظيم حرارتي كليداصلي در نظر گرفته شود .(در هوای خشک هر یک میلیمتر یک کیلو ولت عایق میباشد.)

سايز شمشهاي نول و ارت بسته به مصرف ، حداقل نصف سايز شمشهاي فاز در نظر گرفته شود . در مواقعی که مصرف کننده ما اغلب موتوری باشد از نول جریان کمی میگذرد و برای بارهای روشنایی نباید از فاز کمتر باشد چرا که مثلا لامپ های فلورسنت جریان نول را بسیار بالا میبرند. 

براي كليدهاي 100 آمپر و بزرگتر از شمش استفاده گردد . كابل كشي مورد تاييد نيست .

سيم كشي كليه سيم كشيهاي داخل تابلو چنج اور از داخل داکت های پلاستيكي از نوع مرغوب (‌لگراند يا مشابه ) انجام خواهد گرفت .

كليه سيمها از نوع افشان انتخاب شده و در محاسبه سايز آنها با نشريه 110 سازمان مديريت و برنامه ريزي به ازاي هر 4 آمپر 1 ميليمتر مربع سطح مقطع در نظر گرفته خواهد شد .

محفظه سربندي

در كليه تابلوها محفظه مخصوص سربندي پيش بيني گردد .

جا نقشه اي یا جیب نقشه تابلو برق دیزل ژنراتور:

در داخل درب اصلي كليه تابلو ها يك عدد جا نقشه اي فلزي به همراه نقشه ازبيلت تابلوي ساخته شده قرا گيرد .

پلاك گذاراي

براي كليه فيدرهاي وروردي و خروجي در تابلو ها از پلاكهاي نوع بر چسبي ( اتيكتي ) ازنوع مرغوب استفاده خواهد شد

اسناد تست

اسناد تست كارخانه اي تابلو ها مي باستي به همراه تابلو ها ارائه گردد .

تابلوهای سنکرون پارالل دیزل ژنراتور: ادامه

تابلو کنترل دیزل ژنراتور چیست؟

تابلو کنترل الکتریکی وظیفه کنترل و هماهنگی بین یک یا چند دیزل ژنراتور با هم و یا برق شهر را در حالت های مختلف کارکردی دارد.

تابلو کنترل با توجه به کارکرد به سه گروه تابلو کنترل دستی (Manual) ، تابلو کنترل اتوماتیک (Emergency) ، تابلو کنترل پارالل (Synchronize) طبقه بندی میشود.

تابلو پارالل (Synchronize) :

تابلو پارالل یا سنکرون قابلیت اتصال دو یا چند منبع تولید برق (دیزل ژنراتور) به یکدیگر و یا با برق شهر را دارد. در این حالت امکان تقسیم بار بین دیزل ژنراتور ها برای انعطاف پذیری بیشتر مجموعه وجود دارد. این تابلو امکان استفاده از Soft transfer (برگشت برق بدون قطعی) را به شما میدهد.

در کاربرد های اضطراری که دیزل ژنراتور نقش STANDBY دارد استفاده از تابلو ATSنیاز می باشد. بدین ترتیب با قطع برق شهر ، دیزل ژنراتور بصورت اتوماتیک روشن شده و جایگزین برق شهر می گردد و با وصل شدن مجدد برق شهر، دیزل ژنراتور بصورت اتوماتیک خاموش می گردد، تابلو ATS با نام های تابلو CHANGE OVER (تابلو چنج آور)، تابلوEMERGENCY (تابلو امرجنسی)، تابلو اضطراری دیزل ژنراتور، تابلو اتوماتیک دیزل ژنراتور ، تابلو اتوماتیک ترانسفر سوئیچ (Automatic Transfer Switch) شناخته می شود .

لازم بذکر است تابلو ATS تابلو در حالت استاندارد خود با یک عدد برد کنترل دیزل ژنراتور مدیریت می شود و این نکته باعث می شود علاوه بر عملکرد بصورت اتوماتیک، کنترل و حفاظت دیزل ژنراتور و بعضا مانیتورینگ کمیت های اصلی دیزل ژنراتور ( آلارم ها و شات دانها بصورت DISPLAY و همچنین LEDS و امکان کامل هماهنگی با سیستم BMS ) را به عهده داشته باشد.. انواع برد های دیزل ژنراتور DEEPSEA ساخت انگلستان، PCC ساخت انگلستان ، WOODWARD ساخت آلمان، COMAP ساخت جمهوری چک ، DATACOM ترکیه ودایف (DEIF) و امکو EMKO و....می باشد .

عملکرد تابلو ATS&AMF:

کنترل و نظارت برتغذیه بار مصرفی توسط شبکه یا ژنراتور به این صورت که در هنگام بروز اختلال یا قطعی در برق شبکه مراحل زیر به صورت اتوماتیک انجام می شود.

جهت حفاظت کلید اتوماتیک دیزل ژنراتور در هنگام OVER LOAD و OVER CURRENT باعث قطع شدن مدار می شود.

عمل استارت دیزل به صورت اتوماتیک و با تاخیر از پیش تنظیم شده انجام می پذیرد .در صورتی که عمل استارت منجر به روشن شدن دیزل ژنراتور نگردد، استارت سه باربافاصله زمانی مناسب و قابل تنظیم تکرار می شود و اگر باز هم ژنراتور روشن نشد،فرمان قطع استارت همراه با آلارم صادر می شود.

سیستم برد ژنراتور

نظارت بر پارامتر های الکتریکی و مکانیکی دیزل ژنراتورتوسط تابلوی کنترل اتوماتیک که بر پارامتر های مختلفی از دیزل ژنراتور و شبکه نظارت داشته و در مواقع ضروری با اعمال فرامین لازم ،سیستم رادر مقابل خطرات احتمالی محافظت مینماید.

این پارامترها شامل موارد زیر است:

 • نظارت و حفاظت دیزل ژنراتور در برابر کاهش فشار روغن، افزایش درجه حرارت آب ، دور غیر مجاز ، سنسور سطح آب رادیاتور ، سنسور سطح گازوئیل و سایر سنسورها
 • نظارت بر اشکال در سیستم استارت دیزل ژنراتور
 • نظارت بر سطح ولتاژ و چگونگی شارژ باطری
 • کنترل و نظارت بر سطح سوخت موجود در داخل تانک روزانه
 • نظارت بر ولتاژ سه فاز برق شبکه و ژنراتور و حفاظت در مقابل OVER VOLTAGE AND UNDER VOLTAGE
 • حفاظت ژنراتور در مقابل تغییرات غیرمجاز فرکانس
 • حفاظت دیزل ژنراتور در برابر افزایش درجه حرارت روغن
 • حفاظت ژنراتور در مقابل خطاهای افزایش بار ، اتصال کوتاه ، ارت فالت و جابجایی توالی فاز به کمک رله های حفاظتی خارجی و داخلی

قیمت تابلو کنترل دیزل ژنراتور:

قیمت تابلو چنج آور بستگی به آمپر مصرفی ، نوع المانها و برد ژنراتور دارد لذا جهت استعلام قیمت با ما تماس حاصل نمایید.

دنبال فایل pdf نباشید! چرا که سایت ما هر روز به روز رسانی میشود. با ما همراه شوید از طریق کانال تلگرام. فقط کافیست در تلگرام شرکت آسان ژنراتور را سرچ کنید.(asangenerator@)

مارا با ذکر پیشنهادات و انتقادات خود در ارائه مطالب مفید به جامعه مهندسین در زیر صفحه یاری نمایید.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

 • آموزش ، خرید و فروش دیزل ژنراتور ، تعمیرات و قطعات دیزل ژنراتور  با گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله
 • برق صنعتی-اتوماسیون

به روز رسانی 98/8/6

jhfg, ]k[ H,v ndcg Ckvhj,v -چنج اور pdf